PaX

Mateusz Lewandowski Mateusz Lewandowski 31.10.2020, 00:15
TOP10 ♦ Najlepsze filmy wszechczasów o seryjnych mordercach
883V

TOP10 ♦ Najlepsze filmy wszechczasów o seryjnych mordercach

Z okazji Halloween, chciałbym przedstawić listę najlepszych filmów według mnie, o seryjnych mordercach. Zachęcam do dyskusji, dajcie znać, jakie jeszcze tytuły powinny znaleźć się na tej liście. Kolejność losowa.

Poniżej zebrałem listę dziesięciu według mnie najlepszych filmów wszechczasów o seryjnych mordercach. Zdaje sobie sprawę z tego, iż jest znacznie więcej produkcji, w których występują seryjni mordercy, a nie znalazły się w tym zestawieniu, dlatego dajcie znać jaki film według was również powinien znaleźć się na tej liście. Kolejność przedstawionych filmów jest losowa.


1. American Psycho (2000)

 • Premiera: 21 stycznia 2000
 • Reżyseria: Mary Harron

Zamożny nowojorski dyrektor bankowości inwestycyjnej, Patrick Bateman, ukrywa swoje alternatywne psychopatyczne ego przed współpracownikami i przyjaciółmi, zagłębiając się w brutalne, hedonistyczne fantazje. Podobnie jak w książce, nigdy nie jesteśmy pewni, czy zbrodnie Batemansa są prawdziwe, czy po prostu wyimaginowane, ale jego popadnięcie w szaleństwo jest wyraźnie prawdziwe i fachowo opracowane przez Bale'a. Mary Harron zasługuje na uznanie za stworzenie doskonałego filmu.


2. Halloween (1978)

 • Premiera: 25 października 1978
 • Reżyseria: John Carpenter

Piętnaście lat po zamordowaniu swojej siostry w noc Halloween 1963 roku Michael Myers ucieka ze szpitala psychiatrycznego i wraca do małego miasteczka Haddonfield w stanie Illinois, aby ponownie zabić. Carpenter stworzył genialny film, tworząc legendę Michaela Myersa, niepowstrzymanego widma, który wraca do swojego rodzinnego miasta w noc Halloween.


3. Se7en (1995)

 • Premiera: 15 września 1995
 • Reżyseria: David Fincher

Film o dwóch detektywach z wydziału zabójstw (Morgan Freeman i Brad Pitt) w desperackim polowaniu na seryjnego mordercę, który planuje swoje zabójstwa w odniesieniu do siedmiu grzechów głównych. Siedem jest to zdecydowanie jeden z najlepiej zrealizowanych filmów swojej epoki i gatunku.


4. Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974)

 • Premiera: 1 października 1974
 • Reżyseria: Tobe Hooper

Dwójka rodzeństwa i trójka ich przyjaciół w drodze do grobu swojego dziadka w Teksasie staje się ofiarą rodziny kanibalistycznych psychopatów. ​​Jest niewiele filmów, które naprawdę potrafią wystraszyć, a to jest jeden z nich. Napięcie, które generuje ten film, jest czasami przytłaczające, a każdy, kto nie lubi się bać, z pewnością nie będzie w stanie ukończyć tego filmu. 


5. Henry - Portret seryjnego mordercy (1986)

 • Premiera: 24 września 1986
 • Reżyseria: John McNaughton

Film jest częściowo oparty na wyznaniach prawdziwego Henry'ego Lee Lucasa. Film śledzi losy Henry'ego i jego współlokatora Otisa, którego Henry wprowadza do mordowania losowo wybranych osób. Henry'emu brakuje współczucia we wszystkim, co robi. Podczas jednego szczególnie makabrycznego ataku zabijają wszystkich trzech członków rodziny.


6. Koszmar z ulicy Wiązów (1986)

 • Premiera: październik 1984
 • Reżyseria: Wes Craven

Potworny duch zabitego mordercy dzieci szuka zemsty, atakując sny nastolatków, których rodzice byli odpowiedzialni za jego przedwczesną śmierć. Nastolatkowie są dręczeni przez mordercę z pazurami w o imieniu Fred Krueger. Koszmar z ulicy wiązów jest to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych klasyków w historii kina grozy.


7. Monster (2003)

 • Premiera: 16 listopada 2003
 • Reżyseria: Patty Jenkins

Tak, kobiety też mogą być seryjnymi mordercami. Charlize Theron zdobyła zasłużoną nagrodę Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za swoją rolę w tym filmie. Charlize Theron całkowicie zmienia się w Aileen Wuornos, byłą prostytutkę, która zamordowała wielu mężczyzn na przełomie lat 80. i 90.


8. Zodiak(2007)

 • Premiera: 28 lutego 2007
 • Reżyseria: David Fincher

Film oparty jest na książce Roberta Graysmitha, a tytułowy Zodiak to przydomek seryjnego mordercy, który terroryzował San Francisco i północną Kalifornię w późnych latach sześćdziesiątych. Nie jest to najsłynniejszy film Finchera, ale jest to absolutnie jeden z najbardziej niedocenianych thrillerów od lat. Film jest świadectwem smutku i frustracji związanej z próbą rozwiązania tajemnicy, która często wydaje się być poza zasięgiem.


9. Milczenie owiec (1991)

 • Premiera: 30 stycznia 1991
 • Reżyseria: Jonathan Demme

Młoda agentka F.B.I. potrzebuje pomocy uwięzionego mordercy, kanibala, aby złapać innego seryjnego mordercę, szaleńca, który skóruje swoje ofiary. Milczenie owiec nadal pozostaje kinowym dziełem sztuki wśród dramatów kryminalnych i filmów o seryjnych mordercach. Film zdobył oscara w pięciu kategoriach: Najlepszy film, reżyser, aktor, aktorka i scenariusz.


10. Psychoza (1960)

 • Premiera: 16 czerwca 1960
 • Reżyseria: Alfred Hitchcock

Przełomowy film Alfreda Hitchcocka. Prawdopodobnie żaden z filmów na tej liście nie istniałby, gdyby nie Psychoza. Nawet po 60 latach ten film sprawi, że będziesz na samym skraju wytrzymałości. Anthony Perkins jako Norman Bates to legendarne przedstawienie. Fabuła filmu opowiada o sekretarce, która defrauduje 40 000 dolarów od klienta swojego pracodawcy i ucieka do motelu który prowadzony jest przez Normana Batesa.


Tagi:

Oceń notkę
+ +5 -

Oceń profil
+ +12 -
Mateusz Lewandowski
Ranking: 4134 Poziom: 30
PD: 4057
REPUTACJA: 682