The Sinking City zostało ukradzione, zhakowane i trafiło na Steam. Twórcy przedstawiają kulisy wielkiej afery

News
2376V
The Sinking City zostało ukradzione, zhakowane i trafiło na Steam. Twórcy przedstawiają kulisy wielkiej afery
Iza Łęcka | 02.03.2021, 07:37

W zeszłym tygodniu deweloperzy The Sinking City prosili graczy, by nie kupowali ich produkcji na Steam. Frogwares potwierdziło, że nie jest właścicielem najnowszej, udostępnionej wersji gry i obecnie przedstawia szczegóły historii.

The Sinking City zadebiutowało w 2019 roku, a w ostatnim czasie została zaprezentowana nowa wersja pozycji na PlayStation 5 – tutaj możecie przeczytać nasze wrażenia. Jak się okazuje, w zeszłym tygodniu tytuł pojawił się również na Steam, jednak nie za sprawą działań deweloperów.

W oficjalnej wiadomości skierowanej do graczy zespół opisał kulisy wieloletniego sporu z firmą Nacon, który toczy się w sądzie. Pod koniec lutego wydawca skrakował, zhakował, zmienił kod produkcji oraz jej zawartość, by następnie udostępnić na platformie Valve nielegalną wersję gry.

„Tak więc 26 lutego 2021 roku, ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, okazało się, że nowa wersja The Sinking City została wgrana na Steam i odbyła się jej premiera. Jednak Frogwares takiej wersji nie dostarczyło. I to nie jest pierwszy raz, kiedy coś takiego się dzieje. 28 grudnia 2020 roku Alain Falc, właściciel i CEO Nacon, ostrzegł nas na piśmie, że „Macie 48 godzin na wgranie nowego mastera na Steam, w przeciwnym razie użyjemy wszystkich rozwiązań dostępnych w ramach prawa i umowy”. 48 godzin później, Nacon zakupił wersję The Sinking City poprzez stronę Gamesplanet i wgrał ją na Steam, jakby to była edycja Steam. Natychmiast po wygaśnięciu ultimatum, Nacon złamał prawo i naruszył umowę. Poinformowaliśmy o tym Steam i uniemożliwiliśmy wydanie gry, ponieważ okazało się jasne, że była to kradziona wersja tytułu”.

Po odnalezieniu nowej wersji The Sinking City na Steam, studio po raz kolejny doświadczyło złamania nawiązanej umowy. Jest to już trzecia próba wydania produkcji bez wiedzy deweloperów.

Frogwares ma problemy z wydawcą od czerwca 2019 roku, jednak już dwukrotnie sąd nie przychylił się do żądań Nacona, który podjął się wydania tytułu:

„Francuski wymiar sprawiedliwości dwukrotnie odrzucił żądania Nacona, po raz pierwszy w lipcu 2020 roku, a następnie w październiku 2020 roku podczas apelacji. Ostateczna decyzja o tym, czy Frogwares jest zobowiązane do dostarczenia wersji Steam, której domaga się Nacon, ma zostać podjęta w sądzie w ciągu najbliższych miesięcy lub nawet lat”.

Ostatnia zaskakująca prośba deweloperów o nie kupowanie The Sinking City ma więc swoje podstawy w trwającym sporze. Co więcej, przedstawiony został materiał wideo, na którym opisane są dokładne działania Nacona.

Źródło: https://frogwares.com/how-nacon-cracked-and-pirated-the-sinking-city/

Komentarze (20)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper