Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 23.11.2020 10:58
PS5, sony przegrzewanie, temperatury
5126V

PS5 w testach temperatury komponentów. Gamers Nexus: chłodzenie konsoli można ulepszyć

Już kilka razy czytaliśmy o tym, że to dbałość o chłodzenie wymusiła na Sony określone, spore wymiary PlayStation 5. Jak sytuacja wygląda jednak "od środka"?

Temat postanowiła sprawdzić ekipa Gamers Nexus, która rozebrała PlayStation 5, testując temperatury podzespołów podczas różnych obciążeń.

Generalnie można powiedzieć, że sprzęt zachowuje się dobrze w testach. Okazuje się jednak, że najgorętsze moduły pamięci nagrzewają się pod obciążeniem dosyć mocno, nawet do 93 stopni Celsjusza, jak wykazano w testach Gamers Nexus, które możecie sprawdzić od 9 minuty poniższego nagrania.  Warto przyjrzeć się też w 13 minucie nagrania testom temperatury PS5 po zdjęciu obu paneli. Okazuje się, że "rozebrana" konsola działa wtedy średnio z niższą temperaturą o 5 stopni Celsjusza.

PS5 generuje bardzo niskie natężenie dźwięku (wentylator działa z niskimi obrotami), ale wygląda na to, że odbywa się to kosztem wysokich temperatur niektórych podzespołów. Gamers Nexus sugeruje, że lepiej byłoby dla uzyskania niższych temperatur, zmienić trochę projekt Sony (głównie w aspekcie konstrukcji metalowej obudowy, co redakcja prezentuje w 34 minucie filmiku) i zwiększyć obroty wentylatora - oczywiście kosztem trochę większej głośności sprzętu. Ten drugi element można pewnie z łatwością wprowadzić poprzez aktualizację systemową.

Gamers Nexus mocno pochwaliło natomiast niskie zużycie prądu podczas pracy PS5 (test od 26 minuty nagrania).

Źródło: Gamers Nexus/YouTube

Tagi: playstation 5 ps5 sony