Maciej Zabłocki Maciej Zabłocki 15.04.2021 12:34
Nowe telewizory Samsung Neo QLED oferują świetne parametry dla graczy
835V

Nowe telewizory Samsung Neo QLED oferują świetne parametry dla graczy

Do sprzedaży w Polsce trafiają już pierwsze egzemplarze najnowszych telewizorów Samsunga z nowej serii Neo QLED. To jeszcze bardziej udoskonalone matryce z niespotykanym wcześniej podświetleniem Quantum Mini LED, gwarantującym znacznie lepszą czerń i kontrast. Do tego mają szereg świetnych opcji dla graczy. 

Samsung w przypadku telewizorów stale przekracza kolejne granice i dopracowuje swoje technologie. W tym roku postanowił zaskoczyć z kompletnie nową serią o nazwie Neo QLED, dostarczając do sklepów urządzenia 8K oraz 4K. Seria Neo QLED korzysta z udoskonalonych matryc LCD z dodatkiem technologii o nazwie Quantum MiniLED. To zupełnie nowy system podświetlania, o wiele bardziej szczegółowy i gwarantujący znacznie lepszą jakość obrazu. Dioda MiniLED ma raptem 1/40 wysokości klasycznej diody LED. To sprawia, że telewizory Neo QLED mogą wygenerować o wiele głębszą czerń, wyższy kontrast, a także dużo lepiej panować nad HDR czy samą wartością podświetlenia. Wygląda na to, że matryce OLED zyskały właśnie solidnego konkurenta. 

Samsung dopracował także swoje procesory, dostarczając w tym roku dedykowane modele AI Neo Quantum 8K oraz 4K. Jednostki jeszcze lepiej radzą sobie z algorytmami do reprodukcji obrazu, dostarczając więcej mocy i możliwości. Wykorzystują udoskonalony proces skalowania wyświetlanych treści do wyższej rozdzielczości, który oparto na wielomodelowych sieciach neuronowych. Dzięki temu zobaczymy jeszcze ostrzejsze tekstury, więcej szczegółów i bardziej żywe, dopieszczone kolory. To jednak nie wszystko, bo razem z technologią Neo QLED producent odchudził design najnowszych TV. Ramka wokół ekranu jest jeszcze cieńsza, a sama konstrukcja przypomina teraz piękny, nowoczesny obraz na solidnej podstawie. We flagowym modelu 8K - QN900A zastosowano ramkę o grubości zaledwie 0,8 mm. Tyle mają najcieńsze smartfony. 

Nie brakuje dobrze znanych modułów One Connect Pro, które znajdziemy w najwyższych modelach z serii 8K oraz 4K. Dzięki temu zapanujemy nad kablowym bałaganem, podłączając do telewizora tylko jeden kabel, a całą resztę zgrabnie ukrywając z dedykowanym pudełeczku. Tegoroczne modele podnoszą poprzeczkę jeszcze wyżej w obszarze głośników. Nie brakuje technologii dźwięku podążającego za obiektem (z plusem), który dostarcza przyjemne wrażenie głębi i przestrzeni. We flagowym modelu 8K QN900A dodatkowo rozbudowano ten system, dodając adnotację "Pro". Samsung zamieścił w nim aż 10 głośników (w kombinacji 6.2.2), które z powodzeniem zastąpią zewnętrzny soundbar. 

Nowością jest także pełne wsparcie dla aplikacji Google Duo, które pozwala na prowadzenie rozmów wideogłosowych, jeśli do telewizora podłączymy kamerkę na USB. Podobnie, jak w zeszłorocznych modelach, mamy też system MultiView, dzięki któremu podzielimy ekran na dwie lub cztery części (w modelach 8K) i tym samym skorzystamy z przeglądarki internetowej, pulpitu smartfona czy YouTube podczas oglądania filmu albo wyświetlania innych treści. Mamy też nową funkcję "PC na ekranie TV", ze wsparciem dla pakietu Microsoft Office 365. Wystarczy, że podłączymy klawiaturę i myszkę, a telewizor wyświetli obraz korzystając z bezprzewodowego połączenia z laptopem, komputerem stacjonarnym czy smartfonem. Wystarczy, żeby te urządzenia były podłączone do tej samej sieci WiFi.

Nie zabrakło świetnych nowości dla graczy. Samsung kolejny raz dostarcza znakomite 120 Hz matryce z opóźnieniami poniżej 10 ms. W tym roku skorzystamy ze specjalnego, dedykowanego "Panelu Gracza" w którym zaimplementowano szereg ciekawych opcji jak zmiana liczby klatek, presetu kolorów czy rozjaśnienia ciemnych miejsc w danej scenie. Możemy także wyświetlić obraz w formacie ultraszerokokątnym 21:9 lub 32:9 (w zależności od modelu telewizora) z czego z pewnością ucieszą się posiadacze mocnych PC. Są też przynajmniej dwa złącza HDMI 2.1 z pełnym wsparciem dla VRR, ALLM i AMD Freesync Premium, a co za tym idzie, obsługą rozdzielczości 4K/120 fps lub 8K/60 fps. Oczywiście nie brakuje najlepszego na rynku upłynniacza obrazu dla graczy w trybie "Gaming Motion Plus", który potrafi wytworzyć wrażenie grania w 60 klatkach w tytułach ograniczonych do 30 fps.

Na sam koniec muszę dodać, że tegoroczne modele QN900, QN800 oraz QN85 otrzymały, jako pierwsze w branży, specjalny certyfikat VDE "Gaming TV Performance", które przyznaje się telewizorom oferującym input lag na poziomie 10 ms lub niższym i HDR przekraczający 1000 nitów jasności. Jeżeli chcielibyście zapoznać się z konkretnymi cenami poszczególnych modeli, odsyłam do newsa przygotowanego przez Wojtka.

Dla mnie bardzo ciekawym "bajerem" jest nowy pilot, stworzony w 100% z materiałów z recyklingu. Samsung dodał do niego panel solarny oraz złącze USB-C do ładowania, tym samym pozbywając się baterii. Wystarczy tylko jedna minuta ładowania, żeby kontroler działał przez tydzień. A jeśli naładujemy pilota do 50%, wtedy nie powinien domagać się prądu przez okrągły rok. Samo ładowanie za pomocą promieni słonecznych brzmi nieco kosmicznie. Z pewnością wrócimy jeszcze z informacjami dotyczącymi najnowszych Neo QLED. To technologia, która sporo namiesza na rynku, szczególnie wśród telewizorów dla graczy.

Źródło: https://news.samsung.com/pl/telewizory-neo-qled-wszystko-co-najlepsze?fbclid=IwAR32s9_WPagtvunANLlWzib_yC59q-nCyg1mZD6kyz_F1tc_WMKCiiO30Nk

Tagi: dla graczy neo qled samsung telewizory