Netflix i atak phishingowy. Użytkownicy narażeni na kradzież pieniędzy

Filmy/seriale
1872V
Netflix i atak phishingowy. Użytkownicy narażeni na kradzież pieniędzy
Wojciech Gruszczyk | 24.06.2021, 18:13

Użytkownicy platformy Netflix powinni z rozwagą otwierać nowe wiadomości e-mail. Według najnowszych informacji ekspertów ESET – rozpoczęły się ataki phishingowe mające na celu kradzież pieniędzy użytkowników serwisu. Poznajcie szczegóły.

Jak podają eksperci ESET, „subskrybenci Netflixa ponownie znaleźli się na celowniku oszustów”. Podobna sytuacja miała miejsce na początku roku, ale najwidoczniej akcja była na tyle skuteczna, że oszuści postanowili ponownie wykorzystać nierozwagę niektórych klientów platformy i rozpoczęli wysyłanie wiadomości e-mail.

Nieświadomy użytkownik otrzymuje informacje o „zawieszeniu konta”. W szczegółach pojawia się adnotacja, że zainteresowany musi uregulować rzekomą zaległość.

„To atak phishingowy, który ma na celu przejęcie danych użytkowników i w konsekwencji kradzież pieniędzy z ich rachunków. To doskonały czas dla oszustów, zwłaszcza, że obecnie dużo mówi się o dalszych zmianach w cenniku Netflixa, a to sprawia, że klienci platformy mogą być bardziej podatni na atak” – informują eksperci ESET

Netflix posiada w Polsce ponad 800 tysięcy subskrybentów i właśnie ta ogromna liczba jest podobno zachętą dla cyberprzestępców, którzy chętnie próbują wykorzystać sytuację i uzyskać dostęp do kart płatniczych nieświadomych klientów.

„Po kliknięciu w link, użytkownik zostaje przeniesiony do specjalnie spreparowanej strony, na której znajduje się formularz, który wymaga od użytkownika danych logowania, jak i danych karty płatniczej. W momencie przesłania uzupełnionego formularza, oszuści stają się właścicielem danych, które mogą wykorzystać do kradzieży pieniędzy oraz przejęcia wszystkich naszych kont, w których wykorzystujemy to same hasło”. – ostrzega Kamil Sadkowski, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Trzeba tutaj na pewno zaznaczyć, że choć sam e-mail może budzić podejrzenia wśród niektórych użytkowników, to jednak po kliknięciu w link zainteresowani trafią na stronę, która do złudzenia przypomina oryginalną witrynę Netflixa. Przestępcy zajęli się odwzorowaniem strony, a nawet dodali właściwy numer telefonu kierujący użytkowników na infolinię. Problemy zaczynają się jednak pojawiać w momencie, gdy użytkownicy przedstawią dane kart kredytowych.

„W takich sytuacjach należy pamiętać, żeby zachować szczególną uwagę i pod żadnym pozorem nie klikać w linki znajdujące się w wiadomościach mailowych, nawet jeśli na pierwszy rzut oka pochodzą one ze znajomego źródła. Warto weryfikować otrzymywane wiadomości i kontaktować się z infolinią w celu zasięgnięcia informacji o stanie naszego konta, a na strony sklepów czy platform streamingowych wchodzić poprzez własnoręcznie wpisany adres witryny” – podsumowuje Kamil Sadkowski.

Sprawdźcie nasze recenzje: „Opowieść podręcznej” (4 sezon), „Katla” i „Miasto”. Zachęcamy także do zestawień: „TOP 10 filmów, w których zagrał Denzel Washington” i „TOP 10 filmów, w których zagrał Nicolas Cage”.

Źródło: Informacja prasowa: imagopr.pl

Komentarze (19)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper