Roger Żochowski Roger Żochowski 30.08.2019 11:43
PSX Extreme 265 od dziś w sprzedaży!
2045V

PSX Extreme 265 od dziś w sprzedaży!

265 numer już od najbliższej środy w kioskach a poza obszerną relacją z gamescomu, na którym ograliśmy taki tytuły jak Shenmue 3, Gears 5, Marvel’s Avengers, Final Fantasy VII Remake, Need for Speed Heat czy Predator, mamy dla wyjątkowo dużo publicystyki w tym świetny artykuł o historii i przyszłości silników napędzających gry.  

Roger: O ile na tegoroczne targi E3 mieliśmy prawo narzekać za brak spektakularnych zapowiedzi i nieobecność niektórych firm, tak gamescom w Kolonii rządzi się nieco innymi prawami. Do Niemiec jedziemy ograć hity, które zadebiutują jesienią i na początku przyszłego roku. I pod tym względem tym razem było naprawdę dobrze, a obecność takich gwiazd gamedevu, jak Yu Suzuki, Hideo Kojima czy Brian Fargo dodała imprezie splendoru. 

My oczywiście na tragach byliśmy w mocnych składzie i mamy dla Was gorące playtesty takich gier, jak Shenmue 3, Gears 5, Final Fantasy VII Remake, Wiedźmin 3 na Switcha, Need for Speed Heat, Predator, Trials of Mana, GRID, WRC 8, Dragon Ball Kakarot, FIFA 20, Contra Rogue Corps, Wasteland 3 i wiele innych. O dziwo nieźle jak na sierpień prezentuje się też sekcja recenzji. Kaliego bardzo miło zaskoczyła nowa odsłona strategii z serii Age of Wonders, SoQ zabrał się za bary z Astral Chain, kolejną grę od mistrzów z Platinum Games, Butcher ograł nowe produkcje spod bandery Wolfensteina (Youngblood i Cyberpilot), a Komodo zrecenzował Control, nowy tytuł twórców Alana Wake’a i Maksa Payne’a. Rzutem na taśmę do numeru wjechała też recenzja Man of Medan, nowego horroru twórców Until Dawn. 

Równie dużo dzieje się w publicystyce, w której m.in. zaglądamy za kulisy tworzenia serii Max Payne (historia jest naprawdę ciekawa) i przypominamy, czemu również w Polsce była ona tak popularna. Ponadto znajdziecie artykuły o zapomnianych cywilizacjach, których mgliste ślady pozostały na Ziemi, a po które często sięgają twórcy gier, zabierzemy Was do miasteczka Twin Peaks i pokręconego umysłu Davida Lyncha, wbrew pozorom mającego duży wpływ na rynek gier wideo, oraz pozwolimy zapoznać się z dość kontrowersyjną tezą o tym, jak tak naprawdę wyglądał pierwszy automat do gier w historii. Dowiecie się też ciekawych rzeczy na temat telekinezy i psychotechniki oraz tego, jak te nadprzyrodzone zdolności implementowane są do gier. Z kolei fani historii z dreszczykiem, przy okazji recenzji Man of Medan, poczytają o niewyjaśnionych morskich legendach, które jeżą włos na karku. 

Wisienką na torcie jest drugi po gamescomie Temat Numeru, w którym przyglądamy się historii silników napędzających gry. Jak działają? Jak wyglądało ich tworzenie? Które firmy trzęsą naszą branżą? I co nas czeka w przyszłości? Jeśli nieobce są Wam takie nazwy, jak Unreal, Unity, Frostbite czy REDengine, to macie tekst w ramach lektury obowiązkowej. Jest też duża szansa na to (co jednak, gdy pisze te słowa, wciąż nie jest pewne), że tekstem o horrorach powrócił na łamy PSX Extreme syn marnotrawny – Myszaq. 

Pozdrowienia z targowych hal – właśnie pakujemy się do auta i ruszamy na drugi dzień targów. Głodni, bo Monika nie chciała zrobić jajecznicy na boczku, zmęczeni, bo pierwszy dzień dał nam w kość, ale cholernie szczęśliwi. Miłej lektury jak zawsze.

TEMATY NUMERU

Nowa fala polskiego e-sportu
gamescom 2019 
Grzebanie w silnikach

CO NOWEGO

Genshin Impact
Infliction
LEGO Gwiezdne wojny: Skywalker – saga

RECENZJE

Age of Wonders: Planetfall
Ancestors Legacy
Astral Chain
Control
Crayola Scoot
Date A Live: Rio Reincarnation
DOOM – DOOM II – DOOM 3
FIA European Truck Racing Championship 
KILL la KILL – IF
Metal Wolf Chaos XD 
Micro Mages
No Man’s Sky – Beyond
Rad 
Rise: Race to the Future
Saboteur II: Avenging Angel
The Dark Pictures Anthology: Man of Medan
The Ninja Saviors: Return of the Warriors
Wolfenstein: Cyberpilot
Wolfenstein: Youngblood
Wreckfest
 
HARDKOR

Psychokineza – historia, badania, współczesność
Łajba pełna zwłok
Ci, którzy byli przed nami
Twin Peaks, David Lynch i gry wideo
Myszaq lubi
Blue Sunset Games

RETRO

NIMROD – zapomniany pionier gier wideo
Max Payne i demony przeszłości

FELIETONY

Z uKosa [Koso]
Fabularna tawerna [Zax]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Zooltar / Marcellus]
Achievement Unlocked [Krooger]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Okiem maniaka [Roger]

STAŁE RUBRYKI

Co nowego
Ohayo Nippon
Dobre, bo polskie
Hyde Park
Headshot
Region Filmowy
Comix Zone
Prenumerata
Graczpospolita
Listy
Głos Ludu

Prenumeratę numeru czerwcowego wysyłamy w niedzielę 25 sierpnia. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z dostawą, opóźnień lub innych problemów - prosimy o maile na [email protected] lub posty w tym temacie.

Numer także do kupienia na http://shop.pixel-magazine.com/?i=psx 

Tagi: psx extreme