Tomasz Ambroziak Tomasz Ambroziak 13.02.2019 15:10
Szef SIE Worldwide Studios: PS3 było naszym momentem Ikara
1801V

Szef SIE Worldwide Studios: PS3 było naszym momentem Ikara

Szef Sony Interactive Entertainment Worldwide Studios Shawn Layden podczas odbywającego się w tych dniach DICE Summit wygłosił odczyt, w którym poruszył temat błędów popełnionych przez jego firmę w czasach PS3.

Odczyt Laydena inaugurował tegoroczne DICE Summit. Szef SIE Worldwide Studios na wstępie pochwalił w nim konkurencje: Nintendo za wynik Switcha, który był w zeszłym roku najszybciej sprzedającą się konsolą w Stanach Zjednoczonych, oraz Microsoft za Minecrafta, który według niego przeorał sposób myślenia branży o graniu przez sieć.

Layden poruszył też temat Sony, a zwłaszcza błędów, jakie popełniała jego firma na przestrzeni lat. W tym kontekście przywołał przede wszystkim PlayStation 3. - Wielu z was wie, że PlayStation 2 było triumfem. To wciąż jedna z najlepiej sprzedających się konsol w historii. Ale po niej przyszło PlayStation 3, czas pychy w 25-letniej historii marki. W firmie mówimy, że był to nasz moment Ikara. Upadek był bolesny. Nie słuchaliśmy naszych klientów, przygotowaliśmy ciężkie warunki deweloperom, reagowaliśmy zbyt wolno, a nasza sieć była niedopracowana. A na końcu tego wszystkiego była jeszcze cena [konsoli].

Layden przyznał, że to jeszcze w czasach PS3 podjęto kroki, aby do podobnej sytuacji już nie doszło. - Dołożyliśmy starań, by móc tworzyć fantastyczne gry i wzmocnić współpracę z myślą o kolejnej generacji. Słuchaliśmy twórców, słuchaliśmy graczy. Posłuchaliśmy Marka Cerny'ego. Stworzyliśmy PS4, które jest konsolą i dla fanów, i dla twórców. Skupiliśmy się na tworzeniu gier, które wytrzymają próbę czasu podobnie jak najlepsze dzieła sztuki.

Szef Worldwide Studios wspomniał, że zawsze ważne były dla niego słowa Akio Mority, prezesa i założyciela Sony. - Zawsze nam mówił, że najważniejsza jest innowacyjność, nawet jeśli oznacza to konieczność zabicia naszych dzieci. Że musimy sami uczynić nasze produkty przestarzałymi, nim zrobi to ktoś inny. Morita-san rozumiał dylematy innowatora i zmagał się z nimi cały czas.

Tagi: ps3 ps4 shawn layden

Nie przegap