SKLEP
Muv-Luv
529V

Muv-Luv

Muv-Luv
 • Wydawca: 5pb.
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 28.02.2003
 • Europa: Nie wydano
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: Inna
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • od lat 16

Muv-Luv jest grą fabularną z gatunku visual novel, wydaną pierwotnie na komputery osobiste w lutym 2003 r. Do 2016 r. doczekała się ona także portów na konsole PlayStation 3, Xbox 360 oraz PlayStation Vita. Za developing odpowiadało studio age, a za wydanie firma 5pb. (także w przypadku wersji konsolowych).

Gra, zgodnie z ramami gatunku powieści graficznych, skupia się na zaoferowaniu graczowi liniowej, rozpisanej na wzór książki narracji, której lektura odbywa się z poziomu okna dialogowego uzupełnionego portretami postaci oraz grafikami tła. Pomimo z góry ustalonej historii, raz na jakiś czas możliwe jest dokonanie wyboru co do dalszych działań bohatera opowieści, co wpłynie na rozgałęzienie kolejnych wydarzeń w inny sposób, często doprowadzając także do jednego z kilku możliwych zakończeń. Muv-Luv podzielony jest na dwa główne scenariusze: Muv-Luv Extra oraz Muv-Luv Unlimited.

Scenariusz Extra jest dość typowym przedstawicielem komedii romantycznych osadzonych w środowisku szkolnym. Główny bohater, Takeru Shirogane, pewnego dnia budzi się w łóżku w towarzystwie pięknej nieznajomej. Zanim jednak jest w stanie w jakikolwiek sposób zareagować, w tej sytuacji dwójkę nakrywa Sumika Kagami - koleżanka z klasy Takeru oraz jego przyjaciółka z dzieciństwa. Jak się okazuje, intruzem jest Meiya Mitsurugi - najmłodsza reprezentantka potężnego konglomeratu Mitsurugi, która zdeterminowana jest wyjść za mąż za naszego bohatera. W trakcie dalszego rozwoju wydarzeń Takeru będzie prowadził dialogi zarówno z Meiyą, jak i Sumiką, a od jego wyborów zależeć będzie, z którą z nich nawiąże emocjonalną więź. Wszystko to poprzetykane powracającym wspomnieniem z czasów dzieciństwa, w którym chłopak obiecał ożenek małej dziewczynce, której twarzy nie może sobie przypomnieć...

Drugi scenariusz, Unlimited, odblokowujemy po ukończeniu ścieżek dwóch głównych sympatii bohatera i stanowi on wariację na temat znanych z oryginału wydarzeń, oferując poważniejszy, militarny wątek. Ten sam, znany z Extra, Takeru Shirogane, budzi się pewnego dnia w swoim pokoju, zdziwiony nieobecnością Sumiki oraz Meiyi, które zwykle towarzyszyły jego pobudkom. Nieco zaniepokojony chłopak planuje skierować swoje kroki ku szkole, na ulicy wita go jednak widok wszechobecnego zniszczenia, zgliszcz budynków oraz wielkich robotów bojowych na ulicach. Zostaje on skierowany do najbliższej bazy wojskowej, gdzie spotyka się ze swoimi szkolnymi znajomymi i nauczycielkami - wszyscy jednak są nowymi rekrutami szkoleniowymi, doglądanymi przez znane z katedr instruktorki. W tym miejscu Takeru uczy się pilotować mechy Tactical Surface Fighters oraz poznaje prawdę o swojej nowej sytuacji. Ten świat zalicza się do innej linii czasowej, w której Ziemia najechana została przez rasę kosmitów zwanych BETA ("Beings of the Extra Terrestial origin which is Adversary of human race"), którzy dziesiątkują populację ludności i zajmują kolejne strategiczne punkty oporu.

We wrześniu 2006 r. zarówno Muv-Luv, jaki i jego sequel, Muv-Luv Alternative, doczekały się wersji "all-age" z wyciętą zawartością dla dorosłych. Wydanie to było bazą pod konwersje na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Anglojęzyczna konwersja na PlayStation Vita możliwa była za sprawą zbiórki funduszy na platformie Kickstarter.


Opis opracował: Daaku

Miesięcznik PSX Extreme