Alone in the Dark: The New Nightmare

Alone in the Dark: The New Nightmare

Ocena wg platformy:

PC 7.2
PS2 7.4
PSone 7.7
DC 7.8

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Darkworks
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Horror
Śr. czas:
17 godzin
Premiery
Świat:
18.05.2001
Europa:
18.05.2001
Producent:
Darkworks
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Horror
Śr. czas:
17 godzin
Premiery
Świat:
18.05.2001
Europa:
18.05.2001

Alone in the Dark: The New Nightmare - opis gry

Alone in the Dark: The New Nightmare to gra typu survival horror wyprodukowana przez Darkworks i wydana przez Infogrames w 2001 roku. Swoje wersje otrzymało PlayStation, Dreamcast, PC i PlayStation 2, choć w tym ostatnim przypadku do sprzedaży trafiło tylko europejskie wydanie. The New Nightmare to czwarta odsłona serii AitD.

Jest rok 2001. Najlepszy przyjaciel Edwarda Carnby’ego, Charles Fiske, zostaje odnaleziony niedaleko tajemniczej Shadow Island, wyspy znajdującej się blisko brzegów stanu Massachusetts. Wkrótce śledztwo przedsięwzięte przez Carnby’ego w tej sprawie doprowadza go do Fredericka Johnsona, który wyjaśnia, że Fiske poszukiwał starożytnych tabliczek potrafiących przyzwać niszczycielską, niebezpieczną moc. Prosi go, by je odnalazł i przedstawia młodą profesor Aline Cedrac, która ma w tym zadaniu pomóc. Oboje udają się na wyspę samolotem, lecz nieprzewidziane wypadki (atak potwora) sprawiają, że muszą się rozdzielić.

 

To właśnie poczynaniami duetu Carnby-Cedrac przyjdzie nam pokierować w The New Nightmare. Charakter rozgrywki w obu tych przypadkach mocno się różni, co urozmaica gameplay i zachęca do przejścia gry drugi raz. Carnby głównie skupia się na wycinaniu potworów, natomiast Cedrac, jak sugeruje jej fach, rozwiązuje zagadki. Drogi tej dwójki w niektórych miejscach będą się schodzić.

 

Wielką rolę odgrywa w Alone in the Dark światło. Po pierwsze, ze względu na naszych adwersarzy. Są to jaszczuro-podobne istoty z podziemi (na Shadow Island istnieje wiele portali łączących oba ‘światy’), które po dłuższym/intensywniejszym zetknięciu się z nim zamieniają się w popiół. Maszkarom można zatem zrobić krzywdę nawet latarką. Po drugie, podczas eksploracji wiele pomieszczeń jest pogrążonych w całkowitych ciemnościach. Stale musimy je oświetlać, by znaleźć przedmioty i wskazówki niezbędne do poczynienia postępów. W tym celu twórcy napisali silnik, który możliwie jak najlepiej oddaje zachowanie światła i cienia.  

 

Mimo kilku ciekawych rozwiązań Alone in the Dark: The New Nightmare nie zdobywało w swoim czasie wielkiego uznania. Oceny gry oscylowały w granicach 7/10. Oprócz wersji na konsole Sony i Segi pojawiła się też bardzo zubożona edycja na GameBoy Color.

Wideo - Alone in the Dark: The New Nightmare

Komentarze (23)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper