Paweł Musiolik Paweł Musiolik 01.03.2017 22:07
Horizon: Zero Dawn. Wiemy ile kosztowało stworzenie gry
2769V

Horizon: Zero Dawn. Wiemy ile kosztowało stworzenie gry

Horizon: Zero Dawn trafiło do sklepów i gracze mogą skonfrontować opinię recenzentów z własnymi doświadczeniami. Osoby, które chcą poszerzać wiedzę na temat gier mogą za to dowiedzieć się, ile kosztowało stworzenie tak ogromnej i dobrej gry.

Rzadko się zdarza, by wydawca chwalił się ile kosztowało go zrobienie jakiejś gry. Tym bardziej gdy mówimy o Sony, które wyjątkowo mocno pilnuje swoich sekretów. Jednak w przypadku Horizon: Zero Dawn studio odpowiedzialne za grę - Guerrilla Games - w rozmowie z holenderską gazetą NRC ujawniło ile kosztowało ich stworzenie gry, jak dużo potrzebowali do tego pracowników i ile czasu ostatecznie Horizon: Zero Dawn było w produkcji.

Najładniejsza gra z otwartym światem - nasza recenzja Horizon: Zero Dawn

Przygody Aloy tworzone był łącznie przez 6 lat. Z początku nad projektem w preprodukcji pracowało 20 osób i wraz z kształtowaniem się Horizona, do zespołu dołączały kolejne osoby i projekt się rozrastał. Nie wiemy ilu ludzi pracowało w poszczególnych etapach nad grą, ale w szczytowym momencie przy projekcie było 250 osób z Guerrilla Games, 100 pracowników z firm outsource'owych z Chin oraz kilkadziesiąt z Brazylii.

Ostatecznie na produkcję Horizon: Zero Dawn, Sony musiało wyłożyć około 45 milionów euro, co nie jest najgorszym wynikiem. Oczywiście nie wiemy jakie są koszty marketingu tak dużej gry, bo jednak nową markę promuje się ciężej niż coś znanego. Ale mimo wszystko, koszt produkcji wpisuje się mniej więcej w koszt wcześniejszych hitów. Pierwsze dwie części Uncharted kosztowały mniej więcej po 18 milionów euro, stworzenie God of War 3 to koszt ponad 40 milionów, a najdroższe Gran Turismo 6 - niecałe 60 milionów euro.

Horizon: Zero Dawn - zwiastun premierowy

 

Źródło: https://www.nrc.nl/nieuws/2017/02/26/hoe-de-grootste-mediaproductie-van-nederland-is-gemaakt-6962270-a1547873

Tagi: Guerrilla Games Horizon: Zero Dawn playstation 4 Sony Interactive Entertainment