Blog użytkownika Sejman22

Sejman22 Sejman22 28.11.2020, 19:46
Gry od ATLUSA które chciałbym żeby miały w końcu lokalizację
221V

Gry od ATLUSA które chciałbym żeby miały w końcu lokalizację

 Witam. Niniejszy blog chcę poświęcić o moim zdaniem najlepszych grach od ATLUS-a które nie doczekały się do tej pory oficjalnej lokalizacji / wydania na zachodzie. Jak zauważycie po mojej liście ATLUS jest bardzo dziwnym i niekonsekwentnym studiem jeśli chodzi o lokalizację swoich gier. Jeśli chcecie się dowiedzieć szczegółów to zapraszam do lektury.

Shin Megami Tensei: Devil Summoner Raidou Kuzunoha versus King Abaddon (Playstation 2, 2008)

Gatunek: Action JRPG

Podobne do: Persona 5 Scramble (a raczej to P5S jest podobne do gier o Raidou), Final Fantasy VII Remake

Dlaczego gra nie została wydana w Europie ? - słaba sprzedaż pierwszej części SMT Devil Summoner Raidou Kuzunoha versus Soulless Army w Europie spowodowana bardziej popularną u nas Personą 4

 Na początku chcę wspomnieć o pewnym wyjątku jakim jest action jrpg SMT Devil Summoner Raidou Kuzunoha versus King Abaddon. Gra co prawda została zlokalizowana na język angielski, ale została wydana tylko w USA. Europa ze względu na słabą sprzedaż ,,jedynki'' na starym kontynencie musiała się niestety obejść smakiem. A szkoda, gdyż ,,dwójka'' ma znacznie ulepszony gameplay względem pierwszej części (m.in. możliwość przywoływania dwóch demonów na raz, czy lepszy system walki). Jedyna legalna możliwość zakupu tej gry dla Europejczyka to cyfrowa wersja na Playstation 3 w ramach Playstation Classics na amerykańskim PS Store. Jeśli ktoś posiada worek pieniędzy (gra jest tzw.,,białym krukiem'') może zamówić wersję pudełkową z USA lub używkę np. z Wielkiej Brytanii. Pudełkowa wersja tej gry jest tak rzadka i droga, że ATLUS powinien pomyśleć nad całkowitym rimejkiem gier o Raidou.

 

Majin Tensei I & II (SNES / PC, 1995)

Gatunek: Strategia, SRPG

Podobne do: starszych części Fire Emblem, SMT Devil Survivor

Dlaczego gra nie została zlokalizowana ? - kwestie budżetowe

Fanowskie tłumaczenie: TAK (wyszło rok temu)

 Jedna z moich ulubionych gier retro na Vicie (Witolda używam obecnie głównie do emulacji). Gra udanie łączy elementy Fire Emblem z Shin Megami Tensei (fuzje demonów), pradziad SMT Devil Survivor na  Nintendo DS. Jeśli ci się podobał Devil Survivor i cenisz postapokaliptyczne klimaty to na 100% polubisz Majin Tensei 1 i 2 na SNES-a. Obie gry mają ABSOLUTNIE UNIKALNY SOUNDTRACK od Hidehito Aoki i Misakiego Okibe (idealnie oddaje klimat lat dziewięćdziesiątych, Mad Maxa i Dooma), a oto jeden z moich ulubionych utworów:

 Szkoda, że ATLUS nie pokusił się o lokalizację i wydanie tych cudownych gier na np. PSP czy Nintendo DS-a. Prawdziwy rarytas dla fanów retrogejmingu. Na szczęście rok temu pojawiło się bardzo dobre nieoficjalne, fanowskie angielskie tłumaczenie tych gier. Polecam spróbować !!!

