Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 16.07.2021 15:45
„Xbox Series X|S gwiazdą miesiąca”, PS5 z rekordem
2280V

„Xbox Series X|S gwiazdą miesiąca”, PS5 z rekordem, a Ratchet rozbił bank. Sprawdźcie dane z USA

Pojawiły się oficjalne wyniki sprzedaży gier oraz sprzętu ze Stanów Zjednoczonych i czerwiec 2021 roku był wyjątkowy dla każdego z producentów konsol. Jak się jednak okazało – to Xbox Series X|S zanotował najlepszą sprzedaż.

Mat Piscatella z NPD przedstawił szczegóły sprzedaży z amerykańskiego rynku z ubiegłego miesiąca – gracze wydali w czerwcu 4,9 mld dolarów (5% więcej dolarów) na gry, sprzęt i akcesoria względem tego samego miesiąca ubiegłego roku. W pierwszej połowie 2021 roku klienci przeznaczyli na gaming 28,9 mld dolarów, co stanowi 15% wzrost rok do roku.

„Czerwcowa sprzedaż w dolarach sprzętu do gier zanotowała wzrost o 112% w porównaniu do czerwca 2020 roku, do 401 mln dolarów. Jest to najwyższa suma osiągnięta w miesiącu czerwcu od 2008 roku (617 mln dolarów). Od początku roku wydatki konsumentów na sprzęt wzrosły o 45% w porównaniu do pierwszej połowy 2020 roku, do 2,3 mld dolarów”.

Najlepiej sprzedającą się platformą sprzętową pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku jest Nintendo Switch (pod względem dolarów oraz jednostek), ale PlayStation 5 pozostaje najszybciej sprzedającą się konsolą w historii Stanów Zjednoczonych (sprzedaż w całym okresie 8 miesięcy na rynku, z wyłączeniem urządzeń przenośnych).

W czerwcu to Xboksy Series X|S osiągnęły najlepszy wynik w dolarach, ale Nintendo Switch zgarnął lepszy rezultat pod względem jednostek. Biorąc pod uwagę zestawienie z rynku gier Microsoft (Xbox) może być jednak zadowolony, ponieważ firma zanotowała rekordowy rezultat pod względem zarobionych pieniędzy od czerwca 2011 roku.

Ratchet & Clank: Rift Apart zadebiutował na pierwszym miejscu w czerwcu i uzyskał najlepszą sprzedaż (pod względem dolarów) w miesiącu premiery od wszystkich tytułów z serii. Grze udało się niemal dwukrotnie pobić poprzednika z 2016 roku. Mario Golf: Super Rush uplasował się dopiero na 3 miejscu, ale to pozwoliło zdobyć najlepszy rezultat w całej serii.

Mat Piscatella zaznaczył, że wszyscy producenci głównych platform osiągnęli dwu lub trzycyfrowy wzrost wyników w czerwcu, ale „Xbox Series jest gwiazdą miesiąca”. Co ciekawe, trzy z czterech najlepiej sprzedających się kontrolerów to pady Sony (DualSense) – najlepszy rezultat w poprzednim miesiącu zanotowała wersja Midnight Black, a ogólnie od początku roku przewodzi biała edycja.

Źródło: Twitter: MatPiscatella

Tagi: Nintendo Switch PlayStation 5 ps5 Switch Xbox Series X|S XSX|S