Blog użytkownika Acquainted

Acquainted Acquainted 29.05.2020, 23:11
Fabuła The Last of Us part II – część pierwsza: wszystko zniszczone przez polityczną poprawność, feminizm i propagowanie lewicowych wartości?
248V

Fabuła The Last of Us part II – część pierwsza: wszystko zniszczone przez polityczną poprawność, feminizm i propagowanie lewicowych wartości?

Wstęp jest zbyteczny. Spoilery w tekście są ukryte.

Cześć pierwsza

Przeszedłem grę trzy razy, a przed napisaniem tego tekstu  postanowiłem doświadczyć historii z innej perspektywy i zobaczyłem jak ktoś inny gra.  Moim celem była próba znalezienie odpowiedzi na pytanie co czyni historię w tym tytule wyjątkową. Na odbiór fabuły wpływa wiele elementów: lokacje, reżyseria, gra aktorska, muzyka itd. wszystkie te elementy stoją na  najwyższym poziomie, do tego dochodzi bardzo dobry gameplay. To, co ND zrobiło wyjątkowo dobrze jest połączenie historii z rozgrywką.  Dużo gier ma problem polegający na tym, że działania podejmowane przez gracza podczas rozgrywki w większym lub mniejszym stopniu gryzą się z historią, którą chcą opowiedzieć scenarzyści. Gameplay w The Last of Us nie tylko nie kłóci się z fabułą, ale ją podbudowuje, właściwie to większa część  historii jest opowiedziana podczas, gdy gracz sprawuje kontrolę nad postacią. Jest też kilka ciekawych rozwiązań, które wpływają na imersję tj. zrezygnowanie walk z bossami (jest jeden zarażony na sali gimnastycznej  przy zabiciu, którego trzeba się  trochę namęczyć,  jest też pojedynek z Davidem, ale nie jestem pewien czy nazwałbym potyczkę z nim jako starcie z bossem) przeszukując różne miejsca trafiamy na różne informacje jak osoby zachowywały po wybuchu pandemii, gra wymusza na graczu eksploracje pomieszczeń itd. Historia jest dobra, a na standardy gier wideo nawet bardzo dobra. Jednak prawdziwe pochwały dla studia należą się za wykreowanie niezwykle wiarygodnych postaci oraz ukazanie relacji między nimi.

                           

Podobieństwa do innych dzieł kultury

Fabuła gry  przez wiele osób jest opisywana jako połączenie powieści Cormaca McCarthy pod tytułem „Droga” (książka doczekała się ekranizacji)  i książki P.D James zatytułowanej „Ludzkie dzieci” (również to dzieło zostało przeniesione do świata filmu) + wrzucenie quasi-zombi. Choć istnieją pewne podobieństwa pomiędzy obiema książkami/filmami (polecam),  a grą to muszę przyznać, że są one na tyle małe że takie twierdzenie nie znajduje odbicia w rzeczywistości.  Względem „Drogi” podobieństwa polegają  na tym, że dorosły i dziecko przemierzają post apokaliptyczny świat w poszukiwaniu pożywienia, sprzętu przydatnego wj podróży oraz muszą się bronić przed agresywnymi, zdesperowanymi, walczącymi o przetrwanie ludźmi w najlepszym przypadku próbującymi obrobić z zapasów głównych bohaterów powieści. Historia książki, skupia się bardziej na postaciach niż na następujących po sobie wydarzeniach, co również dotycz tej gry (nie wiem jak to w języku polskim określić, ale historię mogą być [ang] plot driven” or character driven).

Podobieństwa do „ludzkich dzieci” dotyczą przede wszystkim tego, że w post apokaliptycznym świecie mężczyzna stara się przetransportować kobietę mogącą być kluczową postacią dla przetrwania ludzkości. Myślę, że historia stoi na wlanych nogach pomimo tego, że można znaleźć pewne punkty styczne pomiędzy tymi trzema działami to różną się zwłaszcza motywami przewodnimi, strukturą historii oraz klimatem, który jest cięższy w ludzkich dzieciach i sięgający ekstremum w „Drodze” (cały świat umarł, a przetrwały tylko wędrujące po jego zgliszczach jednostki  z wielkim trudem walczące o przeżycie).

Polecam  zobaczyć materiał jednego z najlepszych krytyków zajmującymi się grami o The Last of Us (1:54:30) i wywiad z Druckmannem:

 

Kontrowersje związane  z dodatkiem do The Last of Us

Pierwszym kontrowersyjnym momentem  był pocałunek Elli z przyjaciółką w DLC, a później potwierdzenie przez Druckmanna, że Elli jest lesbijką. Przed ukazaniem się krótkiego dodatku spora grupa ludzi zaczęła pisać gniewne komentarze i wrzucać krytyczne filmy na YT jak to Left Behind będzie zepsutym przez ideologię gównem. Dodatek nie został zniszczony przez lewicową ideologię.

Kontrowersje związane z The Last of Us part II – E3

Kolejnym momentem od, którego cały Internet zawrzał było pokazanie pocałunku pomiędzy Elli a Diną na połączonym zwiastunie z pokazem rozgrywki. Pokazano  jak dwie  lesbijki się całują, co  według sporej grupy osób dowodziło, że ludzie pracujący w Naughty Dog są zupełnie opętani lewicową ideologią. Pokaz na E3 uznałem za udany, bo przedstawione zostały w nim zupełnie nowe postacie istotne dla przebiegu fabuły, zostały zarysowane relacje między nimi oraz podobały mi się przeskoki pomiędzy dwoma fragmentami. W pierwszym z nich motywem przewodnim była zabawa-miłość (ciepła tonacja kolorów), a w drugim zemsta-nienawiść (chłodna tonacja kolorów).

Kontrowersje związane z zwiastunem The Last of Us part II - PGW

Warto wspomnieć o pokazie w Paryżu, który był  lekko krytykowany przez niektórych z powodu pokazania bardzo mocno umięśnionej kobiety, ale prawdziwa lawina krytyki wylała się ze strony feministek,  za pokazanie brutalności wobec kobiet. Odpowiedzią Druckmanna było stwierdzenie, że jest to brutalny, bezwzględny świat, w którym każdy może zabić każdego, a płeć nie ma tu nic do rzeczy.

Kontrowersje związane z Anitą Sarkisian

Obejrzałem wszystkie filmy z jej kanału na YT dotyczące gier. Liczyłem, że dowiem się czegoś interesującego, zostaną poruszone jakieś kontrowersyjne tematy, padną jakieś absurdalne twierdzenia z których można będzie się pośmiać, radykalna szalona feministka zacznie atakować mężczyzn, oberwie się pięknym skąpo odzianym kobietom, dostanę cokolwiek usprawiedliwiającego rozgłos jakim cieszy się Anita Sarkisian, ale zostałem z niczym. Gdyby ta kontrowersja nie była zupełnie wymyślona już na etapie już zbierania funduszy na projekt nakręcenia kilku filmów jak kobiety są przedstawiane w grach komputerowych to nikt nie słyszałby o tej kobiecie. Naprawdę,  to co mówi Anita nie jest ani ciekawe ani odkrywcze, co świetnie obrazują wideo ją krytykujące, które powtarzają  Ad nauseam  tylko tych kilka głupich argumentów:

- ona nie jest nawet graczem - powiedziała, że w królestwie grzybów w Mario jest jedna żeńska postać, a jest ich dziewięć w tym  królestwie  - niszczy wolność artystyczną  - gry są robione pod określoną grupę konsumentów i tak powinno zostać się sprzedaje to nie powinno się w nich nic zmieniać - co jest złego w półnagiej, atrakcyjnej kobiecie z wielkimi cyckami, - feministki rozbierają się niemal do noga na protestach, a później  protestują jak tak są ukazane kobiety w grach = f#@#1the logic - chcą zabronić pokazywania ładnych kobiet, bo same są brzydkie, nienawidzi mężczyzn itp.

Zdecydowana większość osób krytykujących Sarkisian nie zadała sobie nawet trudu, aby przeczytać lub posłuchać, co ma do powiedzenia, więc bardzo często jej krytycy przypisują jej poglądy, których nie wyraziła. Jako osoba, która poświęciła swój ceny czas (20 godzin) na zagłębianie się w tą całą kontrowersję mogę powiedzieć, że poglądy Anity można podsumować w kilku krótkich punktach:

  • Fabuła w grach powinna być lepsza, a postacie kobiece lepiej napisane
  • Dobrze byłoby jakby seksualność żeńskich postaci nie byłaby przesadnie eksponowana  (kto grał w gry RPG ten wie jak często wyglądają zbroje dla mężczyzn, a jak dla kobiet)
  • Różne są kanony piękna, więc powinny pojawić się różne modele ciał kobiet w grach  (powinna być większa różnorodność wyglądu kobiet)

 

Nie wydaje mi się żeby to były jakieś radykalne postulaty. Wiem, że wiele z osób biorących udział w tej kontrowersji to dzieci albo nastolatkowie, ale załamuje mnie to, że także osoby dorosłe potrafią uczestniczyć w tych żałosnych dyskusjach, które i tak są pozbawione znaczenia.  Branża i będzie podążała w kierunku takim, co Naughty Dog, ponieważ twórcy gier będą próbowali przyciągnąć coraz więcej nowych osób do grania w tym  młodych kobiet.

 

Czy Naughty Dog może pójść jeszcze dalej w swoich poglądach?

Moim zdaniem nie, bo już osiągnęli do czego dążyli już w poprzednich produkcjach. ND wyróżniało się na tle branży tym, że zawsze było za feminizmem (w najlepszym tego słowa znaczeniu). Żeńskie postacie w grach tego studia były przedstawione z taką samą dbałością jak męskie.  Nie spodziewam się, żebyśmy dostali w The Last of Us II coś drastycznie różniącego się od tego, co zobaczyliśmy Uncharted 1 ,2, 3, 4. The Last of Us. Poglądy Druckmanna nie zmieniły się od czasu produkcji pierwszej części The Last of Us  oraz czwartej części Uncharted, więc nie wiem skąd  wziął się  pomysł, że  w jego nowej grze będzie wpychana przez gardło lewicowa propaganda?

Dlaczego spadła tak krytyka na The Last of Us part II?

Pojawiły się trzy fragmenty gry  w wyciekach, które mogą dać fanom pierwszej części powody do  lekkiego zaniepokojenia, ale należy zaznaczyć, że: nie  wyciekło nic , co nie mogłoby być odwrócone na korzyść historii, a  fragmentom które wielu z was widziało brakuje kontekstu sytuacyjnego.

Zauważyłem jeden niepokojący trend jak w filmie/grze/serialu kluczową rolę gra kobieta biorąca  udział w walkach, akrobacjach to nikt nie zwraca na to uwagi dopóki gra/film/serial są oceniane pozytywnie. Jeżeli film/gra/serial okażę się klapą to spora grupa osób będzie twierdziła, że istnieje tylko kilka powodów dlaczego tak się stało: FEMINIZM + LGBTQ + SJW, lewicowa propaganda. Jako przykład podam nową trylogię  Gwiezdnych Wojen, które miały okazały się zupełną klapą ponieważ: powstawały w wielkim pośpiechu, nikt nie miał pomysłu jak rozwinąć nową trylogię, nie wiedzieli czy chcą trzymać się kurczowo starszych części, czy zaoferować widzom coś nowego, Abrams mógł zacząć nową trylogię taką jak mu się podobało, a położył tak mizerne fundament pod nową trylogię, że ręce opadają,  pudełko tajemnic to jeden z najgłupszych pomysłów jak pisać historię … ogólnie całe Gwiezdne Wojny od Disneya  to jedna wielka katastrofa na niemal każdym poziomie. Kulturowi krytycy znajdujący się po prawicy  od razu znaleźli powód dlaczego Gwiezdne Wojny zawiodły Rey jest zbyt silna , jest też podejrzanie wyglądający murzyn, kobieta w flotowych włosach i Azjatka...

 

Wycieki

Jeżeli obawiacie się spoilerów nie rozwijajcie listy poniżej. a jak chcecie o nich porozmawiać  to zapraszam do przeczytania mojej opinii na ten temat i komentowania.  Pamiętajcie, aby rozmowy o fabule ukryć poprzez  oznaczenie ich jako spoiler.

Uwaga, SPOILER!
[Pokaż]

Tagi:

Oceń notkę
+ +10 -

Oceń profil
+ +16 -
Acquainted
Ranking: 2825 Poziom: 31
PD: 4608
REPUTACJA: 1181