Tales of Xillia (PS3)

Tales of Xillia (PS3)

Tales of Xillia
  • Premiery
  • Świat: 08.09.2011
  • Europa: 09.08.2013
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG, RPG akcji
  • Liczba graczy: 1
  • od lat 12

Ocena społeczności

8.254 głosów
-

Ocena PPE.pl

8.5 Czytaj recenzję

Tales of Xillia to 13 odsłona we flagowej RPG-owej serii od Namco Bandai. Tytuł pojawił się na japońskim rynku we wrześniu 2011. Na Starym Kontynencie gra zawita w 2013 roku. Dostępna będzie tylko wersja na PS3.

Tales of Xillia opowiada o losach dwójki głównych bohaterów - 15-letniego Jude'a Mathisa oraz 20-letniej Milly Maxwell. Obie postacie mieszkają w świecie Liese Maxia, w którym wspólnie funkcjonują potwory, duchy oraz ludzie. Fabuła w Tales of Xillia rozpędza się od momentu spotkania Jude'a z Milly, która podaje się za obrońcę uciśnionych duchów. Dziewczyna wykazuje pewne cechy nadnaturalne - nie musi się odżywiać (jej źródłem energii jest Mana). Postać specjalizuje się w magii czterech podstawowych żywiołów: wody, wiatru, ziemi oraz ognia.

 

Tales of Xillia wykorzystuje znany fanom serii Tales zmodyfikowany system walki "DR-LiMBS", czyli Dual Raid Linear Motion Battle System. Potyczki odbywają się na wydzielonych arenach, oddzielnych od plansz eksploracji. Po załadowaniu się rzeczonej strefy gracz kieruje wybranym bohaterem (bezpośrednio tylko jednym; reszta zarządzana jest przez SI). W trakcie batalii można swobodnie łączyć w łańcuchy zwykłe ciosy oraz ataki specjalne w formie Artes, zabierających punkty TP. Nowa w Tales of Xillia funkcja pozwala na łączenie mocy dwóch bohaterów w sprzężonym ataku zwanym Link Arte. W grze pojawia się również Overlimit, który wcześniej mieliśmy do dyspozycji w Tales of Vesperia i Tales of the Abyss. Ten ruch pozwala na wykorzystywanie bardzo potężnych Mystic Artes.

 

Nowością w gameplayu Tales of Xillia jest ustawienie kamery w trybie TPP, za plecami głównego bohatera (w trakcie zwiedzania plansz). Wcześniejsze odsłony serii ukazywane były w uproszczony sposób. Tym razem eksploracja lokacji jest bardziej realistyczna. Tytuł wyróżnia się także bardziej wiarygodną oprawą wizualną.

 

Gra została po premierze w Japonii przychylnie przyjęta przez japońskich dziennikarzy. Magazyn Famitsu ocenił Tales of Xillia na 39/40, co stanowi najwyższy wynik w historii całej serii. Namco Bandai chwaliło się również kilka miesięcy po japońskiej premierze, że omawiane RPG rozeszło się w ilości 740 tysięcy kopii. Wydawca planuje uzyskać porównywalny wynik po premierze w Europie i USA, która nastąpi w 2013 r.

Podobne gry