Iza Łęcka Iza Łęcka 29.03.2021 07:36
PS5 PlayStation 5
2894V

PS5 ma problem z odtwarzaniem zawartości SDR. Dziennikarze Digital Foundry potwierdzili błąd

PS5 nie radzi sobie z poprawną prezentacją produkcji w SDR. Konsola Sony wyświetla wszystkie sceny z HDR, co może niekorzystnie wpływać na wiele pozycji. Najłatwiej dostrzec problem w grach ze wstecznej kompatybilności.

W weekend w Sieci zawitało zdjęcie, na którym jeden z graczy ukazał niecodzienne odkrycie – ekran startowy Demon's Souls (PS5) po wyłączeniu HDR nie wyświetlał poprawnie czerni, przez co był niezwykle jasny.

Na jego wiadomość zareagował Alexander Battaglia z Digital Foundry, który stwierdził, że PS5 ma problem z prezentacją gier z SDR:

„PS5 w rzeczywistości nie wyświetla poprawnie oryginalnej zawartości SDR - niestety. Na pewno robi to z tytułami ze wstecznej kompatybilności. Może to doprowadzić do efektu „black crush” lub innych zmian w odwzorowaniu kolorów lub tonacji gry”.

W rozmowę włączył się kalibrator TV i technik AV, który nie ukrywał zaskoczenia wynikiem. Odwołując się do doświadczenia brytyjskiej redakcji, Battaglia wyjaśnił, że PS5 zapewnia „inną tonację i poziom czerni” w porównaniu z grami z PlayStation 4 Pro w trybie SDR.

„Jako przykład tego, co mam na myśli - mamy tendencję do uzyskiwania innego i ciemniejszego wyglądu obrazu sdr w porównaniu do obrazów sdr z naszych starszych konsol (X1X/PS4 Pro) lub obrazów XSX czy PC w SDR”.

W dyskusji pojawił się również John Linneman, który potwierdził, że jest to prawdziwa trudność dla Digital Foundry – jego zdaniem jest to prawdopodobnie problem z pełnym lub ograniczonym RGB.

Źródło: https://wccftech.com/ps5-is-reportedly-unable-to-correctly-reproduce-sdr-content/

Tagi: PlayStation playstation 5 PS5