SKLEP

Gra Słów

Bartol-BB Bartol-BB 08.01.2019, 02:12
Final Fantasy Tactics: Ivalice. Rozdział trzeci.
1264V

Final Fantasy Tactics: Ivalice. Rozdział trzeci.

Witajcie w kolejnym, trzecim rozdziale. Dziś przyjrzymy się zasadom zasięgu oraz rzucania magick oraz umiejętności. Zobaczycie również kolejne zdjęcia kart postaci, pionków, planszy oraz ekwipunku. Na koniec kolejne pytanie tworzące nam bohatera. Kominek rozpalony i grzańce polane!

          Na początek podziękowania: dzięki za kolejne kilkaset odsłonięć poprzedniego bloga i wszystkie komentarze. Cieszę się, że pojawia się kilku regularnych bywalców i wciąż przybywa nowych! Z tego miejsca dzięki też Kosowi za posłanie w świat wieści o tym projekcie, to wszystko wiele dla mnie znaczy.

Teraz przechodzimy do sedna naszego spotkania!


Część trzecia - walka w takcie.

Pamiętając z poprzedniej części, postacie poruszają się po polach dzięki swej statystyki Move. Wartość tej statystyki określa liczbę pól jakie może postać przejść. Warto nadmienić, że ruch ten odbywa się po sąsiednich polach, ale nie po skosie. Jump z kolei określa ile wzwyż może przejść postać, przykładowo jeśli postać ma Jump=3 to stojąc na polu o wysokości 2 może się poruszyć na pole o wysokości mniejszej lub równej 5. Pola wertykalne to nasze bloki: szachownica planszy to 0, bloki o wys.1 to czyste bloki, wys.2 czarne, wys.3 zielone, wys.5 brązowe, wys.7 czerwone, wys.10 złote. Bloków jest naprawdę sporo i gdyby ułożyć wszystkie jeden na drugi wyszłoby ponad 4 metry, więc można zbudować wiele różnych plansz.

          Bronie, umiejętności i magick również mają swój zasięg horyzontalny i wertykalny. Spoglądając na opis broni Sword widzimy w tabeli Zasięg jako 1v2/1v3. Tłumaczymy to tak, że możemy zaatakować cel, który stoi o 2 pola poniżej nas lub o 3 pola wyżej od nas. Znając ten zasięg zerknijmy na zdjęcie:

          Drużyna zawędrowała w głąb opuszczonej w popłochu kopalni magicite. Ciśnienie jest tu tak inne, że każdy łyk wody zdaje się przepływać przez gardło niczym bukłak nafty, powoli i ciężko. Po wielu zawiłych korytarzach natknęła się na dobrze skrywany szyb a w nim ogromne złoża magicznego kruszcu, pilnowane przez dulluhana, czyli ożywioną zbroję oraz wielkiego kamiennego, golema. Bohater rasy seeq uzbrojony w miecz, jest blisko dulluhana i jest poza zasięgiem broni przeciwnika, który także dzierży miecz. Nasz seeq stoi na polu o wysokości 6 natomiast dulluhan na polu o wysokości 10, więc żaden nie dosięgnie drugiego za pomocą swojej broni, mimo, że są oddaleni od siebie o jedno pole horyzontalnie.

Rys.1 

          Niektóre z broni np. włócznie mają dalszy zasięg, 1v3/1v3 i dodatkowo moża nimi atakować jedno lub dwa pola przed siebie. Na zdjęciu widzimy bohatera bangaa, który może zaatakować golema włócznią, mimo, że jest oddalony od niego o dwa pola. Bangaa napina mocno mięśnie i uścisk na drzewcu po czym wymierza jedno silne pchnięcie! Jego gardło uwalnia charczący syk gdy grot włóczni wbija się w twardą nogę kamiennego kolosa- opór jest tak duży, że w dłoniach bangaa pojawiają się niezliczone drzazgi. Wie, że dla golema to niewielka rana, dlatego bangaa nie może ustępować i czym prędzej rusza w dalszy bój. Warto nadmienić, że tego typu broń sprawdza się w momencie, gdy nie chcemy uruchamiać umiejętności Reaction atakowanego celu np. Counter. Na drugim zdjęciu bangaa również może zaatakować golema włócznią, lecz naraża się na jego Reaction.