 

Shin Megami Tensei I & II (SNES, 1992/1994)

Gatunek: Dungeon crawler, JRPG

Podobne do: Digital Devil Story Megami Tensei 1 & 2, dowolny pierwszoosobowy dungeon crawler

Dlaczego gra nie została zlokalizowana ? - kwestie budżetowe. W późniejszym okresie gry zostały oficjalnie zlokalizowane tylko na amerykański rynek (iOS) - jednak kilka miesięcy temu aktualizacja sklepu Apple'a spowodowała zniknięcie tych gier z sprzedaży, więc obecnie SMT I i II można nadal uznać za gry niezlokalizowane.

Fanowskie tłumaczenie: TAK (tylko wersje na SNES)

 Sytuacja z Shin Megami Tensei 1 & 2 wygląda podobnie jak z Personą 1 & 2 - ATLUS zdaje się za wszelką cenę odcinać od tych gier na rzecz bardziej dochodowej (a według części graczy wcale nie lepszej) Persony 3 - 5. Po prostu ATLUS traktuje te gry jak powietrze, jakby nigdy nie istniały (no dobra wciska muzykę i kostiumy z tych gier do swoich DLC). Tak traktować przodków Persony 3-5, oj nieładnie ATLUS. Sprawa z SMT 1 i 2 jest jednak jeszcze gorsza od z Persony 1 i 2. Pierwsze Persony doczekały się chociaż europejskiego wydania i tłumaczenia (z jednym wyjątkiem, ale o tym później), a SMT nie. ATLUS co prawda wydał SMT 1 i 2 z oficjalnym tłumaczeniem, ale były to emulowane wersje z ... Game Boy'a Advance, które były to dalekie od komfortowych do grania na ,,ajfonie''. Na dodatek oczywiście znowu olano Europę i porty dostali tylko Amerykanie. Najgorsze jest to, że niedawno z niewiadomych przyczyn te gry zniknęły wraz z aktualizacją sklepu Apple'a (jeśli posiadasz najnowszą aktualizację ajfona to w SMT 1 & 2 sobie już nie pograsz, gdyż gry po prostu się nie uruchomią). Obecnie jeśli chcesz zagrać w pradziada Persony po angielsku to pozostaje tylko fanowskie tłumaczenie na SNES-a.

 

Shin Megami Tensei Synchronicity Prologue (ZA DARMO !!! PC, 2017)

Gatunek: Platformówka 2D, metroidvania

Podobne do: Metroid, Megaman, SMT Strange Journey, Jack Bross Virtual Boy :)

Dlaczego gra nie została zlokalizowana ? - z okazji 25 lecia SMT gra była rozpowszechniana w Japonii za darmo jako tytuł promujący SMT Strange Journey Redux. Nintendo 3DS na zachodzie w 2018 roku był już praktycznie martwy, wiec nie opłacało się już ATLUS-owi robić tłumaczenia DARMOWEGO tytułu dla USA.

Fanowskie tłumaczenie: TAK :)

 Jedno z niewielu SMT dostępnych na wyłącznie na PC i to na dodatek całkowicie ZA DARMO - wystarczy wejść na japońską stronę ATLUSA i pobrać grę. Bardzo fajne połączenie Metroida, Megamana z ... SMT Strange Journey. Jeżeli grałeś w Strange Journey i uwielbiasz metroidvanię to Shin Megami Tensei Synchronicity Prologue powinno ci się spodobać. Świetny OST (remiks utworów z pierwszego SMT i z Strange Journey, w tym ŚWIETNY remiks BOSS THEME z Strange Journey), Jack Frost i Pyro Jack jako protagoniści (He Ho), ciekawe połączenie mechanik SMT/Persony z platformówką, bossowie to największe zalety tej gry. No i jak na tytuł promocyjny wygląda całkiem nieźle. Jedynym minusem tej gry jest wyśrubowany poziom trudności (na szczęście gra oferuje kilka poziomów trudności) i jest trochę zbyt krótka (przejście zajmuje od 4 do 8 godzin w zależności od wybranego poziomu trudności). Oczywiście gra również doczekała się fanowskiego, angielskiego tłumaczenia.

