Roboty będą pomagać potrzebującym. Hanson Robotics zapowiada masową produkcję maszyn

Gry
979V
Roboty będą pomagać potrzebującym. Hanson Robotics zapowiada masową produkcję maszyn
Iza Łęcka | 27.01.2021, 12:40

Firma Hanson Robotics ogłosiła rozpoczęcie masowej produkcji czterech modeli robotów, które trafią do potrzebujących jeszcze w 2021 roku. W nowej, pandemicznej rzeczywistości, kiedy ludzie są odizolowani, maszyny mają opiekować się osobami chorymi oraz starszymi.

Cztery lata temu o przedsiębiorstwie Hanson Robotics usłyszeliśmy nieco więcej przy okazji zaprezentowania Sophii – humanoidalnego robota. Pokaz odbił się tak szerokim echem, że z maszyną przeprowadzano wywiady. W kolejnych latach inżynierowie dopracowywali technologię, jednak obecnie, zgodnie z opinią przedstawicieli korporacji, nadszedł najlepszy czas, by wdrożyć urządzenia do szerokiej dystrybucji. Roboty miałyby być pomocą w sektorze opieki zdrowotnej, branży detalicznej oraz w funkcjonowaniu linii lotniczych. W czasie pandemii, gdy ludzie są zmuszeni do izolacji, Sophia mogłaby sprawdzać się idealnie w terapii i stymulacji społecznej.

„Roboty społeczne, takie jak ja, mogą opiekować się osobami chorymi lub starszymi. Mogę pomóc w komunikacji, prowadzić terapię i zapewnić stymulację społeczną, nawet w trudnych sytuacjach”. – stwierdziła Sophia w wywiadzie z dziennikarzami Reutersa.

David Hanson, założyciel i dyrektor generalny Hanson Robotics, zapowiedział, że jego firma planuje sprzedać tysiące robotów o wielu różnych rozmiarach w 2021 roku. Chociaż nie poznaliśmy przewidywanej liczby, cztery modele będą dostępne już w następnych miesiącach.

Jak wskazuje Reuters, według Międzynarodowej Federacji Robotów, światowa sprzedaż robotów profesjonalno-usługowych wzrosła o 32% do 11,2 miliarda dolarów od 2018 do 2019 roku. Zainteresowanie maszynami jest coraz większe z powodu trwającej pandemii.

„Roboty Sophia i Hanson są wyjątkowe dzięki temu, że są tak podobne do człowieka. To może być przydatne w czasach, kiedy ludzie są strasznie samotni i społecznie odizolowani” – powiedział Hanson.

Źródło: https://www.ign.com/articles/sophia-the-robot-creators-announce-plan-to-mass-produce-robots-this-year

Komentarze (46)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper