Warszawianka nowym, polskim serialem HBO. W głównej roli Borys Szyc

Filmy/seriale
1089V
Warszawianka nowym, polskim serialem HBO. W głównej roli Borys Szyc
Iza Łęcka | 11.09.2020, 11:58

HBO potwierdziło prace nad nowym serialem na terenie Polski. „Warszawianka” to produkcja fabularna, którą wyreżyseruje Jacek Borcuch, a w głównego bohatera wcieli się Borys Szyc. Sprawdźcie szczegóły.

„Warszawianka” skupi się na przedstawieniu tragikomicznych przygód playboya w średnim wieku, który jest jedną z miejskich legend. W rzeczywistości próbuje on odnaleźć sens własnego istnienia i poradzić sobie z coraz trudniejszą rzeczywistością.

Dalsza część tekstu pod wideo

HBO przedstawia bohatera następującymi słowami:

„Główny bohater Warszawianki to postać złożona. Nieodpowiedzialny imprezowicz, przyjaciel wszystkich i seryjny uwodziciel. Jednocześnie zadręcza się nienawiścią do samego siebie, ograniczany przez rodziców (w ich rolach Krystyna Janda i Jerzy Skolimowski), zaszufladkowany przez kulturę i czasy, które go stworzyły. To czterdziestolatek, który miał wszystko i wszystko utracił. Jest artystą, ojcem, wyrafinowanym kochankiem, nieskrępowanym facetem w pełnym zahamowań świecie. Ma inteligencję, humor, urok osobisty, jest duszą towarzystwa, przeżywa nieustannie rozliczne przygody. To czarujący „enfant terrible”  z głową pełną marzeń i pisarz, którego opowieści skradły serca pokolenia X. Jednocześnie - niedojrzały mężczyzna, zmarnowany talent, słaby, zdezorientowany, lecz uczciwy. Otoczony kolorowym korowodem postaci miasta, przyjaciół, znajomych i kochanek.”

Scenariusz do „Warszawianki” został opracowany przez Jakuba Żulczyka, a poszczególne odcinki zostaną wyreżyserowane przez Jacka Borcucha. W roli głównej zobaczymy Borysa Szyca, a jego rodzicami zostali Krystyna Janda i Jerzy Skolimowski. W produkcji zobaczymy również Zofię Wichłacz, Ilonę Ostrowską, Paulinę Gałązkę, Piotra Polaka, Jadwigę Jankowską-Cieślak, Jana Peszka, Martę Ścisłowicz, Mariannę Zydek, Jakuba Wieczorka, Tomasza Włosoka, Agnieszkę Podsiadlik, Maję Pankiewicz i Milenę Goździelę.

Serial otrzyma finansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach systemu wspierania produkcji audiowizualnej tzw. "zachęt". Jakub Żulczyk, autor scenariusza, scharakteryzował fabułę:

„Warszawianka to historia o miłości, przyjaźni, długach i kacu. Miejska ballada o śmiechu przez łzy, wschodach i zachodach słońca, bardzo złych decyzjach i ciągłym spadaniu na cztery na łapy. Jej bohatera poznajemy w jego czterdzieste urodziny. Chyba trudno o cięższy moment w życiu człowieka. Za nim najlepsze, przed nim niewiadoma; czas puka do drzwi, dopominając się o zaciągnięty kredyt.”

Jacek Borcuch podkreśla, że serial zobrazuje życie współczesnych 30-40-latków:

„Serial Warszawianka to obraz pokolenia dzisiejszych 30 – 40-latków, ludzi wykształconych, niepodatnych na tanią ideologię. Pierwszego pokolenia, które tak naprawdę̨ próbuje żyć dokładnie tak jak chce, poza obyczajem, poza tradycją przodków, poza wszelkimi normami ustanowionymi wcześniej. Obraz ten nie jest świetlany, jest smutny. Mimo iż na wierzchu wydaje się̨ zabawny i poukładany. 40 lat to dość symboliczny moment w życiu każdego człowieka. Najczęściej wie się już wszystko, co potrzebne, by dotrwać w miarę stabilnie do końca.”

Sprawdźcie nowości z HBO na wrzesień i reklamę produkcji zmierzających na rynek w 2020 roku.

Źródło: Informacja prasowa: HBO

Komentarze (13)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper