Paweł Musiolik Paweł Musiolik 12.08.2018 22:14
LittleBigArchive. Fani tworzą kopię całej zawartości LittleBigPlanet
685V

LittleBigArchive. Fani tworzą kopię całej zawartości LittleBigPlanet

Serwery LittleBigPlanet na razie jeszcze działają. Ale fani jednej z najlepszych serii, której początki sięgają poprzedniej generacji postanowili dmuchać na zimne i rozpocząć wielki plan tworzenia archiwum całej zawartości sieciowej.

LittleBigPlanet rozpoczęło na dobre erę zawartości tworzonej przez graczy na konsolach. Ogromny hit MediaMolecule sprawił, że kreatywniejsze osoby mogły tworzyć nie tylko kolejne plansze wewnątrz kolejnych odsłon LittleBigPlanet, ale także muzyczne sekwencery czy nawet gry wewnątrz gry wraz z rozwojem narzędzi edytorskich.

Dreams większe niż LittleBigPlanet, ale... łatwiejsze w opanowaniu

Ostatnie miesiące upływają na zamykaniu kolejnych serwerów gier z poprzedniej generacji. Na razie Sony zabiera się za gry martwe, wiec w teorii LittleBigPlanet zagrożone nie jest. Ale społeczność postanowiła dmuchać na zimne i już teraz rozpocząć ogromny projekt stworzenia gigantycznego archiwum zawartości.

Tak powstało LittleBigArchive, inicjatywa stworzona przez jednego gościa, który za cel postawił sobie stworzyć archiwum obejmujące całą zawartość wydaną do każdej z odsłon, począwszy od pierwszego LittleBigPlanet, przez odsłony z PSP i Vity, a na LBP 3 kończąc. Do tego dołożono ModNation Racers.

Kopie zapasowe nie zawierają obrazów gier (te nadal musimy posiadać), ale ze strony możemy pobrać aktualizację i dodatkową zawartość. Ale co ważniejsze - także poziomy stworzone przez społeczność. Na początek nie jest ich jakoś dużo, ale z każdym dniem archiwa się rozrastają. Wszystko po to, by umożliwić pobranie ich gdyby Sony zamknęło serwery i odcięło dostęp do kreacji użytkowników.

W jaki sposób autor archiwizuje zawartość? Szczegółów nie zdradza, ale ujawnił, że korzysta z inżynierii wstecznej i zmodyfikowanej konsoli, która pozwala przechwytywać mu odpowiednie pakiety i pobierać potrzebne dane. Dzięki jego pracy uda się uratować kolejną grę od zapomnienia gdy jej serwery prędzej czy później zostaną wyłączone.

Źródło: https://www.reddit.com/r/littlebigplanet/comments/96e8i5/lbp_community_content_preservation_introducing/

Tagi: littlebigplanet littlebigplanet 2 littlebigplanet 3 LittleBigPlanet™ Media Molecule Sony Computer Entertainment