Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 17.04.2019 17:17
Werner Herzog Piractwo
1200V

Werner Herzog: „Piractwo jest najbardziej udaną formą dystrybucji”

Wielu twórców walczy z każdą najmniejszą formą piractwa, ale systematycznie pojawiają się głosy, według których nielegalne dzielnie się produkcjami nie jest złe. Werner Herzog uważa nawet, że jest to jedna z form dystrybucji.

Werner Herzog to niemiecki reżyser filmowy, teatralny, operowy, a nawet scenarzysta i producent. Twórca ma okazję pracować nad wielkimi produkcjami od 1968 roku, a w swoim czasie był nawet nominowany do Oscara za najlepszy film („Spotkanie na krańcach świata”) i miał szansę wygrać Złotego Lwa („Znaki życia”, „Nosferatu wampir”).

Odwróceni, sezon 2 – recenzja serialu. Już nie to samo

Niemiecki twórca pojawił się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Visions du Réel w Nyon, gdzie miał okazję wypowiedzieć się na temat piractwa. Dyskusja rozpoczęła się przez ukraińskiego producenta llia Gladshteina, który zaznaczył, że w jego kraju jedyną opcją zobaczenia filmu jest często właśnie piractwo.

Werner Herzog podkreślił, że chociaż chciałby zarobić, to zgadza się na taką formę piractwa:

„Piractwo jest najbardziej udaną formą dystrybucji na świecie. Jeśli nie dostaniesz filmów przez Netflixa lub nie zostaną wyemitowane przez państwową telewizję, to pójdziesz i otrzymasz do nich dostęp jako pirat. Nie podoba mi się to, bo chciałbym zarobić trochę pieniędzy na swoich produkcjach, ale jeśli ktoś taki jak ty kradnie moje filmy przez Internet lub w jakikolwiek inny sposób, to w porządku, masz moje błogosławieństwo.”

Niemiec podkreślił, że nadal pojawia się problem z dostępem do niektórych produkcji, więc ludzie radzą sobie w najróżniejszy sposób. Warto na pewno dodać, że Herzog został nagrodzony podczas wydarzenia za całokształt twórczości.

Źródło: https://www.screendaily.com/news/piracy-is-the-most-successful-form-of-distribution-says-werner-herzog-

Tagi: film piractwo Werner Herzog