 

Persona 5 Scramble (PS4, Switch, 2020)

Gatunek: Musou, JRPG, symulator randek

Podobne do: SMT Devil Summoner Raidou Kuzunoha 1 & 2 (niemal kopia tych gier, tyle, że w innym stylu graficznym)

Dlaczego gra nie została zlokalizowana ? - prawdopodobnie przez ,,pandemię'' COVID i tym, że ATLUS zajmuje się obecnie Shin Megami Tensei V, kwestia czasu aż gra się pojawi na zachodzie.

Fanowskie tłumaczenie: BRAK

 Tutaj sytuacja jest bardzo dziwna, po ogromnym sukcesie Persony 5 na zachodzie ATLUS zamiast kuć żelazo póki gorące to się trochę rozleniwił i pogubił. Gra ma już prawie rok na karku, a wciąż nie doczekaliśmy się nawet potwierdzenia zachodniej lokalizacji tego spin-offa, będącego bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z podstawowej Persony 5 (ale nie z Royal). Na (nie)szczęście wszystkie znaki na niebie i ziemii sugerują, że gra zostanie wydana w końcu na zachodzie i to już niebawem 23 lutego 2021 (azjatyckie sklepy wystawiły na swoich stronach preordery z angielską lokalizacją tej gry z najprawdopodobniej tą datą premiery). Prawdopodobnie ATLUS zapowie datę zachodniej premiery podczas Game Awards (10 grudzień 2020, podobnie zrobili już wcześniej zapowiadając zachodnie wydanie Persony 4 Arena). Jak ktoś się nie może doczekać, to polecam przez ten czas ograć gry o Raidou, gry są bliźniaczo podobne do P5S, ale moim zdaniem lepsze - szczególnie jak ktoś ceni gry w klimacie Noir zamiast generycznego anime o nastolatkach ratujących świat.

 

Persona 2 Eternal Punishment (PSP, 2012)

Gatunek: Dungeon crawler, JRPG

Podobne do: Shin Megami Tensei IF + Persona Revelations = Persona 2

Dlaczego gra nie została zlokalizowana ? - z dwóch powodów: przez zachodnich graczy (beznadziejna sprzedaż remastera Persona 2 Innocent Sin na PSP na zachodzie) i z powodu błędnej decyzji ATLUSA, aby wydać grę na przestarzały wówczas sprzęt (serio kto wydaje gry na PSP w 2012 roku ?) na którym panoszyło się ogromne piractwo. Jakby ATLUS wydał grę na DS-a i Vitę gra zdecydowanie lepiej by się sprzedała (przykład SMT IV na 3DS-a). Winni braku lokalizacji jesteśmy zarówno my gracze na zachodzie, jak i sam ATLUS z swoim opóźnionym zapłonem.

Fanowskie tłumaczenie: BRAK (ale powstaje)

 Dylogia Persona 2 to dziwny twór. Innocent Sin na PSX nie zostało zlokalizowane na zachodzie, zaś Eternal Punishment na już tak. W przypadku remasterów tych gier na PSP jest ... odwrotnie. Zlokalizowano Innocent Sin na PSP, ale Eternal Punishment już nie. Czasami mam wrażenie, że za myśleniem ATLUS-a nie nadążysz :D Wydać w 2012 roku grę na PSP to juz w ogóle :) Jako, że już o tym wspominałem podobnie jak w przypadku SMT i i II, ATLUS ewidentnie położył lachę na P1 i P2 i udaje, że Persona zaczęła się od trzeciej częśći, w sumie większość graczy urodzonych po 2000 roku też :( Dlatego tak bardzo dylogia Persona 2 potrzebuje PEŁNEGO RIMEJKU najlepiej na silniku Persony 5, jeżeli remake tych gier by powstał to byłby najlepszy jrpg ever, a Persona 5 przy tych grach wyglądałaby jak nieśmieszny żart i zdecydowanie najgorsza część z serii. Persona 2 ma GENIALNĄ FABUŁĘ, JESZCZE LEPSZE POSTACIE i  KLIMAT RODEM Z STARSZYCH SMT. Jedynie co kuleje w P2 to przestarzały gameplay. No ale jak wiadomo Atlus woli trzepać kasę na śliniących się do Waifu weebach :D Co do fanowskiego tłumaczenia, zajmuje się nim znany moder CJ_Iwakura (to ten koleś co stworzył świetne tłumaczenia do Sakury Taisen na Saturna i Valkyria Chronicles 3 na PSP), wiec o jego jakość można być spokojny, tylko trochę to długo mu zajmuje ... Na koniec dodam jeszcze, że ponoć ATLUS USA chciał tłumaczyć EP na PSP, ale zgody na to nie wydał ATLUS JAPAN - hmm...

