Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 08.05.2020 18:51
5G w Polsce
2567V

5G w Polsce. Pierwszy operator zapowiedział premierę

Od wielu miesięcy pojawiały się plotki i zapowiedzi dotyczące uruchomienia komercyjnej sieci 5G w Polsce, ale właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie. Plus zaprasza swoich klientów do używania nowego standardu i operator przedstawił wszystkie szczegóły nowej propozycji.

Już w najbliższy piątek odbędzie się w Polsce wielka premiera komercyjnej sieci 5G. Za nową jakość dla szerszego grona użytkowników będzie odpowiadać Plus. Na dobry początek zostanie uruchomionych 100 stacji w 7 miastach, ale to dopiero początek:

„Plus w najbliższy poniedziałek 11 maja uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD, która swoim zasięgiem obejmie blisko 900 tysięcy osób w 7 miastach w Polsce. W ofercie dostępne są już smartfony i routery 5G obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. Uruchomienie w poniedziałek 100 stacji w 7 miastach w Polsce to początek 5G w Plusie. Już wkrótce w zasięgu sieci najnowszej generacji znajdzie się dodatkowe ponad 2 mln osób w Warszawie i jej aglomeracji. Tym samym łączna liczba osób w zasięgu 5G wyniesie 3 miliony.”

Na start 5G wystartuje w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu oraz w Katowicach. W następnym kroku Plus będzie chciał poprawić działanie 5G w stolicy oraz okolicznych miejscowościach:

„W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz.” – mówi Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela

Nie znamy jeszcze dokładnej oferty na 5G w Plusie, ale ta zostanie ujawniona w najbliższych dniach. Należy zaznaczyć, że na dobry początek 5G będzie dostępny dla klientów w ramach promocji i użytkownicy Plusa oraz Cyfrowego Polsatu skorzystają z oferty dzięki aktualnym pakietom.

Warto wspomnieć, że 5G otrzymało zielone światło w Polsce już pod koniec 2019 roku. Hideo Kojima jest przekonany, że „5G odmieni gry wideo”.

5G w Polsce - 1

5G w Polsce - 2

Źródło: https://antyweb.pl/5g-pierwsza-polska-siec-plus/

Tagi: 5g plus smartfony