Iza Łęcka Iza Łęcka 21.04.2021 11:15
PlayStation i Xbox
7263V

PlayStation i Xbox komentują wyrok w sprawie śmierci George'a Floyda. „To pierwszy krok”

Po trwających około 10 godzin obradach, 12 ławników doszło do porozumienia i uznało byłego policjanta Dereka Chauvina za winnego w procesie o zabójstwo Afroamerykanina George’a Floyda. Sytuację oficjalnie skomentowały oddziały PlayStation oraz Xboksa, wyrażając swoje wsparcie – korporacje podkreślają, że to dopiero początek walki z nierównością rasową.

W maju ubiegłego roku doszło do brutalnej interwencji policji, w wyniku której zmarł George Floyd – śmierć Afroamerykanina zapoczątkowała inicjatywę Black Lives Matter oraz wielotygodniowe protesty nie tylko na ulicach Stanów Zjednoczonych. Po około 10-godzinnych obradach ława przysięgłych uznała byłego policjanta Dereka Chauvina za winnego – grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Ze względu na oddzielne rozpatrywanie zarzutów, kara może zostać połączona.

Gry wideo są medium, które przenika do codzienności licznej grupy obywateli, dlatego w wielu ważnych sprawach giganci branży decydują się na zabranie głosu. Sony (PlayStation) oraz Microsoft (Xbox) już wcześniej zaangażowały się w sprawę – Japończycy między innymi opóźnili pokaz PlayStation 5. Obecnie, po ujawnieniu wyroku w mediach społecznościowych, opublikowane zostały stosowne oświadczenia.

„Nasz naród ma przed sobą długą drogę, zanim zaprowadzi sprawiedliwość i równość, na które zasługują czarnoskórzy Amerykanie. Morderstwo George'a Floyda jest tragedią i zbrodnią i żadna ława przysięgłych nie przywróci mu życia ani nie uśmierzy bólu i traumy, jakich doświadczyła jego rodzina, a które nadal są odczuwane w kraju i na całym świecie. Dzisiejszy werdykt jest krokiem naprzód w uznaniu bolesnej prawdy oraz w dalszej walce z rasizmem i dyskryminacją. Nasza firma pozostaje zaangażowana w dalszą pracę” – Microsoft.

„Łączymy się ze społecznością czarnoskórych w sprawie wyroku w procesie George'a Floyda. To pierwszy krok, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Wspólnie z grupą Sony, PlayStation będzie nadal angażować się w walkę z nierównością rasową i wprowadzanie znaczących zmian”– Sony.

Źródło: Twitter: XboxP3, PlayStation
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-wyrok-ws-zabojstwa-georgea-floyda-derek-chauvin-uznany-za-winnego/fvj4835

Tagi: PlayStation playstation 5 ps5 Xbox xbox series x|s