Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 18.02.2021 16:39
Activision x Mohammed bin Salman
1190V

Książę Arabii Saudyjskiej zainwestował 3,3 mld dolarów w Activision, EA i Take-Two

Nie tylko Tencent jest zainteresowany amerykańskimi producentami gier. Mohammed bin Salman zainwestował 3,3 mld dolarów, by zdobyć udziały u wydawcy serii Call of Duty, FIFA oraz Grand Theft Auto. Inwestycja jest znacząca i została przedstawiona przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

W ostatnich dniach często słyszeliśmy o ruchach Tencentu, który coraz chętniej wykupuje udziały w zachodnich studiach deweloperskich, a teraz na podobny ruch zdecydowało się Saudi Public Investment Fund (PIF). Jest to grupa inwestycyjna zarządzana przez księcia Mohammeda bin Salmana.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd potwierdziła, że PIF zainwestował ponad 3,3 mld dolarów na wykupowanie pakietów akcji od trzech gigantów branży gier – firma zdecydowała się na Activision Blizzard, EA i Take-Two.

W przypadku wydawcy Call of Duty zainwestowano około 1,3 mld dolarów (3,5% akcji firmy), na studio zarządzające marką FIFA wydano 1 mld dolarów (2,6%), a na Take-Two 825 mln dolarów (3,5%). Nie możemy tutaj mówić w żadnym stopniu o przejęciu, jednak sytuacja jest na pewno bardzo interesująca.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku organizacja charytatywna księcia Mohammeda bin Salmana kupiła 1/3 udziałów japońskiego SNK i jednocześnie zwiększyła swój udział w firmie do 51%.

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/2021-02-18-saudi-sovereign-fund-acquires-usd3-3bn-stake-in-activision-ea-take-two

Tagi: Activision Electronic Arts Mohammed bin Salman Saudi Public Investment Fund Take-Two