Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 10.01.2021 08:30
PlayStation sprzedaż Japonia
1330V

PlayStation z fatalnym wynikiem w Japonii. Rok 2020 był drugim najgorszym w historii marki

Wygląda na to, że nawet premiera nowej generacji nie uchroniła Sony przed niezadowalającym wynikiem sprzedażowym ich konsol w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak źle nie było od ponad 15 lat.

Zaledwie kilka dni temu dostaliśmy informacje na temat skali sprzedaży PlayStation 5 na świecie - z danych wynika, że w ciągu pierwszych sześciu tygodni rozeszło się 4 192 807 egzemplarzy. Wiemy także, że w skali globalnej daje to wynik lepszy, niż w przypadku poprzedników - zarówno Microsoft i Sony nie mogą pod tym względem narzekać. Szczególnie biorąc pod uwagę wysokie problemy z dostępnością. 

Niestety nie wszędzie było tak kolorowo. Według danych pochodzących z najnowszego numeru Famitsu, przez cały 2020 roku w Japonii rozszyło się zaledwie 542 tysiące konsol PS4 i 265 tysięcy PS5. Daje to roczny wynik mniejszy niż milion, co jest najgorszym wynikiem od 1994 roku i nie pomógł w tym przypadku nawet fakt, iż rok ten stanowił przełom generacji. Wcześniej stanowiło to prawdziwy zastrzyk sprzedanych sztuk. 

Oczywiście można szukać wielu przyczyn takiego stanu rzeczy. Na pierwsze miejsce wysuwają się pandemia i problemy z dostępnością next-genów. Niestety wynik wciąż wypada dość blado - zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nawet w 2019 wynik spokojnie przekroczył milion sprzedanych sztuk. Zresztą, sami spójrzcie na bardzo ciekawy wykres, który udostępniono na forum ResetEra: 

PS sprzedaż

Źródło: https://www.twistedvoxel.com/playstation-hardware-sales-japan-2020/

Tagi: japonia playstation ps4 ps5 sony