Paweł Musiolik Paweł Musiolik 10.01.2019 10:34
AMD Ryzen Matisse. Procesory nowej generacji ujawnione
1837V

AMD Ryzen Matisse. Procesory nowej generacji ujawnione

AMD na wczorajszej konferencji oficjalnie ujawniło nową generację procesorów Ryzen o kodowej nazwie Matisse. Co o niej wiemy?

Plotki o nowej generacji procesorów Ryzen były momentami wręcz szalone. AMD miało pokazać w trakcie targów CES 2019 mocarne procesory, oferujące nawet 16-rdzeniowe procesory. Cóż, tak się nie stało. Pokazano inżynieryjną próbkę 8-rdzeniowego procesora AMD Ryzen Matisse.

Radeon VII to nowa generacja kart graficznych od AMD. Znamy cenę i datę premiery

Co wiemy o nowych Ryzenach? Przede wszystkim - ich premiera spodziewana jest w połowie roku, prawdopodobnie w okolicach targów Computex (które odbywają się na przełomie maja i czerwca) lub krótko po nich.

Nowe Ryzeny powstaną w oparciu o tzw. chiplety, co oznacza obecność na PCB przynajmniej dwóch osobnych chipów. Na prezentowanej próbce inżynieryjnej, zobaczyliśmy stworzony w 7nm chip procesora oraz produkowany 14 nm chip z kanałami PCI-e oraz podwójnym kontrolerem pamięci. Z racji tego, że prezentowano 8-rdzeniowy procesor, spekuluje się, że dodatkowe miejsce na PCB może być przeznaczone na dodatkowy chip z CPU lub w przypadku APU - na GPU.

Ryzen 3000 będzie pierwszą serią procesorów konsumenckich, które obsłużą PCIe 4.0 x16, będąc także wstecznie kompatybilnym z podstawką AM4, co AMD zapowiadało jakiś czas temu.

No dobra, tyle teorii. A jak wyglądają wstępne benchmarki? Pochwalono się, że w Cinebench R15, nowy Ryzen prawie dogania Core i9 9900K od Intela, choć tu trzeba mieć na uwadze, że to nadal próbka inżynieryjna, bez ostatecznych zegarów i potrzebnych optymalizacji. Względem procesora Ryzen 7 2700 zanotowano 15% skok wydajności.

Warto tu dodać, że podczas testu, PC z Ryzenem 3000 na pokładzie pobierał tylko ~132 waty, co jest dużo mniej niż zestaw z i9 9900K (180 watów). Co pokazuje, że jeśli AMD dogoni Intela, to ich procesor będzie pobierał znacznie mniej mocy, co będzie miało przełożenie także na wydzielane ciepło.

Niestety, na więcej informacji musimy jeszcze poczekać.

Źródło: https://www.anandtech.com/show/13829/amd-ryzen-3rd-generation-zen-2-pcie-4-eight-core

Tagi: amd amd ryzen amd ryzen 3000 PC