Sebastian Kasparek Sebastian Kasparek 21.07.2017 19:58
Najlepsze gry 2017 roku
2015V

Najlepsze gry 2017 roku

Pierwsza połowa roku za nami. Przez ostatnie 7 miesięcy byliśmy świadkami wielu wspaniałych premier i debiutu gier, które na długo zostaną w naszej pamięci. Pora przyjrzeć się tym najlepszym.

PlayStation 4 bardzo mocno rozpoczęło ten rok i otrzymało wiele mocarnych produkcji na wyłączność. Prym wiodły tutaj głównie tytuły z Japonii w postaci Yakuza 0, NieR: Automata, czy Persona 5. Zachodni producenci oczywiście nie śpią, co udowodniło Horizon Zero Dawn pokazując istny pazur i zdobywając nie tylko świetne oceny, ale i pierwsze miejsca w rankingach sprzedaży. Oczywiście żaden gracz nie żyje wyłącznie grami ekskluzywnymi. Jeśli chodzi o tytuły multiplatformowe to spektakularną wtopę zaliczyło Mass Effect: Andromeda, które dosłownie zabiło całą serię i przekreśliło szansę na rychłą zapowiedź kontynuacji. W istnej chwale powrót zaliczyła legendarna seria Capcomu za sprawą Resident Evil 7.

Rzućmy okiem na pierwszą trzydziestkę najlepiej ocenianych gier tego roku, które ukazały się na PlayStation 4. Liczba po tytule przedstawia średnią ocen w skali procentowej:

 1. Persona 5 - 93
 2. Final Fantasy XIV: Stormblood - 90
 3. Horizon: Zero Dawn - 89
 4. What Remains of Edith Finch - 88
 5. Nex Machina: Death Machine - 88
 6. NieR: Automata - 88
 7. Nioh - 88
 8. Injustice 2 - 87
 9. Night in the Woods - 87
 10. Zero Escape: The Nonary Games - 87
 11. Final Fantasy XII: The Zodiac Age - 86
 12. Guilty Gear Xrd: Rev 2 - 86
 13. Resident Evil 7: biohazard - 86
 14. Wipeout: Omega Collection - 85
 15. MLB The Show 17 - 85
 16. Yakuza 0 - 85
 17. Kingdom Hearts HD I.5 + II.5 Remix - 84
 18. DiRT 4 - 84
 19. Hatsune Miku: Project Diva Future Tone - Colorful Tone - 84
 20. Statik - 84
 21. Puyo Puyo Tetris - 83
 22. Polybius - 83
 23. Danganronpa 1-2 Reload - 83
 24. Elite: Dangerous - 81
 25. Tekken 7 - 81
 26. Gravity Rush 2 - 80
 27. RiME - 80
 28. Crash Bandicoot N. Sane Trilogy - 80
 29. Prey - 79
 30. LocoRoco Remastered - 79

Rządzi niepodzielnie Persona 5, która może ustąpić miejsca jedynie geniuszowi i magii The Legend of Zelda: Breath of the Wild z Wii U i Nintendo Switch. Jak też widać - starocie są w modzie! Nie tylko za sprawą genialne odświeżonego Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. Świetnie radzi sobie remaster Final Fantasy XII, a na listę trafiło nawet przeurocze LocoRoco pamiętające czasy poczciwego PSP. Podobnie zresztą jak niszowe visual novele z pakietu obu odsłon Danganronpa. Nie zabrakło odrestaurowanego Wipeout: Omega Collection oraz bogatej kolekcji Kingdom Hearts dającej dostęp do aż sześciu tytułów z serii. Kiedyś gry były lepsze? Najwidoczniej kryje się w tym stwierdzeniu ziarno prawdy i nie polega ono jedynie na sentymencie.

Zastanawiacie się, gdzie znajduje się Ghost Recon: Wildlands?  Daleko i tuż za pierwszą setką - hit Ubisoft uplasował się na pozycji 101 w serwisie Metacritic. Tytuł pomimo, że jest najchętniej kupowaną grą tego roku, to może się poszczycić średnią ocen jedynie na poziomie 70%. Kolejny raz udowadnia to, że noty krytyków niekoniecznie przekładają się na wybór i gust graczy

Osobiście miałbym problem z wybraniem jednej i najlepszej gry. Oczywiście nikt nie jest w stanie ograć wszystkiego, więc sam mam kilka zaległości czekających na nadrobienie (chociażby w postaci Nioh i Gravity Rush 2). Jeśli chodzi o moje ograne gry to Tekken 7 i Guilty Gear Xrd Rev 2 śnią mi się po nocach a licznik spędzonego z nimi czasu dobija w obu przypadkach do niebezpiecznej bariery 100 godzin. Podobną sytuację mam przy okazji Elite Dangerous, które wciąga z mocą czarnej dziury i nie pozwala odejść od konsoli. Persona 5 była z kolei spełnieniem marzeń i trudno byłoby mi znaleźć jakiekolwiek zastrzeżenie dotyczącej tej pozycji. Yakuza 0 również mnie oczarowała, podobnie zresztą jak cały cykl. W wirtualnym Kamurocho spędziłem ponad 90 godzin nie odczuwając nawet przez moment nudy. To jednak NieR: Automata jako jedyne zostawiło mnie z traumą emocjonalną i wywarło na mnie nie mniejsze wrażenie niż pierwsza odsłona, więc w moim przypadku stawiam właśnie na dzieło Yoko Taro i PlatinumGames. Piękna przygoda pełna filozoficznych treści i problematyki, potrafiąca jednocześnie wywołać szerokie spektrum emocji. Zgrabnie korzystająca w narracji z elementów możliwych do uzyskania jedynie w grach wideo. No i ten OST, po prostu cudo!

NieR: Automata - "Śmierć jest Twoim początkiem"

Jakie są Wasze najlepsze gry tego roku i na co najbardziej czekacie? 

Tagi: Atlus Deep Silver Final Fatnasy XIV Stormblood horizon zero dawn metacritic najlepsze gry roku nier: automata Persona 5 playstation 4 wideo