FIFA nie jest miejscem dla rasistów. EA dożywotnio banuje gracza, który zaatakował prawdziwego piłkarza

News
4226V
FIFA nie jest miejscem dla rasistów. EA dożywotnio banuje gracza, który zaatakował prawdziwego piłkarza
Iza Łęcka | 04.03.2021, 10:48

Electronic Arts nie zamierza tolerować najmniejszych przejawów rasizmu na swoich serwerach, o czym przekonał się Patrick O'Brien grający w Fifę 20. Irlandczyk otrzymał dożywotniego bana po słownym ataku na Iana Wrighta.

Na prawdziwych boiskach oraz podczas rozgrywek sportowych jesteśmy świadkami inicjatyw potępiających rasizm. Electronic Arts wspiera wszelkie działania mające na celu edukację oraz przeciwstawienie się wszelkim formom dyskryminacji, dlatego nie zamierza tolerować jakichkolwiek przejawów nienawiści również wobec swoich ambasadorów i współpracowników. Wydawca serii FIFA nałożył dożywotniego bana na 18-letniego gracza, który zaatakował legendę Arsenalu.

W zeszłym roku Patrick O'Brien przegrał mecz w FIFA Ultimate Team, korzystając z karty Iana Wrighta. Porażka wzbudziła w nim na tyle duże emocje, że wszedł na konto emerytowanego piłkarza Premier League na Instagramie i wysłał 20 rasistowskich wiadomości.

Ian Wright zareagował na atak na drodze sądowej, wnioskując o ukaranie nastolatka, jednak ten został oszczędzony i nie otrzymał żadnej kary. Sędzia stwierdził, że nie widzi sensu w skazaniu młodego Irlandczyka – O'Brien wykazywał skruchę, wystosował pisemne przeprosiny i przekazał 500 euro na rzecz Irish Network Against Racism. Według obrońcy, gracz działał pod wpływem emocji i doznał „nagłego uderzenia adrenaliny". 

Sprawa zakończyła się niedawno, były zawodnik Arsenalu przyjął przeprosiny, ale nie ukrywał rozczarowania decyzją sądu, o czym dał wyraz w swoich social mediach. Electronic Arts zareagowało na wydarzenie i postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce – Patrick O'Brien już nigdy nie będzie mógł na swoim koncie grać w produkcje z serii FIFA.

Decyzję dla redakcji Eurogamer skomentował David Jackson, VP Brand EA Sports FIFA:

„Ian Wright jest częścią naszej rodziny EA Sports. Ogromnie cenimy jego partnerstwo i pomoc, a także chcemy, aby wiedział, że ma nasze wsparcie. W zeszłym roku Ian był obiektem okropnego, rasistowskiego ataku słownego ze strony gracza, który przegrał mecz w FIFA 20. Takie zachowanie było niedopuszczalne na każdym poziomie i nie będziemy go tolerować. Nasza Karta Pozytywnej Gry kieruje naszymi działaniami w takich sytuacjach, a my podjęliśmy inicjatywę, aby na stałe zakazać graczowi grania lub dostępu do naszych gier. Trzeba skończyć z rasizmem. Jesteśmy zobowiązani do dalszych prac wspierających pozytywny wymiar gry poprzez działania, które sprawią, że nasze wspólnoty będą dawały radość, będą uczciwe i bezpieczne dla wszystkich”.

Były reprezentant Anglii nie ukrywa zdumienia postępowaniem Electronic Arts, które go przeprosiło:

„EA Sports, oni stawili się za mną. Po tym ataku zmienili całą swoją politykę. I wiesz w firmie takiej jak ta są różne szczeble i czy możesz sobie wyobrazić drogę, przez którą musi przejść zgoda, aby zmienić strategię? To nie tylko dla mnie, ale dla ich pracowników, dla graczy, talentów, ludzi, z którymi współpracują. Zero tolerancji. Zero tolerancji. Działania będą podejmowane. Nawet mnie przeprosili, co wydało mi się naprawdę dziwne. Odpowiedziałem, że nie muszą przepraszać. Oni stwierdzili: „Nie, musimy cię przeprosić dlatego, że to była nasza platforma, która skierowała go do ciebie. Mamy obowiązek zapewnić bezpieczeństwo ludziom, którzy korzystają z naszych platform””.

Ian Wright podkreślił, że sygnał jest jednoznaczny dla graczy – niezależnie czy jest to związane z rasą, religią, płcią czy innymi cechami, dyskryminacja nie będzie tolerowana.

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/2021-03-03-ea-issues-lifetime-ban-to-fifa-player-who-racially-abused-ian-wright-after-losing-a-match-while-playing-with-the-arsenal-legends-in-game-version Zdjęcie: Arsenal.com

Komentarze (86)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper