Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 05.05.2021 11:32
HarmonyOS 2.0 w akcji. Huawei kończy testowanie konkurenta Androida i iOS
1481V

HarmonyOS 2.0 w akcji. Huawei kończy testowanie konkurenta Androida i iOS

Huawei od lat pracuje nad rozwojem własnego, mobilnego systemu operacyjnego, który pozwoliłby chińskiemu gigantowi na uniezależnienie się od Androida i Google.

Obecnie trwają beta testy HarmonyOS 2.0, czyli systemu operacyjnego Huawei, który docelowo ma znaleźć się na wszystkich smartfonach firmy. Obecnie nowe rozwiązanie sprawdzają użytkownicy modeli Huawei P40, P40 Pro, Mate 30, MatePad Pro i Mate 30 Pro. Od pełnego wydania systemu HarmonyOS dzieli nas jeszcze kilka tygodni/miesięcy.

Huawei twierdzi, że HarmonyOS działa w oparciu o zupełnie inny rdzeń, niż Android. Już przy okazji HarmonyOS 1.0 wykryto jednak, że kod systemu bazuje na rozwiązaniach z Androida 9.0. W przypadku HarmonyOS 2.0 pojawiają się natomiast sugestie, że rzecz działa w oparciu o Androida 10. Według serwisu Ars Technica HarmonyOS 2.0 to "przebrandowana wersja EMUI 10", w której po prostu przemianowano wszystkie dawne odniesienia do Androida.

Jak HarmonyOS 2.0 wypada w użytkowaniu możecie sprawdzić na filmikach poniżej. Faktycznie trudno nie mieć skojarzeń z Androidem i pewnymi rozwiązaniami znanymi z iOS. Warto zwrócić jednak uwagę na bardzo szybkie uruchamianie apek. Ciekawe jest też działanie widżetów ekranu, które wydają się bardziej interaktywne, niż w standardowym wydaniu Androida.

Testy HarmonyOS 2.0, które prowadzone są w Chinach, dobiegają już końca. Huawei powinno już niedługo udostępnić nowy system operacyjny zainteresowanym tematem użytkownikom również w innych krajach.

Przeczytajcie przy okazji kogo obwinia Huawei za aktualne niedobory elektroniki na globalnych rynkach.

Źródło: https://www.gsmarena.com/

Tagi: chiny harmonyos huawei