 

Shin Megami Tensei Devil Summoner (SEGA Saturn, 1995, PSP, 2005)

Gatunek: Dungeon crawler, JRPG

Podobne do: Shin Megami Tensei Devil Summoner Soul Hackers (Devil Summoner to pierwsza część, Soul Hackers to druga część, zaś gry o Raidou to spin-offy Devil Summonera)

Dlaczego gra nie została zlokalizowana ? - spekuluje się o cenzurze Sony (ATLUS ponoć miał gotowe tłumaczenie tej gry w 1996 roku w planowanej wersji na PSX), w grze istnieje pewien demon łudząco podobny do ... Jezusa (Jezus jako demon - LOL) plus nazwa gry Devil Summoner mogła według Sony wzbudzić pewne kontrowersje na zachodzie.

Fanowskie tłumaczenie: BRAK (ale powstaje, w 2020 roku pewien moder zapowiedział tłumaczenie wersji na PSP), ale jest przetłumaczony skrypt (zrobiony na podobnej zasadzie co np. z Sakura Taisen 1 - 4)

 Jako fan Soul Hackers na 3DS-a ATLUS-owi (i Sony) nigdy nie wybaczę braku lokalizacji oryginalnego Devil Summonera z 1995 roku, jednego z lepszych eksów z Saturna. Angielski skrypt przeczytałem i wydaje mi się być jeszcze lepszy niż w sequelu Soul Hackers. Jakim cudem sequel Soul Hackers dostał angielskie napisy zaś pierwowzór nie ? Totalny bezsens (szzcególnie,ze gra w Japonii sprzedała się równie dobrze co Persona 1 i 2 na PSX-a), no i ta cenzura Sony .... już nawet w 1996 roku dawała siwe znaki :D Gameplay wydaje się być podobny do Soul Hackers, z oczywistych względów przestarzały (w końcu to gra z 1995 roku), ale nadal całkiem nieźle zniósł próbę czasu (mówi to osoba która grała w Might and Magic VI). To Devil Summoner wprowadził do SMT system lojalności demonów i zarządzanie Magnetytem (energią którą żywią się nasze demony), poza tym gra ma dokładnie te same zalety co w Soul Hackers z 3DS-a: klimat, fuzje demonów, Viktora, przywoływaczy demonów, negocjacje z demonami, świetnie zaprojektowane lochy i GENIALNY soundtrack, zwłaszcza ten utwór Toshiko Tasakiego:

 Szkoda, że ATLUS wypiął się na Devil Summonera, a to mój ulubiony spin-off Shin Megami Tensei. Jedyna nadzieja w nowo zapowiedzianym fanowskim tłumaczeniu wersji na PSP. Pewnie szybciej wyjdzie Persona 6 niż te fanowskie tłumaczenia Devil Summonera i Persony 2 Eternal Punishment :D Ale i tak poczekam.

:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: shin megami tensei

Oceń notkę
+ +8 -

Oceń profil
+ +34 -
Sejman22
Ranking: 416 Poziom: 54
PD: 20941
REPUTACJA: 10624