Paweł Musiolik Paweł Musiolik 08.04.2016 08:00
Ogromna aktualizacja Rainbow Six: Siege dostępna
803V

Ogromna aktualizacja Rainbow Six: Siege dostępna

Opóźniona o kilka dni z powodu błędu w matchmakingu aktualizacja powinna być dostępna już na waszych konsolach. Jakie zmiany wprowadza poprawka w wersji 2.3?

Zmian jest bardzo dużo, więc zacytujemy całość z oficjalnego forum gry.

Główne poprawki i ulepszenia

Balans: Operatorzy

 • Skrócenie skutecznego zasięgu strzelby Frost - Super 90
 • Zwiększono zniszczenia środowiska na skutek wystrzałów z Otwieracza Bucka

Dziury przed 2.3:

Dziury po 2.3:

Przechodzenie przez dziurę przed 2.3:


Przechodzenie przez dziurę po 2.3:

Balans: Uzbrojenie

Zwiększenie odrzutu SMG-11

Zwiększyliśmy odrzut SMG-11. Broń była zbyt potężna i zbyt łatwo kontrolowało się jej odrzut przy takiej szybkostrzelności. Postanowiliśmy zmienić tę broń na dwa różne sposoby, inny dla PC i inny dla konsol:

 • W wersji PC zmieniliśmy SMG-11 w dwóch aspektach: po pierwsze, broń nie będzie już tak szybko wracała do punktu centralnego po wystrzale. Po drugie, odrzut będzie teraz znacznie mniej przewidywalny. Podjęliśmy tę decyzję, ponieważ uważaliśmy, że podrzut broni umożliwia łatwe trafienia w głowę ze względu na dużą szybkostrzelność.
 • W wersji konsolowej zwiększyliśmy prędkość podnoszenia się kamery – mniej więcej dwukrotnie. Oznacza to, że gracz będzie musiał mocniej kompensować w dół za pomocą drążka, aby opanować podrzut. Zastosowaliśmy również te same zmiany podrzutu, które wyjaśniliśmy powyżej dla wersji PC.

Odrzut SMG-11 zwiększyliśmy z dwóch powodów: pierwszy to połączenie korzystnego podrzutu broni oraz możliwości założenia celownika ACOG na broń. Uważamy, że to zbyt dobra kombinacja, a gracze w Pro League zgodzili się z tym, co widać było po wyborach dla Smoke’a i Sledge’a. Drugim powodem jest to, że SMG-11 to broń dodatkowa. Mamy nadzieję, że dzięki tym zmianom stanie się faktycznie dobrą bronią dodatkową i nie będzie zastępować broni głównej.

Balans: Zapobieganie zabijaniu w punktach odrodzenia

Poprawki miejsc odrodzeń

Jacht: dodano bryłę lodu, aby uniemożliwić zabijanie graczy w punkcie początkowym Skuter śnieżny.

Bank: dodano panel reklamowy (2 okno w lobby), aby zablokować pole widzenia na ulicę, umożliwiające zabijanie graczy w punkcie początkowym.Poprawki rejestrowania trafień

 • Z radością informujemy, że poprawiliśmy kompensację lagu, wprowadzając przewagę graczy o niskim pingu nad graczami o wysokim pingu. To oznacza, że “przewaga podglądacza” została zmniejszona i gracze, którzy znajdują się za osłonami (mając niski ping) są mniej wrażliwi na działania graczy o wysokim pingu.
 • Poprawiliśmy również monitorowanie rejestrowania trafień, dzięki czemu z większą łatwością wyśledzimy i zdiagnozujemy kolejne elementy do dopracowania.
 • Poprawiono również kilka błędów związanych z rejestrowaniem trafień postaci, tarcz i barykad. To oznacza, że od teraz to, co gracze widzą i czego doświadczają stanowi wierniejsze odzwierciedlenie tego, co faktycznie dzieje się na serwerach.

Poprawki matchmakingu w trybie rankingowym

 • Mecze rankingowe będą się teraz rozpoczynać wyłącznie wtedy, gdy w lobby znajduje się 10 graczy.

Poprawiono mechanikę ponownego łączenia z meczem w trybie rankingowym.

 • Poprawiono szereg problemów z ponownym łączeniem z meczem. W większości wypadków, gdy gracze rozłączają się nie z własnej winy, proces ponownego łączenia działa inaczej, niż zamierzono. W niniejszym uaktualnieniu zawarliśmy dużo poprawek, które naszym zdaniem zaradzą większości z tych problemów. Będziemy dalej monitorować sytuację i wprowadzać kolejne poprawki.
 • Przebieg ponownego łączenia z meczem został zmieniony w taki sposób, aby aktywował się częściej i był łatwiejszy w użyciu. Nasz cel to pozwolenie graczom na ponowne łączenie z ich meczami rankingowymi przez cały czas ich trwania, dzięki czemu zachęcimy graczy do rozgrywania meczów do samego końca.
  • Ponowne połączenie możliwe będzie teraz we wszystkich przypadkach: nowy sposób działania pozwala graczom na ponowne połączenie z meczem niezależnie od tego, w jaki sposób zostali rozłączeni – nawet jeśli wyszli do głównego menu albo zamknęli grę.
  • Przywiązanie do meczu rankingowego: jeśli gracz opuścił trwający mecz rankingowy, nie będzie mógł starać się dołączyć do innego meczu rankingowego. Wybór opcji “Tryb rankingowy” w menu trybu wieloosobowego połączy go ponownie z trwającym meczem, nie uruchamiając matchmakingu do nowego meczu.
  • Kara za opuszczenie meczu będzie przeanalizowana ponownie: jeśli gracz opuszcza mecz rankingowy i nie łączy się z nim ponownie przed jego zakończeniem, zostanie ukarany zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, w wyniku których nie można starać się o udział w meczach rankingowych przez 8 minut. Pragniemy podkreślić, iż nie uważamy tej kary za wystarczająco surową i planujemy zaostrzenie jej w przyszłości – ale zanim do tego przejdziemy, musimy być zadowoleni z systemu ponownego łączenia z meczami.

Ulepszenia systemu matchmakingu w trybie swobodnym

W uaktualnieniu oprogramowania serwerów, wprowadzonym 3 marca, zawarliśmy pierwszą poprawkę dotyczącą kryteriów matchmakingu w trybie swobodnym. Głównym skutkiem wprowadzenia tej poprawki jest to, że system rozpoczyna matchmaking ze znacznie ściślejszym kryterium poziomu umiejętności, ale bardzo szybko je rozluźnia (funkcja wykładnicza) i kończy wraz z osiągnięciem maksymalnego zakładanego poziomu różnicy umiejętności.

W zależności od twojego poziomu umiejętności, możesz zauważyć następujące zmiany w matchmakingu w trybie swobodnym:

 • Jeśli twój poziom umiejętności jest średni (od Brązu do Złota), twoje mecze w trybie swobodnym powinny być lepiej zbalansowane przy praktycznie niezmienionym czasie oczekiwania.
 • Jeśli twój poziom umiejętności jest niższy lub wyższy od przeciętnego (Miedź, Platyna i Diament) w zależności od tego, z kim i kiedy grasz, twój średni czas oczekiwania może nieco wzrosnąć. Z drugiej strony, niemal nigdy nie powinny występować sytuacje, w których gracze będą łączeni z graczami o zupełnie innej randze. Prosimy pamiętać, że poziomy umiejętności w trybie swobodnym i rankingowym są różne i że matchmaking drużynowy pozwala nam na całkowite wykluczenie nadzwyczajnych przypadków.

Wskaźniki matchmakingu, którym przyglądamy się od czasu wprowadzenia uaktualnienia z 3 marca, wyglądają zachęcająco:

 • Pod względem średniego czasu oczekiwania zaobserwowaliśmy zwiększenie go z 7 do 10 sekund (w zależności od platformy, pory dnia, centrum danych i tak dalej). Pozostałe wskaźniki, takie jak współczynnik odrzuceń (proporcja żądań, które są anulowane) nie zmieniły się.
 • Pod względem jakości meczu zaobserwowaliśmy znaczącą poprawę. W wypadku PS4, gdzie podczas mniej więcej 60% meczów różnica w poziomie umiejętności graczy w drużynie była mniejsza niż 4, proporcja ta wzrosła do 78% po tym uaktualnieniu (poziom umiejętności określany jest w skali od 0 do 50) (skutek działania uaktualnienia jest bardzo podobny dla Xbox One i PC).

Usprawnienia meczów użytkownika

 • Ponowne łączenie dostępne w meczach użytkownika.
 • Kolejny mecz na playliście stworzonej przez gracza wybierany jest teraz w chwili powrotu graczy do lobby.

Ulepszenia kamery widza

 • Kamera widza radzi sobie ze zgonami operatorów graczy w spójniejszy sposób.
 • Zwiększyliśmy wyrazistość podświetleń na kartach graczy, poprawiając identyfikację z drużyną.

Ulepszenia systemu przeciwko oszustom

Poszerzyliśmy nasze kryteria identyfikacji potencjalnych oszustów. Jeśli gracz zostanie rozpoznany jako potencjalny oszust, zostanie natychmiast usunięty z gry, jak również tymczasowo zawieszony. Otrzyma również jeden z następujących komunikatów:

 • FairFight™ - Zostałeś tymczasowo zawieszony na 5 minut – włączono monitoring poziomu 1
 • FairFight™ - Zostałeś tymczasowo zawieszony na 1 godzinę – włączono monitoring poziomu 2
 • FairFight™ - Zostałeś tymczasowo zawieszony na 24 godziny – włączono monitoring poziomu 3
 • FairFight™ - Zostałeś tymczasowo zawieszony na 48 godziny – włączono monitoring poziomu 4
 • FairFight™ - Zostałeś tymczasowo zawieszony na 1 tydzień – włączono monitoring poziomu 5
 • FairFight™ - Zostałeś bezterminowo zawieszony.

Poprawki związane z rozgrywką

 • W chwili, gdy pokonany gracz ogląda swojego zabójcę w trybie powtórki, wyświetlana jest nieprawidłowa liczba punktów zdrowia zwycięzcy. – NAPRAWIONO
 • Bezczynni gracze zostaną wyrzuceni za bezczynność, jeśli druga drużyna opuści mecz podczas fazy przygotowań. – NAPRAWIONO
 • Gracze mogą przenikać przez niezniszczalne ściany, biegnąc w ich kierunku i podnosząc gadżet na ułamek sekundy przed uderzeniem w ścianę. – NAPRAWIONO
 • Thermite nie może podłożyć ładunku termicznego na uszkodzonej ścianie z dziurą wystarczająco dużą, by pomieścić ładunek. – NAPRAWIONO
 • Montagne może strzelać przed zakończeniem animacji rozkładania tarczy. – NAPRAWIONO
 • Elementy celownika Glaza znikają przy korzystaniu z instrumentów celowniczych. – NAPRAWIONO
 • Młot Sledge’a po użyciu wywołuje opóźnione i zbyt słabe drgania kontrolera. – NAPRAWIONO
 • W niektórych wypadkach czarno-biała kamera drona zastępowana jest kolorowym efektem zakłócacza Mute’a. – NAPRAWIONO
 • Gracze otrzymują nagrodę w postaci punktów Rozgłosu i PD, jeśli drużyna przeciwna opuści sesję przed rozegraniem 2 rund. – NAPRAWIONO
 • SI terrorystów zapętla się pomiędzy animacją uniku i bezczynności wraz z każdymi obrażeniami poniesionymi na skutek działania trującego gazu. – NAPRAWIONO

Poprawki w projektach poziomów

Wzmacnianie ścian

 • Poprawiliśmy rozmieszczenie wzmocnień ścian w celu załatania dziur w niektórych miejscach. W przyszłych uaktualnieniach mamy zamiar naprawić wszystkie źle rozmieszczone barykady, ale uaktualnienie 2.3 naprawia sporą część takich przypadków.

