Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 17.06.2019 12:06
Marchewka Techland Prezes
1042V

Prezes Techlandu umacnia swoją pozycję wśród najbogatszych Polaków

Tygodnik „Wprost” opublikował listę 100 najbogatszych Polaków, na której nie brakuje akcentów z rodzimej branży. Paweł Marchewka, prezes Techlandu, może mówić o naprawdę dobrym okresie, ponieważ w ostatnich miesiącach znacząco powiększył swój majątek.

O zestawieniu najbogatszych Polaków miałem okazję wspomnieć pod koniec lutego. Także w tamtym okresie w najlepszej dziesiątce mieliśmy tylko jednego przedstawiciela naszej branży, ale Paweł Marchewka znacząco umocnił swoją pozycję.

Najbogatsi ludzie w Polsce. Prezes Techlandu i założyciele CD Projektu w czołówce

Jeśli chcielibyście się znaleźć na liście najbogatszych Polaków, to potrzebujecie 369 mln zł – jest to o 40 mln więcej względem ubiegłego roku. Ponownie najbogatszym Polakiem jest Michał Sołowow, który w skarbonce posiada już 12,1 mld zł.

Jedynym przedstawicielem naszej branży w TOP10 jest Paweł Marchewka, prezes Techlandu, który ponownie znalazł się na ósmy miejscu w rankingu, jednak warto odnotować, że według Forbesa (ranking z lutego) jego majątek wynosił 3,5 mld zł, a teraz „Wprost” mówi już o oszałamiającym 4,3 mld zł!

W opisie prezesa Techlandu znajduje się kilka ciekawostek – w Dying Light zagrało ponad 16 mln graczy, a firma zatrudnia już ponad 400 osób:

„Techland zatrudnia obecnie ponad 400 osób w biurach studia we Wrocławiu, Warszawie i Ostrowie Wielkopolskim. W zeszłym roku firma miała prawie 183 mln zł przychodów, z czego wykręciła ponad 101 mln zł zysku netto. 50 mln zł poszło na nowe produkcje.”

Cóż... Pozostaje tylko pogratulować olbrzymiego sukcesu i czekamy na Dying Light 2! Choć warto jednocześnie wspomnieć, że jest to jedna z dwóch gier AAA rozwijanych przez Techland. Wciąż tajemnicza pozycja zmierza już pewnie wyłącznie na next-geny.

Lista najbogatszych według "Wprost" – pierwsza 10.:

  1. Michał Sołowow (branża – chemia, medycyna) 12,1 mld 
  2. Zygmunt Solorz (media, telekomunikacja) 10,1 mld zł,
  3. Sebastian Kulczyk (energetyka odnawialna, inwestycje) 7 mld zł,
  4. Dominika Kulczyk (chemia, infrastruktura, inwestycje) 7 mld zł,
  5. Tomasz Biernacki (właściciel sieci marketów Dino) 6,3 mld zł,
  6. Jerzy Starak (farmacja) 5,9 mld zł,
  7. Piotr Szulczewski (twórca Wish) 5,3 mld zł,
  8. Paweł Marchewka (gry komputerowe, technologie) 4,3 mld zł,
  9. Zbigniew i Mateusz Juroszek (nieruchomości, zakłady bukmacherskie) 3,5 mld zł,
  10. Antoni Ptak (właściciel Ptak Fashion City) 3,1 mld zł

Paweł Marchewka znalazł się nawet na okładce!

100 najbogatszych Polaków Wprost 2019

Źródło: https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10225785/zmiany-na-czele-listy-100-najbogatszych-polakow-oto-miejsca-1-10.html?

Tagi: najbogatsi polachy najbogatsi polacy Paweł Marchewka ranking najbogatszych polaków Techland

Nie przegap