Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 09.07.2020 20:19
PS5 Epic Games
2877V

Sony inwestuje 250 mln dolarów w Epic Games. Twórcy PS5 nabyli mniejszościowy pakiet udziałów

Producent PS5 właśnie potwierdził zaskakujący ruch. Sony zainwestowało 250 mln dolarów w Epic Games, czyli twórców Unreal Engine. Ten ruch ma poprawić relacje pomiędzy firmą odpowiedzialną za markę PlayStation i deweloperami Fortnite.

Epic Games przedstawiło Unreal Engine 5 za pomocą demonstracji rozgrywki z PlayStation 5, a następnie Tim Sweeney kilkukrotnie podkreślał dobrą relację z Sony oraz wymieniał atuty PS5, ale mimo to Sony postanowiło wyciągnąć rękę do firmy.

Japoński producent PlayStation właśnie potwierdził zainwestowanie 250 mln dolarów w mniejszościowy pakiet udziałów Epic Games. Studio odpowiedzialne za wspomniany Unreal Engine i Fortnite zgromadziło już 1,83 mld dolarów.

Nie oznacza to jednak, że Epic Games nie będzie przykładowo współpracować z Microsoftem. Studio jest nadal niezależne, ale 250 mln dolarów ma „umocnić już bliskie relacje” pomiędzy korporacjami i wzmocnić wspólny cel – jest nim rozwijanie technologii, rozrywki i społecznie powiązanych usług sieciowych.

Warto tutaj wspomnieć, że w 2012 roku Tencent zainwestował 330 mln dolarów w Epic Games i nabył wtedy 40% udziałów, jednak od tego czasu sporo się zmieniło.

Sony inwestuje 250 mln dolarów w Epic Games

Epic Games od razu potwierdziło, że Unreal Engine 5 i Fortnite będą normalnie dostępne na wszystkich platformach. Firma wciąż będzie neutralna i zamierza rozwijać technologie międzyplatformowe.

„Od dość długiego czasu super blisko współpracujemy z Sony w zakresie architektury pamięci masowej i innych elementów. To było naszym głównym celem. Ale Unreal Engine 5 będzie dostępny na wszystkich platformach nowej generacji, podobnie jak Fortnite” – Tim Sweeney

Trudno tak naprawdę powiedzieć, jakie korzyści aktualnie będzie miało Sony z tej inwestycji, ale według dostępnych informacji – Epic Games pomoże Japończykom w zbudowaniu „bardziej otwartego i dostępnego cyfrowo ekosystemu dla wszystkich konsumentów i twórców treści”.

Za 250 mln dolarów Sony miało nabyć około 1,5% akcji Epic Games:

Źródło: https://venturebeat.com/2020/07/09/sony-invests-250-million-in-fortnite-maker-epic-games/

Tagi: Epic Games playstation 5 ps5 Sony unreal engine unreal engine 5