Hereford

 • Gdy zakładnik znajduje się w kuchni tuż pod drzwiami w podłodze, może przypadkowo zginąć od użycia ładunku wyważającego. – NAPRAWIONO

Bank

 • Modele postaci mogą się zacinać za niektórymi obiektami na końcu tunelu w zewnętrznej części kanałów. – NAPRAWIONO
 • Ładunki wyważające przenikają przez drewnianą ścianę na parterze, w rozdzielni elektrycznej. – NAPRAWIONO

Dom

 • Gracze mogą strzelać przez niezniszczalne ściany w rejonie jacuzzi na tylnym podwórzu. – NAPRAWIONO
 • Drony mogą przelecieć przez mapę, jeśli zostaną wyrzucone w zewnętrznej części mapy, na ulicy. – NAPRAWIONO

Jacht

 • Obrońcy mogą w łatwy sposób zająć dobre pozycje strzeleckie wobec atakujących, którzy pojawiają się nieopodal skutera śnieżnego. – NAPRAWIONO
 • Zmieniono pozycję zakładnika w maszynowni, aby uniknąć zacinania się graczy w określonych warunkach. – NAPRAWIONO
 • Teren celu nie obejmuje całego obiektu docelowego na drugim piętrze kasyna. - NAPRAWIONO
 • Drony przenikają przez szafę znajdującą się na pierwszym piętrze, w sypialni załogi. – NAPRAWIONO
 • Operatorzy mogą zaklinować się za zakładnikiem w chwili przemieszczania go w punkcie odrodzeń w maszynowni. – NAPRAWIONO
 • Gracze mogą przelecieć przez mapę, jeśli wpadną do wody nieopodal punktu odrodzenia Zodiak i przejdą przez lód znajdujący się obok punktu odrodzenia. – NAPRAWIONO
 • Gracze mogą utknąć pod szalupą na zachodnim pokładzie. – NAPRAWIONO
 • Gracze mogą utknąć po przeskoczeniu przez burtę jachtu oraz barykad śnieżnych nieopodal punktu odrodzeń przy skuterze śnieżnym. – NAPRAWIONO
 • Drony przenikają przez kanapę w punkcie odrodzeń, znajdującym się w kokpicie. – NAPRAWIONO
 • Gracze mogą utknąć pomiędzy krzesłami znajdującymi się w pomieszczeniu z łodzią podwodną Aklark na pierwszym piętrze. – NAPRAWIONO

Kanał

 • Drony nie mogą przeskakiwać nad wodą z boku garażu. – NAPRAWIONO
 • Operatorzy mogą wskoczyć na łódź i unosić się w powietrzu. – NAPRAWIONO

Konsulat

 • Flary zostały przeniesione przed budynek, aby lepiej odzwierciedlać lokalizację strefy ewakuacji.

Poprawki sieciowe

 • [Tryb rankingowy] Po opuszczeniu przez gracza sesji rankingowej w trybie wieloosobowym nie pojawia się okno z pytaniem o ponowne połączenie. – NAPRAWIONO
 • Gracze po utracie połączenia nie mogą się ponownie połączyć z dedykowanym serwerem gry użytkownika – NAPRAWIONO
 • Po rozpoczęciu sesji PVP lub PVE znajomi próbujący zaakceptować zaproszenie do grupy otrzymują błąd 2-0x0000001A. – NAPRAWIONO
 • Gracze znajdujący się w grupie nie zostaną wciągnięci do lobby matchmakingowego, jeśli przywódca grupy opuści lobby gry użytkownika i wejdzie do lobby rankingowego. – NAPRAWIONO
 • Gracze mogą otrzymać błąd 2-0x00000068 podczas przyjmowania zaproszenia do grupy. – NAPRAWIONO

