Iza Łęcka Iza Łęcka 21.04.2020 09:41
Resident Evil: The Final Chapter
1567V

Twórcy Resident Evil: Ostatni rozdział przegrali z kaskaderką. Sprawa sądowa wygrana przez poszkodowaną

Podczas kręcenia „Resident Evil: Ostatni rozdział” doszło do niebezpiecznego wypadku, po którym jedna z kaskaderek zapadła w śpiączkę i straciła rękę. Po wielomiesięcznym boju na sali sądowej zapadł wyrok w sprawie, w której jedną ze stron byli producenci filmu.

Film „Resident Evil: Ostatni rozdział” trafił do pierwszych kin pod koniec 2016 roku, jednak część widzów chociażby ze Stanów Zjednoczonych i Europy zobaczyło film na początku 2017 roku. Produkcja kosztowała 40 mln dolarów, a z samych biletów udało się uzyskać zysk na poziomie ponad 312 mln dolarów.

W trakcie nagrywania „Resident Evil: Ostatni rozdział” doszło do groźnego wypadku, w wyniku którego poważnie ucierpiała jedna z kaskaderek. Olivia Jackson doznała wielu urazów, wśród których można wymienić krwawienie śródczaszkowe, obrzęk mózgu i liczne złamania żeber. Incydent doprowadził do amputacji ręki, a poszkodowana znajdowała się 17 dni w śpiączce. Po przebudzeniu kaskaderka dowiedziała się, że nie będzie mogła kontynuować swojej kariery i stanie nie tylko do wielkiej walki o własne zdrowie, ale i na sali sądowej.

Jackson doznała wielu obrażeń w trakcie jednej ze scen, kiedy to jechała na motocyklu i uderzyła w samochód z kamerą. Jej zdaniem powodem wypadku była źle zaplanowana akcja kaskaderska, natomiast producenci filmu uważali, że całkowitą odpowiedzialność za zdarzenie ponosi kaskaderka, która nie miała wystarczających umiejętności i doprowadziła do groźnej sytuacji.

Południowoamerykański sąd orzekł, że wyczyn był „niedbale zaplanowany i wykonany”, a wina leży po stronie ekipy odpowiedzialnej za produkcję. Odrzucono roszczenia wobec Jackson i choć nie poznaliśmy ostatecznych szczegółów sprawy, osoby odpowiedzialne za produkcję będą musiały wyłożyć kilka milionów na rekompensatę.

„Brakuje mi mojej dawnej twarzy. Tęsknię za moim starym ciałem. Tęsknię za moim starym życiem. Przynajmniej teraz mam wreszcie orzeczenie sądowe, które dowodzi, że ten wyczyn kaskaderski był źle zaplanowany i że to nie była moja wina.” – powiedziała Olivia Jackson

Kaskaderka wzięła udział także w takich produkcjach: „Strażnicy Galaktyki”, „Mad Max: Na drodze gniewu ” czy „Avengers: Czas Ultrona”.

Przeczytajcie naszą recenzję „Resident Evil: Ostatni rozdział” oraz wrażenia z Resident Evil 3. Capcom może pochwalić się niezwykle dopracowanymi produkcjami z uniwersum Resident Evil.

Źródło: https://www.gamespot.com/articles/resident-evil-movie-stunt-actress-who-lost-her-arm/1100-6476287/

Tagi: film resident evil Resident Evil: The Final Chapter