Myth II: Duszożerca
56V

Myth II: Duszożerca

Myth II: Duszożerca
  • Producent: Bungie Software
  • Wydawca: Bungie Software (USA), GT Interactive Software (Europa)
  • Polski dystrybutor: LEM (Win, Mac)
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 30.11.1998
  • Europa: 1998
  • Polska: 1999
  • Gatunek: Strategiczna
  • Liczba graczy: 1-16

Myth II: Soulblighter, w Polsce znane także jako Myth II: Duszożerca, to strategia czasu rzeczywistego z elementami gry taktycznej autorstwa Bungie Software wydana 30 listopada 1998 przez dewelopera w USA i w 1998 roku w Europie przez GT Interactive Software na komputery osobiste z systemem Windows oraz Macintosh. W Polsce tytuł pojawił się w 1999 roku, a jego dystrybucją zajął się LiComp-EMPiK-Multimedia. W USA 27 lipca 1999 roku ukazał się port na PC z systemem Linux autorstwa Loki Entertainment.

Myth II nie zmienia ogólnych założeń wersji z 1997 roku, czyli jest to przedstawiciel strategii czasu rzeczywistego, gdzie aspekt ekonomiczny/rozwoju bazy został wyeliminowany na rzecz bardziej rozbudowanej mechaniki starć. Gracz otrzymuje więc określoną wcześniej armię bez możliwości wymiany w przypadku rozgrywki dla pojedynczego gracza lub z możliwością wymiany z innymi graczami w przypadku rozgrywki sieciowej, która to ma posłużyć do wykonania określonego celu - są to między innymi obrona określonego fragmentu terenu czy wyeliminowanie wroga. W przypadku kampanii jednostki mogą się rozwijać, co nie tyle poprawia ich jakość (szybkostrzelność, odporność na obrażenia), co także się akumuluje - trzeba pamiętać tu o tym, że może mieć miejsce sytuacja, gdy dany typ jednostek nie jest przewidziany do uczestnictwa w określonej misji kampanii. Z produkcją można zapoznać się w kampanii dla pojedynczego gracza lub w rozgrywce sieciowej (bungie.net, LAN (Windows) lub AppleTalk (Macintosh).

W ramach fabuły opowiedziana jest historia osadzona jakiś czas po wydarzeniach z Myth: Upadli Władcy - zło zostało pokonane, a jeden ze świadków tamtym wydarzeń, Alric, jako król rządzi będąc w Madrigal. Era spokoju oraz dobrobytu nie trwa wiecznie, ponieważ jeden ze złych z tamtego okresu, Soulblighter (wysoko postawiony dowódca wojsk Balora) planuje wraz ze swoją armią zawładnąć Providence. Zadaniem gracza jest więc powstrzymać wspomnianego dowódcę zanim ten dokona poważniejszych szkód. 

Myth II: Duszożerca doczekał się bezpłatnego dodatku Chimera, a później został dołączony do dwóch wydań zbiorczych - Myth II: Worlds, Myth: The Total Codex (u nas, dzięki Play-It, dystrybuowany jako Myth: Kodeks Absolutu) oraz Myth: Antologia (dystrybuowane przez Cenega Poland). Jest to też ostatnia główna odsłona marki od Bungie Software - za Myth III odpowiada Mumbo Jumbo.

W momencie premiery druga odsłona serii Myth miała ukryty błąd w dezinstalatorze, który to mógł w skrajnym przypadku - poza grą - skasować inną zawartość na dysku, wliczając w to system operacyjny. Przypadkowo wykryty przez pracującą nad azjatycką wersją gry osobę błąd sprawił, że Bungie Software zdecydowało się wycofać wersję 1.0, by naprawić tą usterkę - ta nie występowała w wypuszczonej niedługo później wersji 1.1.


Opis opracował: BZImienny

Podobne gry