           

         Wyjątkowym zasięgiem cechują się kusze oraz broń palna- te rodzaje broni można użyć wobec celu, który stoi od postaci w dużej odległości, ale tylko w po linii wzroku. Innymi słowy cel może zostać trafiony jeśli jest w zasięgu broni po linii prostej i jeśli na drodze nie stoi żadna przeszkoda, w tym również inna postać. To dobry moment, aby wytłumaczyć kierunki postaci.

          Tak jak było wspominane w poprzedniej części cel zaatakować można od różnej strony- przodu, boku lub tyłu. To, w którym kierunku postać jest obrócona na planszy warunkuje ustawienie pionka postaci. Jeżeli pionek postawiony jest tak, że jego podstawka dotyka krawędzi pola, wtedy w kierunku tej krawędzi zwróconą ma twarz. Dodatkowo bardzo ważnym taktycznym elementem jest wielkość pionka. Jeśli pionek lub choćby jego część jest w zasięgu linii wzroku to uznajemy go za możliwy do trafienia. Jest to element taktyczny na duże pionki. To, od której strony cel zostanie trafiony warunkuje przecięcie linii pola przez linię wzroku, LoS, Line of Sight. Na zdjęciu nasza bohaterka viera- jasnoniebieski kryształ, obiera za cel dulluhana- ciemny niebieski kryształ. Zakres jej kuszy pozwala na trafienie przeciwnika od jego lewej strony. Mechaniczny dźwięk zespołu elementów naciągania cięciwy i nagły świst! Viera’ę lekko wzdryga po odrzucie strzału a bełt trafia ożywioną zbroję. Z miejsca, w które przeciwnik otrzymał cios sączy się coś na kształt czarnych iskier- to magick napędzające dulluhana, ulatuje niczym paliwo z przebitego baku. Na kolejnym jednak zdjęciu widzimy, że przeciwnik ustawił się tak, by był skierowany przodem do ściany- widać, że jego pionek jest solidnie zakryty i viera nie może go trafić strzałem z kuszy z pola, na którym stoi.

         

         Podczas walki możemy trafić na pułapkę lub mechanizm aktywujący np.zapadnię. I tak patrząc na zdjęcie widzimy bohatera moogle, który pod latarnią znalazł dźwignię, która zsypuje wydobytą rudę magicite na golema stojącego pod nim. Pułapki mogą mieć własny zasięg i efekt- ta konkretnie działa na te konkretnie pola.

          Większość magick oraz umiejętności posiada zakres działania większy niż broń- mogą mieć efekt na kilka pól. MP potrzebne do rzucania magick, ładuje się od początku walki- im postać ma większe MA, tym szybciej ładuje się MP. To na jakie pola można użyć zaklęcie dowiemy się zerkając do tabeli danego magick. Załóżmy, że na zdjęciu widzimy sytuację, gdzie bohater nu mou rzuca zaklęcie leczące Cure na towarzyszy. Zasięg możemy porównać do tego jak daleko rzucimy granat, a efekt, to wybuch. Zajmijmy się póki co kolumną Zasięg/Efekt magick Cure- w niej widnieje 4/2v1. To oznacza, że zasięg Cure to do czterech pól od rzucającego to zaklęcie BEZ względu na wysokość (brak cyfry po „v”). Nasz bohater nu mou obrał zasięg i pole, na którym stoi moogle to centrum magick. Natomiast efekt opisany 2v1 oznacza, że od pola, które wybraliśmy z Zasięgu zaznaczamy WSZYSTKIE pola w odległości do 2 horyzontalnie i na wysokość 1. Na zdjęciu efektem objęte będą postaci w centrum magick oraz oddalone o kolejną kratkę od centrum.

          Magick rzucamy kosztem MP i czas od momentu wybrania do wykonania dyktuje własność CTR w tabeli danego magick. Dla Cure tabela pokazuje koszt MP=6 oraz czas CTR=4. Oznacza to, że za 4 clockticki magick zostanie wykonane i zostanie pobrana odpowiednia ilość MP. Poniższy film najlepiej to zilustruje- w HC po odpowiedniej ilości clockticków pojawia się okienko informujące, że magick jest gotowe do użycia. Przez czas, który postać przygotowuje zaklęcie, czyli w tym przypadku 4 clockticki, jest bardzo narażona na ataki- trafienie tej postaci jest dużo łatwiejsze i ataki fizyczne zadają mocniejsze obrażenia. Warto o tym pamiętać.

          Dodatkowo jeśli postać ma założony jakiś status przykładowo Poison, który trwa 36 clockticków, w HC można ustawić by program odliczał czas i gdy status minie, program nas o tym poinformuje.

          Znając już jak działa zasięg i efekt broni i umiejętności, zobaczmy jak wygląda podstawowa umiejętność dystansowa jaką  jest Stone job’u Squire’a! Umiejętność łączy własności linii wzroku i ataku. Postać może rzucić kamieniem w przeciwnika i jeśli trafi zada mu obrażenia o wartości 1 lub 2 pomnożone przez jego statystykę PA. Do tego używamy kostki k4. Następnie istnieje 50% szans że cel zostanie odrzucony o jedno pole- do sprawdzenia tego również używamy k4. Jeśli postać ma założoną umiejętność Support Brawler, zdobywaną dzięki job’owi Monk, może zwiększyć tym obrażenia od umiejętności Stone. Patrząc na resztę tabelki wiemy, że Umiejętność Stone jest akcją fizyczną,  (Typ: P, physical), nie trzeba sprawdzać czy postaci uda się ją dobrze przygotować (%: -), nie pobiera MP (MP: 0), można jej użyć od razu (CTR: 0), zasięg  to 4 pola w linii wzroku (4LOS) i efekt to jedno pole oraz rzucający nie może być celem (CI, caster immune), nie aktywuje umiejętności Reaction (duża zaleta), można jej uniknąć jak zwykły atak (EVD: +) i podlega modyfikacjom MOD:2. Modyfikacje, to lista, która w jednym miejscu zbiera wszystkie zależności, którymi może być poddana umiejętność- przydaje się to w sytuacjach typu „ej, ale ja mam założoną taką tarczę i niweluje tą umiejętność”, można wtedy szybko rozstrzygnąć spór zaglądając do takiej listy. Na sam początek Umiejętność Stone jest bardzo użytecznym sposobem atakowania przeciwników z odległości. Z tego miejsca pozdrawiam Mefa, mojego gracza, który ma okrutnego pecha w rzutach kośćmi, ale jeśli chodzi o Stone, jest prawdziwym seryjnym zabójcą! Ostatnio jego postać dzięki jego niebywałym rzutom załatwiła bossa trafieniem krytycznym z rzutu kamienia!

      Na planszy czy też na fizycznej karcie postaci, wiele się dzieje. Wartości mogą zmienić się w oka mgnieniu i czasem może coś wylecieć z głowy. By tego uniknąć używam monet, którymi można zaznaczyć ile jeszcze clockticków postać będzie miała dany status, za ile rzuci zaklęcie lub ile obrażeń już otrzymała.

      Monet jak i kryształków do zaznaczania mamy wystarczająco dużo. Kryształków jest po sto sztuk z każdego z dwunastu (a jakże!) kolorów. Na zdjęciu widzicie także 13 pionków specjalnych- nimi zaznaczamy np. pułapki, drzwi, mechanizmy czy też postacie lub potwory.


          Tym sposobem dotarliśmy do końca tej części! W następnej części będzie mniej opowiadania o systemie a więcej historii i zdjęć z procesu tworzenia. Będę miał czas na przygotowanie pewnej niespodzianki ;)

A teraz, kolejne pytanie z talii tarota, które stworzy nam naszego bohatera! Odpowiedzi z poprzedniej części przeanalizujemy następnym razem.

Dzięki za uwagę i na kolejną część zapraszam za tydzień!:D

Tagi: FFT Ivalice

Oceń notkę
+ +10 -

Ekhem...Raz dwa trzy, próba podpisu.
Oceń profil
+ +20 -
Bartol-BB
Ranking: 1800 Poziom: 34
PD: 5836
REPUTACJA: 1270