PS5 bez nieoficjalnych paneli. Sony blokuje sprzedaż i grozi pozwem sądowym

News
15505V
PS5 bez nieoficjalnych paneli. Sony blokuje sprzedaż i grozi pozwem sądowym
Iza Łęcka | 02.11.2020, 07:35

Wiele wskazuje na to, że Sony nie zgadza się na opracowywanie nieoficjalnych paneli do PS5. Japoński producent wciąż nie zapowiedział wymiennych elementów sygnowanych marką PlayStation, ale skutecznie zablokował firmę, której ofertą zainteresowali się gracze z całego świata.

Od kilku dni informowaliśmy naszą społeczność o planach firmy PlateStation5.com (znanych też jako Plate Station5), która pomimo przedstawienia atrakcyjnej oferty na wymienne panele do next-gena Japończykoów, musiała zmienić nazwę na CustomizeMyPlates.com – Sony miało zastrzeżenia co do nazwy, więc najrozsądniejszym działaniem okazało się zrezygnowanie z bezpośredniego nawiązania do PlayStation 5.

Pomimo trudności CustomizeMyPlates.com chciało dalej oferować swoje produkty, a co najważniejsze, przygotować części dla wielu klientów, którzy ochoczo zamówili ich panele. Przedstawiciele firmy wcześniej wspomnieli, że nie spodziewali się tak wielkiego zainteresowania – część zamówień przedpremierowych musiało zostać anulowanych, ponieważ ich liczba przekraczała możliwości producenta.

Przez rozpoczęciem działalności CustomizeMyPlates.com sprawdziło, jak ze względów prawnych wygląda sprawa z panelami do PS5 – w tym czasie Sony posiadało jedynie oczekujący na zatwierdzenie patent, więc po dogłębnych analizach projektanci zdecydowali, że zaoferowanie nowego produktu nie będzie problemem.

„Ale zaledwie po jednym dniu funkcjonowania naszej strony internetowej, prawnicy Sony poprosili nas o zmianę nazwy (w tym czasie PlateStation5) z powodu naruszenia znaków towarowych. Pomyśleliśmy, że ta zmiana wystarczy, by wszyscy byli zadowoleni i szczerze mówiąc mieliśmy taką nadzieję, ponieważ już wtedy pracowaliśmy nad rozwojem naszych produktów.”

To jednak nie wystarczyło: odwołując się do kwestii patentów i własności intelektualnej prawnicy zażądali, by CustomizeMyPlates zakończyło działalność, ponieważ sprawa znajdzie swój finał w sądzie :

„Ale wtedy prawnicy Sony powiedzieli nam, że w ich opinii własność intelektualna Sony rozszerzyła się na panele, a jeśli nadal będziemy sprzedawać i rozprowadzać je w jakimkolwiek kraju, wylądujemy w sądzie.”

Nie mając innego wyboru, CustomizeMyPlates zwróci wszystkie pieniądze graczom, którzy chcieli ozdobić swoje PlayStation 5. Projektanci nie ukrywają, że są rozczarowani, jednak przedstawiciele japońskiej korporacji nie pozostawili im wyboru.

Jak mogliśmy się domyślić, Sony nie zamierza zezwolić innym firmom na projektowanie części do PlayStation 5, więc będziemy musieli czekać na oficjalne zapowiedzi – możemy przypuszczać, że wymienne panele do PS5 zostaną zapowiedziane w dogodnym dla Japończyków momencie.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/ps5-faceplate-seller-is-now-cancelling-all-orders-following-legal-action-from-sony/

Komentarze (260)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper