Iza Łęcka Iza Łęcka 26.07.2021 08:56
Final Fantasy XVI
770V

Final Fantasy XVI i nietypowa sytuacja. Japończycy na początku nagrywają angielski dubbing

Square Enix może mieć chrapkę na spory sukces Final Fantasy XVI na Zachodzie. Na dobry początek deweloperzy skupili się na kompletnym opracowaniu angielskiej wersji językowej, dla której przygotowano również pełny motion capture.

W pierwszej połowie lipca mieliśmy okazję zapoznać się z niezwykle obiecującymi szczegółami opisującymi stan prac nad Final Fantasy XVI. Producent tytułu, Naoki Yoshida, potwierdził, że zespół nagrywa już angielski dubbing, co miało sugerować całkiem zaawansowany etap opracowania gry.

Sytuacja nie prezentuje się jednak w tak pozytywnych barwach, jak moglibyśmy sądzić. Tym razem Square Enix w pierwszej kolejności nie zajęło się opracowaniem japońskiego dubbingu, by następnie stworzyć zachodnie lokalizacje. W Final Fantasy XVI najważniejszy jest angielski, dlatego na początku nagrywane są wypowiedzi w tym języku.

Co ciekawe, właśnie dla tej lokalizacji nagrano pełny motion capture dla prawie każdej sceny w grze. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to standardowa praktyka wobec pozycji powstających w Kraju Kwitnącej Wiśni, jednak producent nie zapomina o przygotowaniu następnych wersji językowych – prace nad japońskim dubbingiem wkrótce ruszą.

„Tym razem na pierwszy ogień idzie nagranie w języku angielskim. Skupiamy się na brytyjskim angielskim. Musimy też nagrać ruchy twarzy. Nie jesteśmy w stanie ręcznie animować każdego ujęcia w danej scenie. Dlatego tym razem wykonujemy pełne motion capture twarzy, a następnie dodajemy do tego głosy. Te prace nie są jednak w całości cutscenkami. Jest to więc jeden z powodów, dla których angielska wersja wyprzedza inne. Wkrótce rozpoczniemy prace nad wersją japońską”.

Wydaje się bardzo prawdopodobne, że w przypadku Final Fantasy XVI angielska wersja może być postrzegana jako główna nawet przez samych deweloperów.

Źródło: https://www.gematsu.com/2021/07/final-fantasy-xvi-english-voice-recording-going-first-due-to-facial-capture-more
https://www.thegamer.com/final-fantasy-16-english-recording/

Tagi: final fantasy Final Fantasy XVI Square Enix