Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 26.04.2019 13:54
Polski Związek Sportów Elektronicznych
861V

Powstał Polski Związek Sportów Elektronicznych. Specjaliści będą dbać o dobro graczy

Sporty elektroniczne odgrywają w Polsce coraz większą rolę, więc mogliśmy się spodziewać, że w pewnym momencie powstanie organizacja, której zadaniem będzie uregulowanie najważniejszych spraw i pomoc profesjonalnym graczom. Polski Związek Sportów Elektronicznych przedstawił dzisiaj swoje plany.

Polski Związek Sportów Elektronicznych został założony przez przedstawicieli polskiego oddziału ESL GAMING POLSKA i PrawoSportowe.pl Sp.zo.o. Specjaliści chcą pomagać graczom, którzy każdego dnia podnoszą swoje umiejętności, by następnie rywalizować o cenne nagrody.

Narodowa Drużyna Esportu oficjalnie. Prezydent Andrzej Duda: "esport też jest sportem"

„Organizacja powstała aby łączyć środowisko branżowych ekspertów oraz zewnętrznych podmiotów zainteresowanych obecnością w świecie sportów elektronicznych. Związek może zrzeszać na zasadach dobrowolności, członków działających na rzecz esportu. Jednym z zadań związku jest zapewnienia przestrzegania przyjacielskich zasad uczestnictwa we współzawodnictwie w esporcie oraz podejmowanie wszelkich dopuszczalnych prawem działań zmierzających do zapewnienia realizacji reguł fair play oraz uczciwej rywalizacji opartej na zasadzie równych szans konkurentów.”

Tak prezentuje się statut Polskiego Zwiazku Sportów Elektronicznych, którego członkowie chcą być reprezentantami branży w rozmowach z ustawodawcą i organizacjami międzynarodowymi. Może to pomóc w trudnych sytuacjach, przez które gracze nie mogą przykładowo reprezentować naszego kraju – taką sytuację widzieliśmy ostatnio w przypadku Fify i właśnie z między innymi tego powodu powstała Polska Drużyna Narodowa.

Polski Związek Sportów Elektronicznych będzie zrzeszał kolejne podmioty, by wspólnie działać w interesie graczy. Na dobry początek Liga Akademicka dołączyła do PZSE – tak o koncepcji wypowiedział się reprezentant LA, Marcin Rausch:

„Zdrowy ekosystem sportów elektronicznych, musi być zbudowany na solidnych fundamentach, czyli nierozerwalnej więzi pomiędzy esportem amatorskim i profesjonalnym. Jako Liga Akademicka stworzyliśmy największą platformę esportowej rywalizacji dla studentów. Teraz chcemy, aby nasze doświadczenia pomogły rozwijać amatorską scenę w Polsce, nie tylko w zakresie budowania kultury esportu akademickiego, ale również wszelkich działań skierowanych do początkujących oraz półprofesjonalnych graczy i organizatorów. Esport to droga, która zaczyna się od nieśmiałych prób w domowym zaciszu, a może się kończyć na największych arenach. Najtrudniej postawić na niej pierwszy krok, a naszym celem jest go ułatwić”

W sprawie pomysłu dla redakcji Cybersport.pl wypowiedzieli się założyciele:

Jako lider branży esportowej w Polsce wielokrotnie uczestniczyliśmy w rozmowach z przedstawicielami ustawodawcy, samorządów czy instytucji pozarządowych, których zainteresowanie esportem stale rośnie. Zauważyliśmy, że istnieje potrzeba mówienia jednym, wspólnym głosem. Stąd postanowiliśmy wziąć na siebie odpowiedzialność za stworzenie organizacji, która będzie zrzeszała podmioty działające na naszym rynku, ustalała wspólne cele i dbała o stały rozwój. Naszym celem jest ujednolicenie środowiska, wypracowanie wspólnego, silnego głosu i dbanie o to by interesy społeczności były odpowiednio adresowane. Zapraszamy do rozmów wszystkie podmioty, których celem jest rozwój branży esportowej w Polsce – Adrian Kostrzębski, Prezes Polskiego Związku Sportów Elektronicznych

„PZSE powstał po to by łączyć środowisko esportowe, a nie je dzielić, z uwzględnieniem specyfiki branży i inicjatyw, które już funkcjonują na rynku. Oczywistym jest, że PZSE będzie dążył do uzyskania statusu polskiego związku sportowego. W planach mamy złożenie wniosku o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w kwestii statusu polskich związków sportowych i znowelizowania ustawy o sporcie – mówi Maciej Żyłka, Prezes Zarządu PrawoSportowe.pl.

Źródło: https://cybersport.pl/197793/polski-zwiazek-sportow-elektronicznych-zadba-o-promocje-i-podnoszenie-standardow-esportu-w-polsce/

Tagi: esl Esport polski związek sportów elektronicznych