Iza Łęcka Iza Łęcka 07.04.2021 08:15
Radziecki Władca Pierścieni
4078V

Radziecki Władca Pierścieni odnaleziony po 30 latach. Produkcja jest dostępna za darmo i podbija Sieć

10 lat przed premierą „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona w ZSRR powstała specjalna, niskobudżetowa adaptacja powieści Tolkiena. Przez 30 lat film uważano za zaginiony, jednak 5TV posiadało dostęp do opowieści i cały materiał udostępniło na serwisie YouTube. Pełnometrażowa produkcja jest dostępna za darmo.

W 1991 roku wyemitowano radziecką telewizyjną wersję „Władcy Pierścieni”, która była niskobudżetową historią opracowaną przez Leningrad TV. Po 30 latach od premiery i po tym jak historię uważano za zaginioną, 5TV zamieścił historię na serwisie YouTube.

„Khraniteli” („The Keepers”) bazował na pierwszej powieści z trylogii J.R.R. Tolkiena („Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”) i charakteryzował się specyficznymi kostiumami, słabymi efektami specjalnymi oraz niemal teatralną realizacją. Muzykę do produkcji skomponował Andrei Romanov. Przez lata uważano, że obraz został usunięty. Pojawiły się nawet opinie, według których adaptacja nigdy nie powstała – aż nagle cała opowieść trafiła na YouTube.

„Fani przeszukiwali archiwa, ale od dziesięcioleci nie mogli znaleźć tego filmu” - napisano na łamach World of Fantasy, czyli rosyjskojęzycznej publikacji, w której pisano o adaptacjach dzieł Tolkiena.

„Osoba, która to znalazła i zdigitalizowała, powinna otrzymać pomnik” - stwierdził jeden z komentujących.

Jak się okazuje, w ZSRR nie była to jedyna adaptacja prezentująca dzieła Tolkiena  – w 1985 roku powstała także wersja „Hobbita”, która była romansem swego czasu uważanym za jedyne zekranizowane dzieło brytyjskiego pisarza w Związku Radzieckim. Nie ulega jednak wątpliwości, że opisywany obraz stanowi nie lada gratkę dla fanów uniwersum, którzy dekadę później mogli zapoznać się z wersją Petera Jacksona. Warto dodać, że trzy produkcje reżysera wygenerowały z samych kin niemal 3 mld dolarów („Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” – 888,3 mln dolarów, „Władca Pierścieni: Dwie wieże” – 951,2 mln dolarów, „Władca Pierścieni: Powrót króla” – 1,142 mld dolarów).

Źródło: https://www.theguardian.com/world/2021/apr/05/soviet-tv-version-lord-of-the-rings-rediscovered-after-30-years

Tagi: j.r.r. tolkien radziecka wersja Władcy Pierścieni władca pierścieni