Blog użytkownika petanorech

petanorech
petanorech petanorech 14.03.2019, 22:26
Mortal Kombat 1+2+3 (GOG.COM) - recenzja
152V

Mortal Kombat 1+2+3 (GOG.COM) - recenzja

Tak - znowu Mortal... :)

Jakiś czas temu Mortal Kombat Arcade Kollection zostało usunięte z serwisu Steam. Kompilacja pierwszej trylogii w wersji 'arcade perfect' była świetną okazją by przypomnieć sobie klasyczne Mortal Kombat. Na szczęście z pomocą przyszła ekipa z GOG.COM


GOG.com, czyli inaczej Good-Old-Games. Chyba nie ma tutaj osoby która nie kojarzy tej platformy cyfrowej dystrybucji, jednak słowem wyjaśnienia dla tych którzy tą nazwę słyszą pierwszy raz - GOG.com to skupiający się na sprzedaży w dużej części klasycznych gier komputerowych, dostosowanych do dzisiejszych komputerów, kart graficznych i systemów operacyjnych. Odkąd tylko pamiętam podobnie jak i na każdej innej tego typu stronie, dział 'Request' jest dosłownie zasypywany przed graczy którzy chcą legalnie pobrać swoje ulubione klasyki. GOG na szczęście głuchy na ich prośby nie jest, cały czas stara się pozyskiwać odpowiednie licencje. Ostatnimi czasy na platformę trafiła pierwsza trylogia Mortal Kombat.
Zacznijmy od najważniejszego, pakiet zawiera trzy gry - Mortal Kombat, Mortal Kombat II i Mortal Kombat 3 - każda z nich to wersja DOS. Nie są to wersje arcade, Games For Windows czy PSN/XBLA (te które ukazały się między innymi w pakiecie MK Arcade Kollection). Są to oryginalne wydania gry, które ukazały się na PC i jednocześnie najwierniejsze arcadowe porty jakie ukazały się na domowe systemy. W dodatku korzystają one ze swoich 'zaktualizowanych' automatowych odpowiedników, ale po kolei.
 

Pierwszy Mortal Kombat został wydany na PC w dwóch wersjach. Pierwsza to wersja dyskietkowa - jej konwersja została wykonana o arcadowy port Mortal Kombat w wersji 3.0, przez co gameplay jest nieco wolniejszy, a muzyka i efekty dzwiękowe słabsze. Druga wersja gry ukazała się już na CD, na kompilacji Mortal Kombat & Mortal Kombat II w 1997 roku. Ta wersja jest bardziej zbliżona do ostatecznej arcadowej wersji, czyli 5.0 (ostateczny). Muzyka i dźwięki odtwarzane są z plików WAVE, gameplay jest szybszy niż wersja dyskietkowa oraz pozbyto się wielu błędów. Na szczęście dostępny w pakiecie Mortal Kombat, to wersja z CD.
 

Mortal Kombat II - podobnie jak i pierwsza część, tak i ta została wydana w wersji dyskietkowej i CD, jednak nie różnią się one tak bardzo. Niestety obie posiadają muzykę MIDI, która brzmi znacznie gorzej. Cała konwersja jest zbliżona do wersji arcadowej 2.1, z poprawionymi kilkoma bugami. 
 

Inaczej sprawa ma się w przypadku trzeciej części serii. Mortal Kombat 3 zostało wydane w dwóch wersjach - DOS i Windows 95. Oczywiście w tym pakiecie dostajemy wersję DOS. Można się sprzeczać, ale wiele graczy uważa właśnie ten port za najlepszy MK3 dostępny na PC. Gra została oparta o ostatnią automatową wersję (2.1), jednak gameplay jest nieco szybszy i posiada miejscowe spadki animacji (głównie menu wyboru postaci). W dodatku wersja ta posiada najlepszą oprawę dźwiękową, nowe tryby gry - Tournament i możliwość grania przez sieć lokalną (IPX) oraz możliwość grania bossami. Wersja Windows (wydaje się oparta o port z PSX) wydaję się przy niej nieco uboższa, w dodatku cierpi na brakujące klatki animacji i efekty dźwiękowe oraz inne błędy graficzne.

Pomimo kilku wypisanych przeze mnie błędów pamiętajcie, że są to najwierniejsze arcadowe porty jakie ukazały się na domowe systemy. Jedyne czego mi w tym pakiecie brakuje to różnych dodatków. GOG.com od czasu do czasu dodaje do swoich gier różne tapety, instrukcje, ścieżki dźwiękowe. Niestety tutaj kupujemy tylko 'gołe' gry, a szkoda bo instrukcje do pierwszych trzech części zawierają różne fajne szkice, historie postaci, ciosy specjalne - co myślę, że było by miłym uzupełnieniem kolekcji. Za cały pakiet GOG.com liczy sobie niecałe dwie dyszki. Myślę, że za taką dawkę nostalgii to nie jest wysoka kwota. No i liczymy, że wkrótce serwis ponownie przejrzy stronę "Request" - bo w kolejce czekają Mortal Kombat Trilogy i Mortal Kombat 4.

 

autor: petanorech
https://ultimatemk.blogspot.com/

Tagi: mortal kombat Mortal Kombat 3 Mortal Kombat II pc retro

Oceń notkę
+ +17 -

Oceń profil
+ +15 -
petanorech
Ranking: 2121 Poziom: 32
PD: 5008
REPUTACJA: 1057