Mobile Suit Zeta Gundam: Away to the Newtype (SNES)

Mobile Suit Zeta Gundam: Away to the Newtype (SNES)

Mobile Suit Zeta Gundam: Away to the Newtype
 • Producent: Bandai
 • Wydawca: Bandai
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 01.03.1996
 • Europa: Nie wydano
 • Polska: Nie wydano
 • Gatunek: RPG taktyczny, Zręcznościowa
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • od lat 12

Ocena społeczności

7.51 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Mobile Suit Zeta Gundam: Away to the Newtype jest taktyczną grą RPG opartą o uniwersum serialu anime Mobile Suit Gundam. Została wydana w 1996 r. na konsolę Super Nintendo Entertainment System, a zarówno za developing, jak i dystrybucję na terenie Japonii odpowiadała firma Bandai.

Gra jest oficjalnym sequelem wydanego rok wcześniej Cross Dimension 0079, fabularnie skupiając się tym razem na serii telewizyjnej Zeta Gundam i jego bohaterze, Kamille Bidan. Zdecydowanie większą rolę odgrywają teraz dialogi między postaciami oraz animowane scenki, których wyraźnie brakowało w pierwszej odsłonie serii. Tytuł rozwija zastosowane już w oryginale, nietypowe podejście do prezentacji taktycznego systemu walki niespotykane w wydawanych w tamtych latach tytułach konkurencji.

Tym razem każdy z rozdziałów podzielony jest na szereg następujących po sobie potyczek, do których przystępujemy albo na bliskim, albo na dalekim zasięgu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze znanymi już rozwiązaniami - korzystając z ogólnej puli AP, przemieszczamy się i atakujemy jedną z maksymalnie trzech jednostek (zwykle Gundam mkII lub Zeta Gundam wspomagani przez Gazę i Hambrabiego), a otrzymywane obrażenia wpływają na potencjał całej drużyny zamiast pancerza poszczególnych Mobile Suitów. System walki na dystans zapożycza natomiast rozwiązania z wydanego w 1991 r. Mobile Suit Gundam F91: Formula Senki 0122, oferując bardziej zręcznościowe podejście. W każdej potyczce stawiamy czoło maksymalnie trzem celom latającym, które następnie próbujemy śledzić klawiszami kierunkowymi, dopóki jeden z nich nie znajdzie się w ramach naszego celownika - możemy wtedy zaatakować normalnie, korzystając z dostępnego uzbrojenia pokroju wbudowanego karabinku czy działka plazmowego, lub specjalnie, wyprowadzając dłuższą kombinację przycisków. Obojętnie, czy uda nam się przeprowadzić atak czy nie, po fazie ofensywy następuje faza obrony, podczas której unikamy ostrzału każdego przeciwnika po kolei, starając się, aby żaden z nich nie znalazł się w naszym polu widzenia (ponownie nakreślonego celownikiem). Po pokonaniu wszystkich celów (lub też zmuszeniu do ucieczki bossa) naszą efektywność podsumowuje ekran wyników, podający liczbę trafionych przeciwników, pozostałą energię AP oraz rezerwy amunicji.

Wraz z pokonanymi celami wzrasta otrzymywane przez nas doświadczenia, a w wyniku awansu na kolejny poziom otrzymujemy Prime Points, które możemy zużyć na podniesienie wprawy Kamille'a w walce. Menu rozwoju jest tym razem podzielone na dwie części, gdzie w pierwszej do wyboru mamy zasięg ruchu, natężenie cząsteczek Minofsky (do walk w kosmosie) i liczbę slotów na przedmioty odnawiające energię lub amunicję, a w drugiej - szybkość wyszukiwania celu, siłę i obronę przed atakami fizycznymi, natężenie i obronę przed ostrzałem oraz siłę i obronę przed zdolnościami specjalnymi. Niektóre ze statystyk znajdują zastosowanie tylko w walkach na lądzie lub w kosmosie, należy więc dbać o odpowiednie ich zbalansowanie.

Gra nigdy nie została przetłumaczona na język angielski, ale jej interfejs oparty jest w większości o ten język, więc osoby znające fabułę serialu mogą zapoznać się z tytułem bez większych niewygód. 


Opis opracował: Daaku