Blog użytkownika Krutki52

Krutki52 Krutki52 08.05.2020, 11:57
Cykl GND #3: Mafia III
278V

Cykl GND #3: Mafia III

W kolejnym odcinku cyklu Gra Na Dziś przedstawiam - Mafia III. Jest to trzecia cześć gier akcji z cyklu opowiadających o zorganizowanych grupach przestępczych, której akcja rozgrywa się w tak zwanym otwartym świecie...

   Wydana w październiku 2017 roku na platformę PC, PS4 i Xbox One gra studia Hangar 13 to trzecia część serii gier opowiadających o Mafii. Akcja przenosi nas do roku 1968 i wzorowanego na Nowym Orleanie miasta Nowe Bordeaux. Wcielamy się w postać czarnoskórego Lincolna Clay, który powrócił do swojego miasta z toczącej się wojny w Wietnamie. Główny bohater to członek niewielkiej organizacji przestępczej a motywem głównym historii jest zemsta, w której pomoże nam trzech sojuszników (m.in. znany z poprzedniej odsłony Vito Scaletta). Ciekawym rozwiązaniem jest również dziejąca się w tle rozprawa sądowa, która nadaje ton narracyjny akcji.

   ROZGRYWKA polega na przemierzaniu otwartego świata, który jest bardzo ciekawie zaprojektowany i podzielony na różniące się od siebie klimatem dzielnice, w których mamy do wykonania mało zróżnicowane zadania (jedź i zabij kogoś, jedź i zniszcz jakieś obiekty, lub jedź i przesłuchaj kogoś). W tej prostocie jest jednak metoda, a dzięki atrakcyjnemu modelowi jazdy i strzelania zza osłon, nie jest to aż takie nudne jak mogło by się wydawać. Co innego z misjami pobocznymi, które nie przykuły mojej uwagi, nie licząc wyścigów samochodowych. Całość rozgrywki sprowadza się do odbicia 9 dzielnic i rozdysponowaniu ich pośród wspólników, dzięki czemu dostajemy nowe ulepszenia i możliwości, takie jak na przykład wezwanie wsparcia grupy uderzeniowej czy przekupienie policji na 2 minuty, dzięki czemu możemy zrobić coś nielegalnego, nie bojąc się interwencji policji, którą może zaalarmować również świadek zdarzenia. Pomimo całkiem sporego arsenału broni i tak używałem tych samych ulubionych przez całą grę, podobnie z samochodami, czy ubraniem.

   ŚWIAT WYKREOWANY i poznawanie go jest bardzo miłe i pozwala się wczuć w klimat tamtych lat, jednak pancerne krzaki i inne elementy otoczenia powodowały u mnie często frustracje, gdyż można wejść i przejść w wybrane miejsca tylko tam gdzie zaplanowali to twórcy, co działa na minus i daje poczucie, że ten świat nie jest taki otwarty do końca. Klimat buduję REWELACYJNA ścieżka dźwiękowa (tu ciekawostka - prawie 70 utworów, a jednak w radia jakby powtarzalne utwory) i smaczki historyczne jak sklepy tylko dla białych i wrogość w stosunku do innych ras etnicznych, jak również rozsiane po mieście okładki płyt, magazyny Playboy, czy obrazy Vargasa. Całość tworzy na prawdę realistyczny i klimatyczny obraz tamtych czasów, co dla mnie jest dużym plusem produkcji, choć nie ma tu żadnych aktywności dodatkowych (co jednak dla mnie nie jest żadnym minusem).

   Z TECHNICZNEGO punktu gra prezentuje się przyzwoicie, choć ma lepsze i gorsze momenty to nie można powiedzieć, że gra jest brzydka to jednak graficznego WOW też nie uświadczymy. Standardy typu zmieniające się warunki atmosferyczne czy pory dnia już chyba na nikim nie robią takie wrażenia. Całość jest wykonana po prostu solidnie pod względem graficznym. Gorzej wypada fizyka (pancerne krzaki irytują jak mało co) i niekiedy toporne sterowanie, przez które niejednokrotnie nie mogłem trafić w drzwi czy schody za pierwszym razem. Jedynym plusem jest fizyka jazdy, która mi się podobała, ale po raz kolejny jest to rzecz zrobiona dobrze, bez żadnych innowacji. Pod kątem technicznym jest OK, ale jakoś czuć, że można było lepiej.

   PODSUMOWUJĄC Mafia III to gra bardzo nierówna. Mamy świetny pod kątem klimatu świat i wciągająca, przedstawioną w ciekawy sposób fabułę, jednak wykonanie jego od strony technicznej jest przeciętne. Mamy rozgrywkę, która mimo że celowo zaplanowana na odbijanie dzielnic, jest schematyczna i prosi się o nieco bardziej urozmaicone misje. To wszystko daje obraz gry jakby... Niedokończonej i wydanej na szybko. Szkoda bo gdyby twórcy dopieścili szczegóły to Mafia III, mogła by być jednym z najlepszych sandboxowych gier akcji w historii, a tak pozostanie w mojej pamięci jako tytuł średniej jakości, który nie wykorzystał potencjału fabuły i klimatu świata, jednak można ją polecić, jednak na pewno nie jako tytuł AAA za 250 zł. Rozumiem ludzi który oceniają tę grę na 6/10 z powodów niewątpliwych minusów, jak również tych, których te minusy nie bolały i dali się ponieść klimatowi i oceniają ją na 8.5/10. Ja mam mieszane uczucia, bo ten klimat i czas akcji uwielbiam, ale jednak niedorobiona jest ta gra.

   Zachęcam do komentowania i dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami na temat tego tytułu.

Tagi: free play days GND Mafia III recenzja

Werdykt
Cykl GND #3: Mafia III
Grałem na: XONE
  • + fabuła
  • + klimat i stylizacja świata
  • + muzyka, która trafiła w moje gusta
  • + przyjemna pomimo schematyczności rozgrywki
  • - błędy techniczne
  • - nudne i powtarzalne zadania, szczególnie te opcjonalne
  • - niewykorzystany potencjał świata i dająca się odczuć przeciętność
7.5
Krutki52
Krutki52 Jeśli lubisz gry z dobrym klimatem, fabułą i akcją to jest to, pomimo irytujących "błędów" tytuł godny polecenia. Nie jest to gra wybitna jednak warta w moim odczuciu przejścia głównego wątku, szczególnie "za darmo" jak ja miałem okazję w ramach Free Play Days, lub na dobrej przecenie.
Oceń notkę
+ +7 -

Oceń profil
+ +21 -
Krutki52
Ranking: 2764 Poziom: 35
PD: 6239
REPUTACJA: 1456