Poprawki interfejsu

 • Gracze otrzymują niepotrzebne ostrzeżenie o fazie przygotowań, gdy zbytnio zbliżą się do zabarykadowanych drzwi i okien. – NAPRAWIONO
 • Brakuje efektu wizualnego informującego gracza o przebywaniu na terenie spornym w trybie Zabezpieczanie terenu. – NAPRAWIONO
 • Podczas obrony w trybie Rozbrajanie bomby w interfejsie gry wyświetlana jest nieprawidłowa informacja o celu. – NAPRAWIONO
 • Opcja anulowania wyciszenia nie wyświetla się, jeśli wyciszony gracz nie ma podłączonego mikrofonu. – NAPRAWIONO

Poprawki animacji i dźwięku

 • Gracze w oddziale mogą utracić funkcjonalność czatu głosowego po opuszczeniu oddziału przez dowódcę. – NAPRAWIONO
 • Dźwięk w losowych momentach ucina się i włącza ponownie. – NAPRAWIONO
 • Gracze mogą utracić wszystkie efekty dźwiękowe na czas trwania jednej rundy, a następnie słyszeć bezustannie odgrywany odgłos drona. – NAPRAWIONO
 • Podczas sprintowania z tarczą, animacja tarczy nie jest dopasowana ani do animacji postaci w trybie kamery zewnętrznej, ani do efektów dźwiękowych . – NAPRAWIONO
 • Efekty wizualne z poprzedniej sesji, takie jak wybuch granatu ogłuszającego, “przyklejają się” do gracza i pozostają na ekranie przez kolejne sytuacje lub sesje. – NAPRAWIONO
 • Tłumik dla C8-FSW w niektórych wypadkach nie jest słyszany przez pobliskich graczy. – NAPRAWIONO

Poprawki trybu widza

 • W trybie widza w wypadku wszystkich operatorów z tarczami balistycznymi pod ikoną tarczy wyświetlana jest ilość amunicji innego gracza. – NAPRAWIONO
 • W trybie widza animacja korzystania z instrumentów celowniczych przez Glaza nie działa zgodnie z zamierzeniami. – NAPRAWIONO
 • Interfejs znika i powoli pojawia się podczas przełączenia widoku z oglądanego gracza, który został ogłuszony granatem ogłuszającym, na gracza który nie został ogłuszony. – NAPRAWIONO
 • W trybie wsparcia widzowie nie widzą uszkodzeń na szklanej osłonie tarczy. – NAPRAWIONO
 • W trybie widza imiona, rozbrajacz i ikony celów pojawiają się w interfejsie “Piętra”. – NAPRAWIONO

Pozostałe poprawki

 • Akcja Uplay “Drużyna Alfa” nie jest odblokowywana po ukończeniu 50 meczów rankingowych. – NAPRAWIONO
  • Jeśli dany gracz napotkał ten błąd przed sezonem 1 (uaktualnienie 2.0) i ukończył pewną liczbę meczów w trybie rankingowym, ten problem wciąż może go dotykać. Błąd powinien jednak ustąpić po rozegraniu kilku kolejnych gier w trybie rankingowym.
 • Przycisk “Zgłoś gracza” znika po użyciu, zamiast wyświetlać zaznaczoną opcję. – NAPRAWIONO
 • Jeśli gracz duplikuje mecz w matchmakingu gry użytkownika, niektóre ustawienia są wyszarzone. – NAPRAWIONO
 • Brak informacji po zgłoszeniu podejrzanego zachowania w lobby lub na ekranie raportu podsumowującego operację. – NAPRAWIONO
 • Po powrocie graczy do lobby w playliście gry użytkownika nie zostaje wybrany kolejny mecz. – NAPRAWIONO

Tagi: aktualizacja playstation 4 rainbow six: siege Ubisoft