Paweł Musiolik Paweł Musiolik 20.05.2019 08:13
Huawei P30
1788V

Huawei w poważnych tarapatach. Firma utraci dostęp do wszystkich usług Google

Huawei ma gigantyczne problemy. USA wprowadzając kolejne sankcje handlowe, wpisało firmę na listę firm, które do współpracy z firmami potrzebują zgody rządu. To oznacza ogromne problemy dla Chińczyków.

Walka rządu USA z firmą Huawei ciągnie się od kilku miesięcy. Oskarżana o szpiegowanie, firma z każdym kolejnym tygodniem miała coraz mocniej zaciśniętą pętlę wokół szyi. Najszybciej rozwijający się producent smartfonów z racji wojny handlowej USA z Chinami może stanąć na krawędzi.

Huawei P20 Lite 2019. Poznaliśmy specyfikację odświeżonego modelu

Rząd USA wpisał firmę Huawei na listę firm, które potrzebują jego zgody do prowadzenia interesów z amerykańskimi firmami. To pociągnęło od razu za sobą pierwsze reakcje. Google  podporządkowując się prawu, ma zakończyć kontakty z Huawei, a to oznacza odcięcie smartfonów producenta od usług Google.

Reuters donosi, że Google przestało dostarczać wymaganego sprzętu i oprogramowania dla Huawei, poza tym udostępnionym w ramach Open Source. I o ile Huawei może nadal korzystać z samego systemu Google, tak odcięty zostanie im dostęp do wszystkich usług Google — Play, GMail i wszystko, co ma korzystać z frameworku Usług Play.

Samo Google po kilku godzinach wypuściło oficjalny komunikat, w którym mówi, że aktualni posiadacze smartfonów Huawei nie muszą się martwić kwestiami aktualizacji i bezpieczeństwa — te będą dla nich dostępne.

Dzisiaj pojawiło się też potwierdzenie, że zarówno Intel, jak i Qualcomm oraz Braodcom zawieszą współpracę z Huawei, odcinając ich od dostaw sprzętu. Co oznacza, że firma praktycznie nie istnieje poza granicami Chin do czasu rozwiązania sporu.

Co z kolejnymi smartfonami i innymi usługami? Nie wiadomo, ale ciężko sobie wyobrazić, że rząd USA zmieni podejście do Huawei i pozwoli firmie bezproblemowo współpracować z amerykańskimi firmami. Stawką jest wojna handlowa, więc może być jeszcze gorzej.

Więcej o smartfonach:

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-huawei-tech-alphabet-exclusive/exclusive-google-suspends-some-business-with-huawei-after-trump-blacklist-source-idUSKCN1SP0NB

Tagi: Android google huawei