Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 29.04.2020 10:13
Oscary 2021
318V

Koronawirus wpływa na Oscary. Dopuszczono filmy z premierami na VOD

Pewni twórcy filmowi robili co mogli, by zablokować filmom, które nie trafiły do kin możliwość udziału w oscarowej gali. Wiadomo już jednak, że poczyniono istotne zmiany w zasadach wyłaniania najwspanialszych dzieł filmowych.

Oscary zmieniają się dosyć istotny sposób. Jest to po części spowodowane epidemią koronawirusa, bo wiele premier filmowych musi się obecnie odbywać na platformach VOD i SVOD.

Największa modyfikacja dotyczy zgody przyjmowania do oscarowego konkursu filmów, które nie miały pokazów w kinach. Dotychczas pod uwagę brano wyłącznie obrazy, które przez przynajmniej 7 dni znajdowały się na kinowym afiszu. Teraz o Oscary powalczą również dzieła, które zadebiutowały wyłącznie na platformach VOD. Ta zmiana ma mieć charakter tymczasowy - aż do zakończenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Kolejna modyfikacja dotyczy fuzji kategorii "Sound mixing" i "Sound Editing". Od teraz złote statuetki będą przyznawane tylko w kategorii za najlepszy dźwięk. O taką zmianą od dawna prosili sami spece od dźwięku, pracujący przy filmach. Według większości osób różnice między dwoma kategoriami były zbyt małe i nieczytelne dla wielu widzów i fanów filmu.

93 Gala Oscarów odbędzie się 28 lutego 2021 roku w Los Angeles.

Źródło: https://www.indiewire.com/2020/04/oscars-2021-category-changes-rules-1202227787/

Tagi: film kino oscar Oscary vod