Polanie II
1178V

Polanie II

Polanie II
 • Producent: Reality Pump
 • Wydawca: TopWare Interactive AG
 • Polski dystrybutor: TopWare Interactive AG
 • Wersja językowa: Polska Pełna
 • Premiery
 • Świat: 15.09.2003
 • Europa: 15.09.2003
 • Polska: 15.09.2003
 • Gatunek: RPG, RTS
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • od lat 12
 • strach
 • przemoc

Polanie II to kontynuacja pierwszej polskiej strategii czasu rzeczywistego. Została wyprodukowana przez krakowskie studio Reality Pump i wydana w 2003 roku na komputery klasy PC. Na zachodzie gra znana była pod tytułem Knight Shift lub Once Upon a Knight, zależnie od regionu.

Gra jako że została stworzona przez naszych rodaków, praktycznie całkowicie opierała się na słowiańskiej historii i mitologii ubarwionej o parę charakterystycznych dla gatunku fantasy elementów. Fabularnie była to opowieść o młodym, przystojnym księciu o swojsko brzmiącym imieniu Mirko, wysłanym przez swoich ziomków z misją ubicia Kościeja czyli tutejszego tego złego, czarnoksiężnika i nekromanty zagrażającemu całej krainie. Mirko jak to w RTS'ach miał za zadanie zwołać wojaków z okolicznych wsi, rozbudować obóz, odpierać zakusy plugastw nasłanych przez Kościeja, żeby w dogodnym momencie uderzyć na siedzibę zła. Wydawałoby się, że to raczej standardowe podejście do gatunku, jednak Polacy mieli asa w rękawie odróżniającego ich produkcję od innych.

Polanie II nie było klasyczną grą z gatunku RTS, która skupiała się na samym tylko rozbudowywaniu obozu, werbowaniu armii i walki z z tymi złymi, była to też swego rodzaju hybryda RTS i RPG. Po rozpoczęciu gry można było wybrać czy chcemy grać w klasycznego RTS'a czy wzbogaconego o elementy RPG. Owy tryb wprowadzał sporo zmian do znanej formuły, między innymi możliwość rozwoju głównego bohatera, pre-definiowane iście RPG'owe misje z nutką Hack & Slash i całą masę dodatkowych przedmiotów, statystyk i tabelek. Wybór należał całkowicie do gracza i wpływał na prowadzenie fabuły.

Rozbudowa bazy i werbunek postaci był bardzo ubogi jak na standardy RTS'ów. Do wyboru byli klasyczni rycerze wyposażeni w łuki łowcy, włócznicy w metalowych miednicach na głowach, magowie czy czarodziejki. Oczywiście były też jednostki podstawowe, neutralne, potrzebne do rozbudowy bazy takie jak pastuchy i ich krówki, drwale, podbijający morale kapłani oraz siejące postrach teściowe z wałkami w dłoniac. Wspomniane wyżej, typowo słowiańskie, wiejskie klimaty i humor przejawiały się właśnie w samym systemie ekonomicznym  i bitewnym. Cała rozbudowa była zależna od dwóch bardzo ważnych surowców. Drewno wykorzystywaliśmy do budowy jednego z pięciu rodzajów budynków i do werbowania choćby łuczników. Drugim jakże ważnym dla polskiej wsi elementem było, jakżeby inaczej mleko, od którego zależało ilu wojów możemy mieć naraz w armii. Gdy widzieliśmy, zakutego w zbroję wąsatego i barczystego Janusza z dwumetrowym mieczem w łapie, określenie "Pij mleko, będziesz wielki" nabierało zupełnie nowego znaczenia.

Graficznie gra była kreowana na graficznego pogromcę WarCraft III i wcale nie było to określenie na wyrost, gdyż oprawa naprawdę była na bardzo wysokim jak na owe czasy poziomie.  Ładne teksturki, urocze modele postaci i przeciwników, które nawet na zbliżeniach wyglądały zacnie, architektura terenu czy efekty cząsteczkowe robiły wrażenie. Ten tytuł naprawdę wyglądał lepiej niż WarCraft III, tylko z tą poprawką że miał nad nim roczną przewagę. Jednakże jeśli chodzi o inne kwestie to polski tytuł pomimo ambicji twórców nie miał raczej startu do dzieła Blizzard, ale liczą się zawsze chęci.

Po pozytywnym odbiorze, Reality Pump było zmotywowane i bardzo szybko zapowiedziało bezpośrednią kontynuację Polan i nawet rozpoczęli nad nim pracę, jednakże zmieniły się czasy, zaczęły królować inne gatunki i studio przerzuciło wszystkie siły na swój nowy projekt w postaci Two Worlds, odkładając Polan do szuflady. W 2015 roku krakowskie studio popadło w kłopoty finansowe i zostało wykupione przez swojego wydawcę, losy tej serii są raczej podzielone. Polanie II największy sukces odnieśli oczywiście w Europie, jednakże gra nie wybiła się do mainstreamu i została tylko perełką w historii polskiego gamedev'u.


Opis opracował: ROLAND NINJ4