Iza Łęcka Iza Łęcka 22.07.2021 07:01
Activision Blizzard
919V

Activision Blizzard pozwane przez stan Kalifornia w związku z zarzutami o molestowanie seksualne

Trwające 2 lata śledztwo w Activision Blizzard zakończyło się pozwem wytoczonym przez stan Kalifornia. Twórcy takich tytułów jak World of Warcraft, Overwatch czy Diablo są oskarżeni o dyskryminowanie pracownic oraz molestowanie seksualne. Przez rzekome działania przełożonego jedna z zatrudnionych odebrała sobie życie.

Jak podaje redakcja Bloomberga, California Department of Fair Employment and Housing, czyli agencja stanowa zajmująca się między innymi prawem pracy, złożyła w Sądzie Najwyższym w Los Angeles oskarżenie dotyczące „wszechobecnej kultury bractwa”. W oskarżeniu zostało zarzucone, że kierownictwo Activision Blizzard nie zdołało zapobiec przejawom dyskryminacji kobiet na wielu poziomach zatrudnienia - mowa o płacach, możliwościach awansu, czasu pracy czy delegowanych zadaniach. Jak zostało wskazane, mężczyźni „pili duże ilości alkoholu, czołgając się po różnych boksach w biurze i często angażują się w nieodpowiednie zachowania wobec pracownic”.

Agencja przytoczyła szereg wydarzeń, podczas których zatrudnione w Activision Blizzard doświadczały nierównego traktowanie czy dopuszczano się wobec nich molestowania seksualnego.

„Agencja twierdzi między innymi, że pracownicy płci męskiej grają w gry wideo podczas dnia pracy, podczas gdy delegują obowiązki pracownicom, angażują się w seksualne pogawędki i otwarcie żartują na temat gwałtu. Kobiety twierdzą, że są powstrzymywane przed awansem z powodu możliwości zajścia w ciążę, krytykowane za wychodzenie po dzieci z przedszkola i wyrzucane z pokoi laktacyjnych, aby koledzy mogli korzystać z nich podczas spotkań”.

„Kobiety pracujące w zespole World of Warcraft zauważyły, że pracownicy i przełożeni płci męskiej podrywali je, rzucali obraźliwe komentarze na temat gwałtu i w inny sposób angażowali się w poniżające zachowania. Pozew wskazuje również na pracownicę Activision, która odebrała sobie życie podczas wycieczki firmowej ze swoim przełożonym. Przed śmiercią pracownica była poddawana intensywnemu molestowaniu seksualnemu, w tym przekazywano jej nagie zdjęcia na firmowym przyjęciu świątecznym”.

Jak podaje agencja, tylko 20% pracowników Activision Blizzard to kobiety. Zatrudnione w firmie są przydzielane do „niżej opłacanych i dających mniejsze możliwości poziomów”, oferując niższe początkowe wypłaty niż kolegom na podobnych stanowiska. California Department of Fair Employment and Housing domaga się podjęcia zdecydowanych działań – nie tylko przestrzegania zasad ochrony w miejscu pracy, ale również wypłacenia zaległych wynagrodzeń, korekt płac, utraconych zarobków czy świadczeń, jakie przysługują pracownicom.

Wydawca zareagował na oskarżenie i wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że w przedsiębiorstwie „każdy zarzut” jest poważnie traktowany, a wszelkie zgłoszenia są badane. Firma „podjęła działania mające na celu rozwiązanie problemu”.

Activision Blizzard tłumaczy się, że przedstawione dane są fałszywe, a przytoczone sytuacje nie mają obecnie miejsca w oddziałach firmy:

„DFEH zawiera zniekształcone, a w wielu przypadkach fałszywe, opisy przeszłości Blizzarda. Byliśmy niezwykle chętni do współpracy z DFEH w trakcie ich dochodzenia, w tym dostarczając im obszerne dane i bogatą dokumentację, ale odmówili nam informacji, jakie kwestie dostrzegli.(...) Obraz, który maluje DFEH nie przedstawia obecnego miejsca pracy w Blizzardzie”.

Źródło: https://news.bloomberglaw.com/daily-labor-report/activision-blizzard-sued-by-california-over-frat-boy-culture

Tagi: Activision Activision Blizzard blizzard pozew