Paweł Musiolik Paweł Musiolik 05.03.2019 12:29
USB4 - poznaliśmy specyfikację nowego standardu
2084V

USB4 - poznaliśmy specyfikację nowego standardu

Konsorcjum USB Promoter Group opublikowało oficjalną specyfikację nowego standardu USB4, który ma trafić do pierwszych urządzeń już w 2020 roku.

Aktualnie na rynku w teorii dominuje USB3, ale nadal mamy sporo urządzeń nie tylko korzystających ze standardu USB2.0, ale także niewykorzystujących w ogóle złącza USB-C.

Nowa wersja Raspberry Pi 3 Model A+ w sprzedaży

Dlatego niektórych może zdziwić tak rychłe ujawnienie nowego standardu. Konsorcjum było jednak gotowe i zdradziło, że USB4 będzie dwukrotnie szybsze od standardu USB 3.2, zachowa przy tym pełną kompatybilność z Thunderbolt 3 i wykorzysta obecne złącza USB-C.

USB4 osiągać ma do 40 Gb/s transferu, zapewniając obsługę wielu protokołów transmisji danych i obrazu, by wykorzystać pełną przepustowość nowego standardu. Nowy standard przyniesie także zmiany w zabezpieczeniach USB-C, co ma uniemożliwić m.in. uszkadzanie urządzeń przez ładowanie albo wykradanie danych za pomocą spreparowanych kabli.

Na ten moment specyfikacja USB4 jest w rękach 50 producentów, którzy mają przysłać swoje uwagi. Po tym, w ciągu kilku miesięcy pojawi się ostateczna wersja USB4. Na debiut w urządzeniach przyjdzie jeszcze poczekać przynajmniej do 2020 roku.

Źródło: https://usb.org/sites/default/files/2019-02/USB_PG_USB4_DevUpdate_Announcement_FINAL_20190226.pdf

Tagi: usb 4