SKLEP
Fable Anniversary
7232V

Fable Anniversary

Fable Anniversary
  • Premiery
  • Świat: 04.02.2014
  • Europa: 07.02.2014
  • Polska: 07.02.2014
  • Gatunek: RPG, RPG akcji
  • Liczba graczy: 1
  • od lat 16
  • przemoc

Fable Anniversary to gra RPG, będąca remake'iem Fable, które ukazało się we wrześniu 2004 roku na pierwszą konsolę Microsoftu. Za wersja na Xboksa 360, która ukazała się na początku 2014 roku odpowiada  Lionhead Studios.

Siłą Fable jest baśniowa kraina Albion, w której dość swobodnie możemy poczynać sobie od wieku chłopięcego aż po osiągnięcie pełni męskości. Wliczając w to tatuaże, wymyślną brodę i szereg niewiast. Każdy czyn w podzielonym na mniejsze i większe lokacje świecie gry niesie za sobą konsekwencje. Podążając ścieżką sprawiedliwości cieszyć można się uwielbieniem ludu i aureolą rozświetlającą oblicze praworządnego paladyna. Typ spod najciemniejszej gwiazdy z biegiem czasu zyskuje zaś czerwone ślepia, rogi i towarzystwo latających wokół głowy much. Okoliczni wieśniacy na sam widok uosobienia zła w panice biorą nogi za pas.
 
Pod względem fabularnym Lionhead postawiło na starą jak świat historię "od zera do bohatera". Naszego protagonistę poznajemy jako młodego chłopaczka, który podczas ataku bandytów na rodzinną wioskę traci najbliższych, by następnie dziwnym zbiegiem okoliczności trafić pod opiekę prowadzonej przez potężnego maga Gildii Bohaterów. Banlana fabuła w żadnej mierze nie przeszkadza w cieszeniu się zwiedzaniem urzekających zakątków Albionu, ograniczoną, acz rajcowną kreacją postaci i brytyjskim humorem, którym twórcy szczodrze podlali Fable.  Walka w Fable odbywa się w czasie rzeczywistym - ważne znaczenie mają tu elementy zręcznościowe, ale również trzy główne atrybuty: Siła, Zdrowie i Wytrzymałość. Oprócz zwykłych ataków bronią białą posługiwać można się również magią. Gracz ma wpływ na ilość punktów doświadczenia przydzielanych po potyczkach - jeśli wrogowie nie będą w stanie zadać ciosu awatarowi, to system naliczy znacznie większą pulę punków doświadczenia, niż przy ponoszeniu strat. W świecie gry znajduje się również wiele miejsc, w których nie prowadzi się walki - są to głównie osady i miasta, w których można np. zakupić ekwipunek, albo kupczyć workami ziarna albo beczkami piwa.
 

Tytuł zawiera szereg innowacji względem pierwowzoru – nowy silnik graficzny i tekstury w rozdzielczości HD, zremasterowny dźwięk oraz nowy interfejs gracza. Niestety nie obyło się bez problemów z utrzymaniem płynności animacji. Gra została wyposażona w system osiągnięć. Gracze mogą wybierać pomiędzy systemem sterowania (wykorzystanie przycisków na padzie) zastosowanym w oryginalnym Fable, a tym wprowadzonym do serii wraz z premierą Fable II. Tytuł zawiera też zawartość dotąd znaną jedynie graczom, którzy grali w wydany na PC dodatek „The Lost Chapters”. Aplikacja Xbox SmartGlass zapewnia wsparcie dla urządzeń z systemem Windows 8 – gracze na swoich urządzeniach mobilnych mogą śledzić mapę świata gry, odkrywać sekretne miejsca, czytać zupełnie nowe opisy postaci czy oglądać screeny z oryginalnej wersji gry i porównywać je z tym, co widzą na ekranach swoich telewizorów.

Recenzje

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme