Iza Łęcka Iza Łęcka 07.10.2021 09:03
Unia Europejska stworzy „swojego Netflixa”
998V

Unia Europejska stworzy „swojego Netflixa”? Pojawiła się propozycja nowej platformy

Unia Europejska może zaoferować własną usługę SVOD, której głównym celem będzie kreowanie i promocja treści od europejskich twórców. Niecodzienny pomysł został zaproponowany przez rząd Słowenii – państwo przewodzące obecnie wspólnotą podkreśla, że inicjatywa pozwoli zapewnić cyfrową i technologiczną suwerenność europejską.

Jak podaje redakcja Wirtualnemedia, Unia Europejska może uruchomić platformę SVOD. Wniosek został stworzony przez Słowenię, która obecnie sprawuje przewodnictwo w UE, a zgodnie z jego treścią serwis OTT mógłby stać się odpowiednią konkurencją dla amerykańskich gigantów.

Europejska propozycja odznaczałaby się jednorodnym działaniem w krajach członkowskich – aktualnie usługi streamingowe w Unii mierzą się z różnymi lokalnymi ograniczeniami, natomiast ten problem nie dosięga amerykańskich serwisów.

Według przedstawionego dokumentu Unia Europejska mogłaby zadbać o wysoką jakość filmów opracowywanych na naszym kontynencie. Pomysłowi przyświecają szczytne wartości – jak podkreśla Słowenia, państwa członkowskie powinny starać się o jak największą różnorodność kulturową treści dostępnych dla Europejczyków oraz zachęcać twórców do inwestowania w lokalne propozycje.

Nowa platforma miałaby również udostępniać więcej produkcji przygotowanych z myślą o dzieciach oraz młodzieży, tak by zapewnić przyszłemu pokoleniu „treści europejskie”, które wpłyną na odpowiedni rozwój fizyczny, psychiczny i moralny.

Warto przypomnieć, że Netflix oraz Amazon Prime Video mają w Europie po ponad 80 mln subskrybentów, natomiast Disney+, który będzie dostępny w wielu krajach (w tym także w Polsce) dopiero w 2022 roku, posiada 10 mln użytkowników. W zbliżających się miesiącach na starym kontynencie zadebiutuje także HBO Max i SkyShowtime.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/platforma-streamingowa-ott-unia-europejska-slowenia-netflix

Tagi: Netflix Platformy SVOD SVOD Unia Europejska