Tomb Raider: Definitive Edition (XONE)

Tomb Raider: Definitive Edition (XONE)

Tomb Raider
  • Premiery
  • Świat: 28.01.2014
  • Europa: 31.01.2014
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Przygodowa, Akcja
  • Liczba graczy: 1-8
  • od lat 18
  • wulgarny język
  • online
  • przemoc

Ocena społeczności

8.695 głosów
-

Ocena PPE.pl

8.5 Czytaj recenzję

Wydany w 2013 roku TOMB RAIDER to reboot znanej serii z bohaterką będącą jedną z ikon nie tylko gier wideo, ale i popkultury. Crystal Dynamics postanowiło odświeżyć wizerunek Lary Croft stawiając bardziej na akcję w wydaniu serii Uncharted, niż na stare rozwiązania i motywy.

Gracze wcielają się w sławną panią archeolog w jej młodych latach, kiedy to nie była jeszcze zahartowaną w archeologicznych eskapadach wyjadaczką starożytnych ruin. Dziewczyna rusza wraz z ekspedycją zameldowaną na statku Endurance, by odnaleźć starożytne, japońskie królestwo Yamatai, w którym wedle legend żyła szamańska królowa Himiko. Lara wbrew radom płynącego z nią dr Jamesa Whitmana namawia grupę odkrywców, by zbadać Trójkąt Smoka - miejsce, w którym wiele statków zniknęło całkowicie bez śladu. Podróż przerywa sztorm rozrywający statek na pół i bohaterka ląduje na niebezpiecznej i wcale nie bezludnej wyspie. Pozostawiona sama sobie musi zadbać o przeżycie, póki nie spotka jakichkolwiek ludzi. Sęk w tym, że większość z nich, najdelikatniej mówiąc, nie jest nastawiona przyjacielsko.

TOMB RAIDER jest przygodową grą akcji, w której gracze przemierzają urokliwe, acz często zabójcze zakątki odizolowanej wyspy. Struktura poziomów pozwala na powrót do wcześniejszych lokacji i dokładniejsze ich przeczesywanie dzięki nabywanym w trakcie umiejętnościom (punkty doświadczenia przydzielamy w trzech kategoriach rozwoju postaci) i przedmiotom. Oprócz głównej linii fabularnej na zwiedzenie czeka szereg zorganizowanych w stylu wyzwań grobowców, na których końcu czeka stosowna nagroda. Nie brakuje zadań pobocznych, systemu ulepszania broni dzięki zdobytym surowcom i zbieractwa różnego typu "znajdziek" (geo-skrzynki, skarby oraz pamiętniki rozbitków). W dużej mierze ograniczono karkołomne akrobacje platformowe na rzecz elementów survivalowych i efektownych scen walki przy użyciu przeróżnego typu broni palnej, białej i łuków, z możliwością cichej eliminacji przeciwników lub ich brutalnego wykończenia w bezpośredniej konfrontacji. Nie uświadczymy za to aktywnego systemu osłon - młoda archeolog sama stara się zostać niepostrzeżona, gdy tylko w okolicy pojawią się wrogowie.

Crystal Dynamics zaimplementowało również tryb multiplayer, za którego produkcję odpowiada studio Eidos Montreal. W jego ramach w kilku różnych opcjach zabawy ścierają się ze sobą dwie czteroosobowe drużyny graczy - jedna wciela się w rozbitków, druga zaś wskakuje w skórę zamieszkujących wyspę antagonistów.

Gra nie stroni od mocnej tematyki i ostrego języka. W trakcie rozgrywki nie raz i nie dwa da się usłyszeć siarczyste wulgaryzmy. W polskiej wersji TOMB RAIDER głosu Larze użyczyła Karolina Gorczyca. Edycja na konsole PS4 i Xbox One nosi podtytuł Definitive Edition i może pochwalić się lepsza fizyką czy chociażby odwzorowaniem twarzy i włosów Lary. 

Podobne gry