GTA 5 może zostać zakazane przez kradzieże samochodów w Chicago? Ustawodawca chce zmian w prawie

Gry
1779V
GTA 5 może zostać zakazane przez kradzieże samochodów w Chicago? Ustawodawca chce zmian w prawie
Iza Łęcka | 24.02.2021, 09:54

W Stanach Zjednoczonych powrócił temat brutalności gier, których przykładem nadal jest GTA 5. W Chicago miałyby zostać zakazane i niedostępne dla wszystkich graczy produkcje pełne przemocy – z projektem ustawy nie zgadza się Electronic Software Association.

W Chicago znacząco wzrosły przypadki kradzieży samochodów, co zostało połączone z produkcjami, w których przemoc jest jednym ze znaczących elementów rozgrywki. Marcus Evans Jr. (reprezentant stanu Illinois w 33. okręgu wyborczym) złożył projekt ustawy, którego założeniem jest pełna zmiana ustawy miejskiej z 2012 roku – teraz zamiast zakazu sprzedaży brutalnych gier nieletnim, tego typu produkcje stałyby się całkowicie niedostępne dla klientów. W podsumowaniu projektu możemy przeczytać:

Dalsza część tekstu pod wideo

„Zmienia ustawę o brutalnych grach wideo w kodeksie karnym z 2012 roku. Zmienia przepisy, które ograniczają sprzedaż lub wypożyczanie brutalnych gier wideo dla nieletnich, aby zakazać sprzedaży wszystkich brutalnych gier wideo”.

Jako przykład pozycji, która miałaby zostać całkowicie zakazana, prawodawca wskazuje między innymi Grand Theft Auto. W projekcie ustawy pojawiła się również nowa definicja „brutalnych gier”, która w kodeksie karnym miałaby brzmieć następująco:

„[Produkty- przyp. red.] pozwalają użytkownikowi lub graczowi kontrolować postać w grze wideo, która zachęca do stosowania przemocy między ludźmi, w której gracz zabija lub w inny sposób powoduje poważne szkody fizyczne lub psychiczne innemu człowiekowi lub zwierzęciu”.

Redakcja IGN otrzymała oświadczenie od Electronic Software Association (ESA), które całkowicie nie zgadza się z proponowanym przepisem:

„Podczas gdy nasza branża rozumie i podziela obawy związane z tym, co dzieje się w Chicago, po prostu nie ma dowodów na istnienie związku między interaktywną rozrywką a przemocą w świecie rzeczywistym. Wierzymy, że rozwiązanie tego złożonego problemu polega na dokładnym zbadaniu rzeczywistych czynników, które napędzają takie zachowania, a nie na błędnym przypisywaniu winy grom wideo wyłącznie w oparciu o spekulacje”.

Przedstawiona ustawa nie została jeszcze poddana głosowaniu, ale warto zaznaczyć, że obecnie w Chicago sprzedawcy mogą otrzymać 1000 dolarów grzywny, gdy zostaną przyłapani na sprzedaży brutalnych gier graczom poniżej 18 roku życia.

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Grand Theft Auto V.

Źródło: https://www.ign.com/articles/chicago-lawmaker-proposes-bill-to-ban-sale-of-violent-video-games-like-gta-5

Komentarze (53)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper