Iza Łęcka Iza Łęcka 14.09.2020 08:50
NVIDIA arm
1598V

NVIDIA przejęła Arm za 40 mld dolarów

W nocy NVIDIA potwierdziła ostatnie doniesienia i zapowiedziała przejęcie Arm Limited. Twórcy kart graficznych GeForce RTX muszą wyłożyć na transakcję aż 40 mld dolarów, jednak może to być kluczową decyzją w powrocie do walki o rynek mobilny.

NVIDIA i SoftBank Group Corp. doszły do ostatecznego porozumienia, na mocy którego NVIDIA przejmie Arm Limited, a zmiana opiewać będzie na 40 mld dolarów. Korporacja odpowiedzialna za karty graficzne GeForce RTX dzięki owej transakcji chce poprawić swoje możliwości, wpłynąć na innowacyjność, jednocześnie rozszerzając działalność na duże, szybko rozwijające się rynki.

NVIDIA nie dokona jednak drastycznej zmiany sytuacji na rynku – Arm nadal będzie posiadać siedzibę w Wielkiej Brytanii i „będzie ciągle działać w modelu otwartej licencji, przy jednoczesnym zachowaniu globalnej neutralności klienta”.

Arm to brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem mikroprocesorów dla takich firm jak Apple, Samsung oraz Qualcomm. Po przejęciu od razu pojawiły się głosy, według których NVIDIA będzie mogła teraz zadbać o nowy układ dla Nintendo Switcha. Redakcja Bloomberga podkreśla, że NVIDIA przeznaczyła na transakcję na tyle dużą kwotę, że nie będzie mogła zrezygnować z aktualnych klientów, dlatego też technologia Arm będzie dostępna dla partnerów z całego świata.

Wraz z przejęciem NVIDIA będzie mogła spełnić swoje ambicje i zawalczyć o rynek mobilny, zapewniając procesory dla smartfonów. Zmiany w obrębie przedsiębiorstwa najpewniej wpłyną na cały świat nowych technologii, ale dopiero za pewien czas dostrzec będziemy mogli na rynku wyraźne zmiany czy przetasowania w strategiach.

Należy dodać, że SoftBank kupił ARM w 2016 roku za 31 mld (za redakcją TheVerge), więc w zaledwie 4 lata udało się zwiększyć wartość o 9 mld dolarów.

Należy przypomnieć, że NVIDIA szykuje się do premiery nowych kart z serii GeForce. Ostatnio mieliśmy okazję relacjonować imprezę firmy oraz poznaliśmy ceny nowych GPU.

Źródło: https://www.theverge.com/2020/9/13/21435507/nvidia-acquiring-arm-40-billion-chips-ai-deal
https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-to-acquire-arm-for-40-billion-creating-worlds-premier-computing-company-for-the-age-of-ai?nvid=nv-int-cwmfg-49471#cid=gnl_nv-int-cwmfg_pl-pl

Tagi: arm nvidia sofbank